Kamp Telefon Uygulamaları : Çok İşinize Yarayacak 10 Uygulama

Kamp Telefon Uygulamaları söz konusu olduğunda bu 10 uygulamanın adını asla unutamayacaksınız!

Bu uygulamalar telefonunuzda yüklü olduktan sonra içiniz kesinlikle rahat edecektir hiç şüpheniz olmasın 🙂

Tabii ki doğaya; teknolojiden, şehrin gürültüsünden kısacası keşmekeş metropol yaşamından uzaklaşabilmek için çıkıyorsunuz ancak yanınızda bir akıllı telefonu da beraberinizde götürdüğünüzü biliyoruz 🙂 Hazır telefonunuzu yanınızda götürüyorken içerisine yükleyeceğiniz uygulamalara atacağınız birkaç kaçamak bakışın ne zararı olabilir?

Sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmek için harcadığımız sürenin yarısı kadarı ile bu uygulamalardan istifade etmemiz pek tabi mümkün. Gelin şimdi beraber bu uygulamalar nedir inceleyelim.

Knots Guide

“Düğüm atabiliyorsunuz orası aşikar ama attığınız bu düğüm çadırınızı sağlam yapıyor mu?”

“Hemen doğru bir düğüm atmışmıyım Knots Guide’dan bir bakayım!”

Tek başınıza çadır kuruyorsanız,  karşılaştığınız her türlü doğa şartlarında yalnızsınız demektir.  Knots Guide farklı düğümlerin nasıl atıldığını gösteren bir uygulama. Kampta birçok kez ihtiyaç duyulan düğümleri düzgün bir şekilde atabilmek ve çözebilmek için son derece faydalı. Hem vaktinizi de değerlendirmiş olursunuz.

Trimble Outdoors Navigator

Daha önce gitmediğiniz bir yere hareketleniyorsanız Trimble Outdoors Navigator’den yardım alabilirsiniz. Uygulamanın “map packs” özelliği harita üzerinde seçtiğiniz bölgenin uydu görüntüsünü, caddelerini, sokaklarını, arazi görüntüsünü, topografik haritasını ve bunların tüm detaylarını dijital olarak telefonunuza indiriyor. Böylece dağın başında internet bağlantısı aramanıza gerek kalmıyor. Uygulamayla rotanızdaki su kaynaklarını, kamp alanlarını ya da görmek istediğiniz yerleri işaretleyebilir, ardından orası için yol tarifi alabilirsiniz. Vardığınızda çektiğiniz fotoğrafları ve videoları, hız, mesafe, süre gibi yürüyüş bilgilerinizi Google Earth’e yükleyebilir, sevdiklerinizle veya sevmediğiniz fakat nispet yapmak istediklerinizle paylaşabilirsiniz.

Packing List Lite

“İyi ki Packing List Lite”ı telefonuma indirmişim değil mi arkadaşlar?”

Ne demezsin!

Trekking ve kamp yapmak için evden çıkmak işin yarısıdır. Çadırdan çakıya, bardaktan kamp ocağına kadar birçok malzemeyi çantanıza koymanız gerekir. Emin olun, her seferinde bir şeyleri unutacaksınız! Packing List Lite, bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için üretilmiş bir uygulama olarak kampçının hizmetine sunulmuş. Uygulamayla, seyahat öncesi boş bir vaktinizde ya da yürüyüş arkadaşlarınızla bir liste yapıp, bunları kategorize edip, evde nerede olduklarına dair notlar düşüp, hatta ağırlıklarını bile girerek çantanızın omuzlarınıza ve belinize nasıl bir etki edeceğini hesaplayabiliyorsunuz. Tupper nerede mi? Tabii ki çantada!

U.S. Army Survival Guide

Bu uygulamayla arazide aç kalmazsınız!

Aman Survivor’cılar görmesin…

Aslen Amerikan askerleri için yaratılan bu uygulama kampçılar ve trekking’ciler için oldukça kullanışlı. Özellikle malzeme sıkıntısı çekilen zamanlarda uygulanabilecek birçok kolaylık bu uygulamada detaylı bir şekilde anlatılıyor. Çadırsız kalındığında barınak yapma, ateş yakabilme, kişisel temizlik için püf noktaları, zararlı sürüngenler ve bitkiler gibi birçok başlıkta bilgi bulmak mümkün. Eh, adı üzerinde “survival” işte!

Just Pictures!

Doğa yürüyüşü yaparken ve kampı kurunca ilk iş kameraları çalıştırmaktır. Yanınızda olmayanlara neler kaçırdığını ispatlamak için hemen fotoğraf çekmek bu işin raconunda var. Just Pictures sayesinde akıllı telefonunuzdaki fotoğrafları rahatça Facebook, Flickr, Windows Live, Picasa gibi hesaplara yükleyebilirsiniz. Eh, daha kamp ateşi yakacaksınız; boşa harcayacak vaktiniz yok!

Sundroid

Sundroid ile gün doğumunu asla kaçırmayacaksınız!

“Tam zamanında! Helal sana Sundroid!”

Gökyüzünü izlemeyi seviyorsanız, yıldızları merak ediyorsanız Sundroid çok işinize yarayacak. Kampınızı kurduğunuz yerdeki Güneş ve Ay’ın doğuş ve bitiş saatlerini, görünüş şekillerini size haber veren uygulama astronomi meraklıların aklında hiçbir soru kalmayacak detaylı bilgilerle dolu.

GPS Essentials

Kamp ve doğa yürüyüşü yaparken akıllı telefonunuzdan isteyeceğiniz ilk özellik doğru GPS uygulamalarını sorunsuz bir şekilde kullanmanızı sağlamasıdır. GPS Essentials,  Google Maps ile uyumlu çalışan yön bulma, dijital pusula, harita, yol kaydedici ve GPS ile uyumlu çalışan kamera uygulamalarına sahip olmasıyla telefonunuzda kendine yer bulmayı hak ediyor. Ayrıca, siz yürürken o da boş durmuyor, rotanızı kaydedip ilerisi için size yol göstermesi amacıyla saklıyor. Daha ne yapsın!

Kamprota

Artık kamp yeri bulmakta, gezmeye değer yerleri keşfetmekte sıkıntı çekmeyeceksiniz

Belli bir rota dahilinde yürüyorsunuz, hedeflediğiniz bir nokta var ama bazı talihsizlikler kamp yerinize ulaşmanızı engelledi diyelim. Belki malzeme yetersizliği, belki de ekipte birilerinin açık arazide kamp yapmak istememesinden dolayı bilinen güvenilir bir kamp alanı bulmak zorunda kalırsınız… Böyle bir anda Kamprota adlı uygulama işinize yarayabilir. Fotoğraflar, konum bilgileri, iletişim detaylarıyla birçok kamp alanı, uygulama sayesinde telefonunuzda görünecek, gereksiz yol yürümekten kurtulabileceksiniz.

Uygulama, kendi kamp rotalarınızı da yayınlamanıza da olanak tanıyor

Harika bir kamp deneyimi yaşadınız fotoğraflar çektiniz, deneyimlediğiniz kamp alanı ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi uygulama aracılığı ile kaleme alıp, fotoğraflarınızı ekleyip, kamp konumunu da belirterek uygulama içerisinde gezgin profiliniz altında ve tüm uygulama genelinde yayınlayabiliyorsunuz. Tabi kendi kamp rotanızı ekleyebilmek için Gezgin üye olmanız gerekiyor. Facebook hesabınız var ise facebook ile bağlanarak saniyeler içerisinde üyelik işleminiz tamamlanıyor.

Kamp Alanlarının yanı sıra Uygulama; Tarihi yerleri, gezip görmeye değer yerleri ve varsa yakınlarınızda yapılan Doğa sporları etkinliklerini de gösteriyor.

Travel Budget

Yol üstünde köylülerden taze peynirleri ucuza almış veya minibüsle bir merkezden diğerine büyükşehir fiyatlarının onda birine de ulaşmış olabilirsiniz. Ama uzun süreli yürüyüşler ve kamplarda hesap kitap işine kafa yormazsanız turun bir yerinde dımdızlak kalabilirsiniz! Neyse ki Travel Budget bu işi sizin yerinize üstleniyor. Yapmanız gereken harcama sonrası ulaşım, gıda, eğlence, konaklama gibi giderleri kategorize edip miktarı girmek. Uygulama hesabınızı tutacak, bu sayede cebinizdeki paraya bakıp ne zaman frene basmanız gerektiğini kolayca göreceksiniz.

Catch Notes

Deftere değil de dijital ortama yazarsanız Catch Notes yardımcınız olabilir

Reklamsız gezinti için

“Gezecek miyim elimde kağıt kalem oturup yazacak mıyım?”

Çadırınızı kurdunuz, şöyle doğal güzelliklerin bir tadını çıkarayım deyip bir yürüyüşe çıktınız.  Catch Notes yazılarınızı, ses kayıtlarınızı, videolarınızı, fotoğraflarınızı en hızlı şekilde derleyen bir program. Yazılarınızı etiketleyip, tüm kayıtlarınızı hızlı ve kolay bir şekilde arkadaşlarınızla, sosyal medya hesaplarınızda ya da blog’unuzda paylaşmanızı sağlıyor. Tüm notlarınıza catch.com’da açtığınız hesap vasıtasıyla dilediğiniz yerden, dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Haliyle gezerken gözlemlediğiniz ve sonra hatırlamak istediğiniz her detayı catch notes ile kayıt edebilirsiniz.

 

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır