Kapıkayafest nerede, Kapıkaya Fest Ne zaman yapılıyor

Bafra, Kızılırmak güzelliklerini doğa ve spor sevenlerle buluşturan Kapıkaya Fest, nerede, ne zaman ve gezi notlarımı paylaşayım sizlere.

Kapıkayafest nerede, Kapıkaya Fest Ne zaman yapılıyor ?

Bafra Belediyesi tarafından her yıl Temmuz ayının son haftası 4 gece 5 gün kamplı olarak düzenleniyor. Kapıkayafest ile doğa ve spor sevenleri Kızılırmak güzellikleri ile buluşturan Kapıkayafest, 2020 yılı ile 4.sü düzenlenecek. Doğa ve spor adına birçok etkinlik ile yerli ve yabancı bir çok ziyaretçiyi kendine çekmeyi başarmış. Ben de 24-28 Temmuz 2019 ‘da düzenlenen 3. Kapıkayafest doğa sporları festivaline kampımı kurmuştum. Müthiş doğası içinde yaşayarak birçok sportif faaliyete katılacak olmanın verdiği heyecanla yaşadık bu güzellikleri.

 

Kapıkaya fest Nasıl Bir yer?

“Doğayı Yaşa, Sporu Yaşat” sloganıyla doğa ve spor adını tüm aktiviteleri aynı ortama taşıyan bu festivalde o kadar çok dostluklar arkadaşlıklar kuruldu ki!. 2019’da 30 bin kişinin katıldığı bu festivalde Sporun ve doğanın dostluk adına yapacaklarına da şahit olduk. Bafra Vezirköprü Kapıkaya gibi tarihi ve otantik bir ortamda yapılacak aktivitelerden bahsedeyim biraz. O kadar yoğun bir etkinlik programı var ki! Hepsine katılmak mümkün değil. İçlerinden size uyanları tercih ederek kendi programınızı yapmalısınız.

Nedir bu doğa sporları ?

Biran kendinizi gökyüzünde süzülen paraşütlerin altında, önünüzden geçen bisiklet ve doğa yürüyüşçüleri ve yanınızdaki Kızılırmak’ta kano sporu yapanların arasında bulabilirsiniz. Sizde hangisinden başlayacağınızı düşünürken bir anda kendinizi balık tutarken bulabilirsiniz. Doğa fotoğrafları yarışmaları,

Bafra Kapıkaya fest ne zaman Kamp ve çevresinde yapılan çalışma atölyeleri ile ilgi alanınıza göre her türlü aktivite mümkün. Ama daha bitmedi. Dağcılık, kano ve jetski yarışları, salto, trambolin, paintbool turnuvaları, çarpışan su botları, wındsurf, jetboat, yelkenli ve gezi tekneleri turları ve Atv safari gibi etkinlik programı inanılmaz zengin. He birde gece yakılan büyük kamp ateşi ve çevresindeki eğlence var. Kamp olur da kamp ateşi olmaz mı?

Kapıkaya Fest Kayıt Yapanlara Tanınan Haklar :

Samsun Bafra Kapıkayafest’e internetten başvuru ile kayıt olup kamplı katılanlara verilen bir bileklik ile bir çok imkandan ücretsiz yararlanıyorsunuz. Kamp alanında sabah ve akşam yemekleri ücretsiz. Yakın çevrede düzenlenecek olan tüm aktivitelere ring araçlarıyla ücretsiz ulaşım imkanı. Kampçılara bu cennet doğa içerisinde elektrik, su, duş tuvalet gibi genel ihtiyaçlar sağlanmış. 24 saat boyunca kamp alanının girişinde bekleyen ambulans ve doktor hizmeti bile vardı. Yaklaşık 800 çadırın kurulduğu kamp alanında akşamları ateş başında düzenlenen eğlenceler ile gecede oldukça hareketli.

Kapıkaya kamp alanı Bafra Kapıkaya fest için kurulan yöresel alışveriş çadırları :

Benim gibi Türkiye’nin dört bir tarafından Kapıkayafest doğa sporları festivaline katılan doğa sevenler ve günübirlik gezmeye gelenler için yöresel ürünlerin satıldığı bir çadır çarşı kuruldu. Yaklaşık 50 çadırlı alışveriş dükkanların da yöresel lezzetler, hediyelik eşyalar, eğlence malzemeleri ve marketler gibi tüm ihtiyaçlarınızı bulabileceğiniz çadırlar ise akşamları oldukça kalabalık oluyor.

Kapıkaya yöresel ürünler çadırları Kapıkaya fest akşam konserleri:

Organizasyon o kadar büyük ki! Akşamları kurulan sahne ile yerel sanatçıların müzik şovları başlıyor. Her akşam farklı tarzdaki müzik grupları ile bu müthiş doğanın akşamları da oldukça eğlenceli.

Kapıkaya Asarkale Kapıkaya Fest kayıt nasıl olunur ?

Kapıkayafest internet adresi üzerinden katılımcı formu doldurmanız gerekiyor. Katılımcı formu dolduran herkes 4 gece kamp kurarak sabah akşam yemekleri ve birçok aktivite ücretsiz olarak veriliyor. Kayıt olduktan sonra festival yetkilileri sizi arayacaklar ve kaydınızı onaylayacaklar. Bu sırada sizlere kaç kişi ile geleceğiniz soruluyor. Festival tarihine 1-2 hafta kala tekrar arayacaklar ve festival kuralları hakkında tekrar bilgilendirileceksiniz.

Kapıkaya festival programı 5 günlük :
Vallah yazmaya üşendim. O kadar çok ki! her kişiye göre birçok spor aktivitesinin bulunduğu bu zengin programın fotolarını koyuyorum.

Kapıkaya Fest katılım ücreti :

Kapıkaya Fest kayıt internet adresi 2020 için tıklayınız. 

İnternetten başvuru yapıldıktan sonra katılımınız onaylanması tamamlanınca küçük bir katılım ücreti isteniyor. Bu da çadır işgaliye parası olarak söylüyorlar ve Bafra’nın size verilen belediye hesap numarasına gönderiyorsunuz. 2019 yılı için 4 gecelik bu katılım ücreti 70 tl idi. Bunun içinde sabah akşam yemek ve birçok aktivite ücretsiz olarak yararlanıyorsunuz.

kapıkaya festivali neredeKapıkaya Fest Yamaç paraşütü fiyatları :
Kızılırmak‘ın yılan gibi kıvrıldığı bu doğa manzarasını seyretmek için Kapıkaya tepesine çıkmak gerekir. En güzeli ise bu manzaraya karşı yapılan tandem yamaç paraşütü olacaktır. Doğa sporlarının en adrenalin dolu olanı bu Yamaç paraşütü 2019 yılı için 250 tl fiyatı vardı.

yamaç paraşütü Bafra kapıkaya Asarkale kaya mezarları:
Tarihi Hititlerden günümüze ulaşan bölge kalıntıları ile Kızılırmak ve çevresi tarihi açıdan da çok zengin. Kızılırmağa bakan Asarkale kaya mezarlarının yanında kano ile bu tarihi ve doğayı aynı anda yaşama fırsatı veriyor. Festival alanından ise yürüyerek 5 dk.da hemen yol kenarında görebilirsiniz.

Asarkale kaya mezarları Kapıkaya fest’e nasıl gidilir ?

Kapıkaya fest alanı Samsun Bafra’ya 40 km kadar uzaklıkta ve yine 40 dk da ulaşılabiliniyor. Festival katılımcıları için ücretsiz olarak Bafra’dan otobüsler kalkıyor ve kamp alanına kadar getiriyorlar. Kendi aracınız ile ‘de Kızılırmak yanından Kapıkaya kavak yolu ile bu alana ulaşabilirsiniz. Zaten festival zamanı birçok yönlendirme tabela ve flamalarını sürekli göreceksiniz. Ücretli ve ücretsiz otoparklar da mevcut.

İstanbul’a : 8.5 saat mesafede,
Samsun’a : 1.5 saat mesafede,
Ankara’ya ise : 5 saat uzaklıkta.
En yakın hava alanları ise ; Sinop ve Samsun .

Kapıkaya Fest nasıl gidilir

Samsun Bafra Kapıkaya Fest Doğa sporları festivali nerede ?

Organizasyon oldukça büyük ve kalabalıktı. Bazı organizasyon eksikleri tabi ki de oldu. ama bu tür etkinliklerde küçük aksaklıkları görmeyip doğanın ve sporun tadını çıkarmak gerek. Şimdi soracaksınız ne gibi aksaklıklar diye. Sabah akşam yemek dağıtımları biraz aksıyordu. Veya kalabalıklığa bağlı sorunlar diyelim.

Reklamsız gezinti için

Bafra, Kızılırmak güzelliklerini doğa ve spor sevenlerle buluşturan Kapıkaya Fest, nerede, ne zaman ve gezi notlarımı paylaşmaya çalıştım sizlere.

Kaynakça: Turluyorum

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır