Kamp Malzemeleri Listesi : A’dan Z’ye Kamp Ürünleri

Kamp yapmaya heveslisiniz ama kamp yapmak için nelere ihtiyacınız olduğu veya kampla ilgili ne tür ürünlerin mevcut olduğu ile ilgili net bir fikir sahibi değilseniz bu yazımızla A ‘sından Z’sine Kamp Malzemeleri Listesi ‘ni okuyarak işe başlayabilirsiniz. Yazı biraz uzun olabilir ancak sabırla okursanız hangi ürünün nerede ve hangi koşullarda kullanılmasının gerektiğini daha net anlayabilir, gereksiz harcama yapmaktan veya ihtiyacınız olan  bir şeyi eksik alarak kampınızda mağdur olmaktan kaçınabilirsiniz.

Çadır Türleri

Bu yazı ile size neyi almanız gerektiğini söylemeyeceğiz bununla ilgili inceleme yazılarımız mevcuttur. Buradaki amacımız size kamp ürün çeşitliliğini tanıtmak ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda tercihi size bırakmaktır. Kaldı ki neye ihtiyaç duyacağınızı, ne tür kamplar yapacağınızı, nerede ve ne şartlar altında kamp yapacağınızı da yine en iyi siz bilirsiniz.

ÇADIRLAR

2 Kişilik, 3 Kişilik,  4+ Kişilik konaklama (Hacim) kapasitelerine göre fiyatlandırılarak satılır.  Ülkemizde en yaygın kullanılan Decathlon gibi mağazalarda satılan çadırların çoğu 3 Mevsim çadır tipinde çadırlardır. Aşağıda fotoğrafları ve isimleri ile birlikte çadırları görebilir ne amaçla kullanıldığı ile ilgili açıklamalara ulaşabilirsiniz. Çadır için vereceğimiz örneklerde kalitesini en çok sevdiğimiz Husky ve Quechua Marka çadırlara yer vereceğiz. Diğer markalara ait türde çadırlarla ilgili farklı bir yazı ile diğer markaları da ele alacağız bu yazımız için lütfen takipte kalın. Konuya dağıtmadan konuya devam edelim neydi bu çadırlar?

  • 3 Mevsim Çadırlar
  • 4 Mevsim Çadırlar (İleri düzey üç mevsim çadır olarak da anılır)
  • 5 Mevsim Çadırlar
  • Otomatik Çadırlar
  • Aile Çadırları
  • Hamak Çadırlar

3 Mevsim Çadırlar

3 Mevsim. İlkbahar, Yaz ve Sonbahar aylarını temsil eder.  Bu tür çadırlar yeterli hava sirkülasyonu sağlayarak hem yaz aylarında serin olabilir hem de serin sonbahar aylarında dış tentesinin tamamen kapatılması ile çadır içerisinde yeterli ısıyı korumayı başarırlar.

4 Mevsim Çadırlar (İleri düzey 3 mevsim çadırlar)

Yine İlkbahar, Yaz ve Sonbahar aylarında kullanılır. Bu tür çadırlara 4 mevsim denmesinin ardındaki sebep çok yoğun olmayan kış aylarında da kullanılabilir olmasından ötürüdür.  3 Mevsim çadırlara göre pol direkleri daha kalın, pol malzemelerinin mukavemeti daha yüksek ve çadır kumaşının yağış geçirmezliği çok daha yüksektir. Pol malzemelerinin kaliteli olmasından ötürü yağmurla birlikte rüzgarlara karşı daha dayanıklı olurlar.

5 Mevsim Çadırlar (Dağcılık Çadırları)

5 Mevsim çadırlar her mevsimde kullanılabildiği gibi yoğun kar yağışlı ve rüzgarlı zorlu kış aylarında kullanmak üzere dizayn edilmiş olup. Çadırı taşıyan tüm pol sistemleri ile çadır kumaşı yüksek dayanımlı malzemelerden üretilir. Ve 5 mevsim çadırlar diğer çadır tiplerine göre çok daha ağırdır. Ve çok yer kaplarlar. Daha çok günler süren tırmanışlarda dağcılar tarafından tercih edilir.

Otomatik Çadırlar

Otomatik çadırlar, kurulumunun kolay olması için kapalı sistem esnek poller ile dizayn edilen 3 mevsim çadırlardır. İlk bahar, Yaz ve Sonbahar aylarında kullanılabilirler.

Aile Çadırları

Aile çadırları 3 mevsim çadırlardır. Bir ailenin rahatça konaklayabilmeleri için özellikle dizayn edilen yeterli hava akımının sağlanması için ekstra pencere ve hava kanalları, bagajı ve holü bulunan çadır türleridir. Bu tür çadırlar yoğun yağış ve rüzgara uygun değildirler bu sebeple İlkbahar, Yaz ve Sonbahar aylarında kullanılması yoğun kış aylarında ise kullanımından mümkün mertebe kaçınılmalıdır.

Çadır Aksesurları

Çadır Polleri

Karabinalar

Branda (Zemin Matı)

Çadır Kazıkları

Germe İpleri

Çadır Cepleri

 

Tenteler / Güneşlikler

Çadırlarımızın önüne gölgelik yapması amacıyla kullandığımız ve bazen de yaz aylarında açık havada tulumla konaklayan insanların gölge ihtiyacını gidermesi için tercih ettiği bir üründür.

Hamaklar

İp Hamaklar

Kumaş Hamaklar

Hamak Çadırlar

Uyku Tulumları

Uyku tulumları sağladıkları konfor sıcaklık derecelerine göre sınıflanıp fiyatlandırılırlar. Konfor sıcaklığı 0 derecenin altına düştükçe fiyatları ve kullanılan malzeme kalitesi artar.

Ancak her tulum her hava şartında kullanılamaz. Uyku tulumları, uyku tulumunun kullanılacağı mevsim sıcaklıklarına göre seçilir.

  • Kaz Tüyü Tulumlar
  • Sentetik Tulumlar

Yatak Ürünleri

Havalı Yataklar

Matlar

Yastıklar

KAMP MUTFAĞI

1- Portatif Ocaklar

Bu ocakların jel yakıtlı veya bildiğimiz propan mutfak gazı kartuş tüpleri ile çalışan modelleri mevcuttur. Kamp çantasına sığan boyutlarda ve çanta tipleri de mevcuttur.

2- Pişirme Setleri

3- Bardak – Mug

4- Çaydanlık

5- Yakıt / Kartuş

6- Termos

7- Matara / Suluk

Buzluk

Outdoor Buzluk

Marine Buzluk

Tekerlekli Buzluk

Çanta Buzluk

Kamp Mobilyası

Sandalyeler

Masalar

Aydınlatma

Fenerler

Kafa Lambaları

Çadır-içi Aydınlatma

Reklamsız gezinti için

Portatif Outdoor Araç ve Gereçleri

Kamp Baltaları

Bıçak ve Kamalar

El Testereleri

Kamp Kürekleri

 

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır