Kampta Su Arıtma : Geleneksel ve Teknolojik filtreleme yöntemleri

Kampta Su Arıtma

Kampta su arıtma konusu özellikle kamp alanı olarak içme suyu imkanı bulunan Camping alanları yerine doğa ile iç içe kamp yapmayı tercih eden insanlar için merak konusu olabilmektedir. Konuya girmeden hemen önce bu konunun tam anlamıyla bir derya deniz olduğunu belirtmek isteriz. Tarihte bilinen o kadar çok geleneksel filtreleme yöntemi ve günümüzde üretilen o kadar çok filtreleme cihazı var ki her birini tek tek ele almak mümkün bile değil. Bu içeriği oluşturmaktaki amacımız; kamp yaptığınız alanlarda temiz olmadığı gözle görülebilen bir su kaynağındaki suyu nasıl içme suyu olarak kullanabileceğinizi size aktarmaktır.

 

Geleneksel Yöntemler

İnsanoğlu, binlerce yıllık bir geçmişten günümüze kadar suyu, her zaman kaynağından tüketmemiştir. Aynı geleneği bugün de sürdürüyoruz. Yüksek rakımlarda akan bir akarsu kaynağını doğrudan tüketebiliyorken aynı akarsuyun denize veya bir göle döküldüğü noktada insanoğlu’nun atıkları ile yarattığı  doğa tahribatından dolayı içme suyu olarak doğrudan kullanamayabiliyoruz. Böyle durumda devreye filtreleme giriyor. Binlerce yıl önce Romalılar suyu kum ve kömür kullanarak filtreliyorlardı. Benzer filtreleme yöntemleri günümüzde halen uygulanır.

İnce kum tanelerinin aralarında bulunan yaklaşık 30-50 mikron aralığındaki bu boşluklarından su süzülürken, suyu kirli hale getiren zararlı partiküller bu boşluklardan geçemez. Kum tanelerinin hemen altında yer alan granül haldeki kömür ise çok daha küçük partiküllerin karbon atomları tarafından yakalanmasına, daha hassas bir filtreleme yapmaya olanak tanır. Bu filtreleme yöntemi ile kum, su içerisinde yaşayan zararlı tenya gibi organizmalardan ayrıştırır, (kömür) karbon filtreleme ise özellikle ağır metal gibi toksinlerden arındırarak suyu içilebilir hale getirir.

Kampta Su Arıtma : Kendi filtrenizi kendiniz yapın

Şunu açıkça ifade etmek istiyorum. Hazır olarak alacağınız  ucuz fiyatlı hiçbir “portatif filtreleme cihazı” sizin yapacağınız el yapımı filtre kadar iyi bir filtreleme yapamayacaktır. Filtrasyon açısından çok başarılı cihazlar mevcuttur ancak onları da yanınızda taşımanız mümkün değildir. Hem ebat olarak büyük hem ağırlık olarak ağır hem de suyun cihaza çekilmesi için genelde bir pompa motoruyla beraber satılırlar. Filtreleri büyük ve pahalı olur. Elde ve çantada taşınabilir filtreleme cihazları ise elbette kullanılabilir ancak bu tür ürünler yoğun bulanık derecesinde yabancı madde ihtiva eden suları filtrelemede başarısızdır. Genelde gözle görülür biçimde nispeten bulanık-berrak arası suları arıtırlar.

 

Nasıl yapılır?

2,5lt lik bir pet şişenin taban kısmını kesip, kapağının ortasına ise bir kibrit çöpü genişliğinde bir delik açın. Kapağın iç kısmına ceviz büyüklüğünde bir pamuk yerleştirip kapağı sıkıca kapatın. Bir avuç ince deniz kumu ekleyin. Kumun üzerine ise 1 parmak kalınlığında granül hale gelmiş kömür tozunu ekleyin. Aynı işlemi bir kat daha uygulayın bu defa daha fazla kum ekleyin ve üzerine daha fazla kömür tozu son aynı oranda tekrar kum ekleyin, kumun üzerini ise iki/üç sıra çakıl taşı ile kapatın. Dışarıdan şişenin içerisine baktığınızda kum ve kömürün katman katman olması gerekir. Katmanların kalınlığı suyun akacağı kapağa yaklaştıkça incelmeli, kirli suyun döküleceği yere doğru ise katman kalınlıkları fazla (daha çok kum daha çok kömür) olmalıdır.

Sadece kum ile yapabilir miyiz?

Yapabilirsiniz. Ama yapmamalısınız. Kömür yani karbon, filtrasyon işleminin sağlıklı şekilde gerçekleşmesi için olmazsa olmazdır. Bir kat dahi olsa suyun filtreleme deliğinden geçmeden hemen önce bu karbondan geçmesi gereklidir.

2,5lt lik bir pet şişede bu filtrasyonun ortalama ağırlığı ne olur?

Neyseki kömür granülü hafif bir malzemedir. Çantanızda taşıyacağınız 200gr’lık bir kömür granülü ihtiyacınız olan tek şeydir. Geri kalanını doğadan temin edebilirsiniz. Yanınızda taşıdığınız temiz olduğundan emin olduğunuz içilebilir bir su ile filtrenin yalnızca en son akacağı ağıza yakın olan bölgesinde yer alan kumu yıkamanız kafidir. Yukarıda kalan kısımdaki kumun kirli olmasından endişe etmeyin bu kumlar zaten dökeceğiniz kirli su ile kirlenecektir. Hassas filtreleme işlemini daha altlarda yer alan karbon granül ve yıkadığınız temiz kum yapacaktır.

Teknolojik Yöntem

Aşağıda ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz portatif bir su filtreleme çözümü olan LifeStraw adlı ürünü inceleyebilirsiniz.

Life Straw – Pipet Tipi taşınabilir su filtreleme cihazı

LifeStrawVestergaard‘ın ürettiği Lifestraw bireysel su filtresi olası zehirlenme ihtimallerini ortadan kaldırarak, mikroplu ve pis sulardan direkt içebilmenize olanak sağlıyor.

Setin filtresi özel üretim teknolojisi sayesinde kesinlikle kimyasal barındırmıyor, bataryaya ihtiyacı olmuyor ve hareketli hiç bir parçası bulunmuyor. Bütün bunlara ek olarak filtre tam 1000 litre kapasiteye sahip.

Lifestraw bireysel su filtresi üreticisi tarafından en gelişmiş, en hafif ve en küçük boyutlu bireysel su filtresi ifadeleriyle tanımlanmış.

Ağızda bıraktığı tat açısından incelendiğinde, üretiminde herhangi bir karbon kullanılmadığından dolayı bu konuda da yardımcı olamıyor maalesef. Eğer çok kötü tadı olan bir su içecekseniz, o suyun tadı her halükarda kötü olacak, bunu unutmamak gerekli.

Reklamsız gezinti için

Kampta su arıtma ile ilgili kullandığınız başka bir ürün mü var?

Kullanıp memnun kaldığınız veya kalmadığınız ürünlerle ilgili görüş ve düşüncelerinizi yorum alanında belirtebilirsiniz.

 

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır