Kamp yaparken Jandarma ‘nın çadır toplatma sorunsalı

Kamp yaparken Jandarmanın çadır toplatma sorunsalı

Değerli arkadaşlar Kamp yaparken jandarma neden gelip çadırları toplatır? Bunun olmaması için neler yapılabilir? Başlıklarından oluşan konuya girmeden hemen önce şunu özellikle belirtmeyi kendime bir görev biliyorum. Öncelikle Jandarma, gerek kamu güvenliğini, gerek tarihi ve doğa varlıklarını korumakla mükellef bir kolluk kuvvetimizdir. Özellikle toplatılan çadırlar sonrasında kampçılarda Jandarmaya karşı bir antipati oluşabildiğinin farkındayım sonuç olarak amacınız kötü değil. Güzel bir koy görüyorsunuz bir ağaç altına çadırınızı kuruyorsunuz Jandarma ekipleri çıkageliyor ve sizden çadırınızı toplamanızı istiyor. Burada ne sizin yapmış olduğunuz şeyde ne de onların takınmış olduğu tavırda herhangi bir yanlışlık yok. Altını çizmek istediğim mesele budur. Şimdi konuya girebiliriz.

 

Kamp yaparken jandarma neden çadır toplatıyor?

Bunun altında pek çok sebep var bunları tek tek ele alacağız. Bu çadır toplatma mevzunun ilk sebeplerinden biri “sizin güvenliğiniz” dir.

Evet garipseyebilirsiniz ama öyle. İnsanlar konutları veya konaklamaları için kendilerine tahsis edilen hotel, pansiyon, kamp alanları vs. gibi tesislerde güven içinde konaklarlar.  Jandarma, siz onların kontrol bölgesinden çok uzakta, insanların konaklaması için tahsis edilmemiş bir yerde iken sizin veya çevrenizdeki bir başka kimsenin asayişini sağlayamaz.

Yani, eğer başınıza bir şey gelirse Jandarma kollu kuvvetlerinin sorumlu olduğu bölge içerisinde bundan sorumlu tutulacak emniyet kuvveti de yine Jandarma olacaktır. Dolayısıyla aynı zamanda hem sizin güvenliğiniz hem de Jandarma kollu kuvvetlerinin kendi içinde sorunsuz bir gün geçirebilmeleri adına işlerini şansa bırakmayıp, ücra bir yerde yalnız kalmanıza izin vermemeyi tercih ederler. Jandarma’nın asayiş anlayışı gözüyle bakarsanız bu onlara göre iki taraflı kazanımdır.

Tarihi ve Doğa Varlıklarını Koruma

Doğa Varlıklarını Koruma Kanunu gereğince Jandarmanın yerine getirdiği görevi bu yasa meşru hale getirmektedir. Kısacası, Jandarma gözünde bir kampçı olarak biz; orman yangınlarına, Caretta Caretta gibi hassas yavrulama süreçleri olan canlıların oluşturduğu tabiat yaşamına her an zarar verme potansiyeli olan insanlar olarak görüleceğiz. Hal böyleyken Jandarma biz kamp severlere, kamp için bize tahsis edilmeyen hemen her yerde sorun çıkaracaktır. Burası aşikar.

Peki ne yapabiliriz? Ücretli tesislere, paralı kamp alanlarına mahkum muyuz?

Bu soruyla ilgili kitap bile yazılabilir. Çünkü bu konu, çadırların toplatılması hadisesinin çok ötesinde; bize bizi anlatan, doğaya ve insana olan bakışımızı, çevre ve toplum bilincimizi ifade eden, kültürel yapımızı ortaya koyan bir göstergedir. Biz insanlar şayet bu bilinç ve kültür düzeyinde olabilseydik şayet; olur olmadık yerlerde ateş yakmaz, olur olmadık yerde yüksek sesle müzik dinlemez, olur olmadık yere çadır kurmak için ısrar etmez, ardımızda çöp dağları bırakmaz, ister ağaç olsun ister bir kuş bir memeli hayvan hiçbir canlıya zarar vermezdik. Bizi kısıtlayan, gittiğimiz hemen her yerde bizi kapı dışarı ettiren buna benzer tutum ve davranışlardır.

Doğru bir kampçı profili sergilemek gerekli

Günümüzde kamp, eğlence maksatlı yapılıyor. Burada hiçbir sorun yok. Ancak eğlence anlayışımız arkamızda bir enkaz bırakıyorsa şayet bu demek oluyor ki sizin yeriniz, kamp yapmak için tahsis edilmeyen bakir yerler değil aksine insanların kamp yapması için tahsis edilen kamp alanlarıdır. Öyle ki bu tip kamp alanları ile kamp alanının bağlı olduğu Belediye ilgilenir. İlgilenmekten kastımız temizlik, tertip ve düzendir.  Bu tarz kamp alanlarında kolluk kuvvetlerince asayişini sağlanması da kolaydır. Ulaşım zorluğu olmayan, toplumsal bir olay karşısında kolayca müdahale edilebilecek yerlerdir.

Kamp yapmak için tahsis edilmemiş bakir bir yerde kamp yapmak

Eğer ardınızda bir kibrit çöpü dahi bırakmadan gezebiliyor, sesli olmanızın elverişli olduğu bir saatte sesli, sessiz olmanızı gerektiren bir anda ise sessiz olabiliyorsanız, riskli gördüğünüz bir yerde ateş yakmaktan dahi vazgeçebiliyorsanız,  yakacağım diyerek gencecik ağaçların yaş dallarını katletmiyorsanız bakir herhangi bir yerde kamp yapabilirsiniz. Çünkü biz yapıyoruz. Kamp yapılması kesinlikle yasaktır ibaresi geçen onlarca kamp deneyimi olan biri olarak şunu net olarak söyleyebilirim Jandarma inanın ki kalkıp gelip şu çadırı toplayın demekten keyif almıyor, onlar da insan sonuç olarak. Emin olun imkanları olsa bir çadır da onlar atar bize katılırlar ama işte iş-güç. Herkesin bir işi var bu da onların işi.

 

 Çadırınızı hava karardıktan sonra kurun

Bunun iki sebebi var bunlardan bir tanesi kontrollerin geceleri gündüz saatlerine göre daha seyrek olmasıdır. İkinci sebep ise sizin ne tür profilde bir kampçı olduğunuz gece belli olur. Şöyle ki; eğer iğne çamlı bir orman içerisinde gecenin bir yarısı ateş yakmamış, zararsız bir şekilde lambanızla oturuyorsanız bu size artı puandır. Ses ve gürültü çıkarmayıp çevrede dikkat çekmiyorsanız bu yine size artı puandır.  Siz Kamp yaparken Jandarma gelir, çevreyi kontrol eder bir sorun görmez.

Genelde geceyi geçirmek için atılan kamplarda yukarıda bahsettiğim olumsuz koşullar mevcut değilse Jandarma çadırınızı toplatmayacaktır. En azından bu yukarıda bahsettiğim tüm her şeyin ışığında çadırımız bir kez dahi olsun toplatılmamıştır. Çünkü nereye çadır kurmalıyız ve nasıl davranmalıyız konusunda ekstra özen gösteriyoruz.

Eğer amacımız rahat bir şekilde davranabilmek, disiplinden bir az olsun uzaklaşıp özgürce eğlenmek ise rotamızı bakir yerlere değil baya baya bilindik insanların kamp yapması için tahsis edilen ücretli alanları seçiyoruz.  Hangi profilde bir kampçı olduğunuzu en iyi siz bilirsiniz. Ve profilinize uygun davranıp doğru yeri seçmek başınızı daha az ağrıtacaktır.

Kamp yaparken Jandarma ‘nın çıkagelmesi ile ilgili bir anınız varsa lütfen yorum alanında bahsedin.

Reklamsız gezinti için

Sevgiyle kalın.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır