Kamp Çantası Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sırt çantaları genel olarak destek ve taşıyıcı iskeleti, çantanın dışında ve içinde olmak üzere iki tipte imal edilirler. İskeleti dışarıda olan çantalar, yükün ağırlığını omuz ve kalçalara insanı yormaksızın dağıtırlar. Bu çantalar ile ağır yükleri arazide taşımamız mümkündür. Bu çantalar eşyalarımızı rahatça organize edebileceğimiz dış ilave bölmelere sahiptirler. İskeleti içte olan çantalara nazaran, çanta ve sırt arasında havalandırma sağlayan boşluğa sahiptirler. Sırt ile çanta arasındaki bu boşluk rahatlık sağlar ve terlememizi önler. Bu olumlu yanlarına karşı, daha pahalıdırlar ve çantanın gövdeden göreceli uzak durması zor tırmanışlarda kişinin dengesini yitirmesine neden olur.

İskeleti içte olan çantalarda desteği, çantanın sırtımıza gelen kısmında çanta kumaşının içine konmuş alüminyum veya grafitten yapılmış yassı çubuklar sağlar. Bu çantaların vücudumuza yapışık olması.çoğunlukla dış ceplerinin olmaması çantanın dengeli ve kolay manevra yapabilmesini sağlar. Bu çantalar özellikle dağ aktivitelerine daha uygundur.

Sırt Çantası Seçimi:

1- Hacmine karar verin.

Çantaların hacimleri litre veya cubic inches(cu.in.) ile ölçülür. Örneğin küçük bir yürüyüşte 15 lt bir çanta uygun iken,uzun süreli bir seyahat için 80+ lt bir çanta gerekebilir. Pek çok doğa gezgini 50-80 lt çantalarla seyahatlerini yaparlar. Burada dikkat edilecek nokta şudur;orta boy bir çanta ile yapılabilecek bir aktivite için büyük bir çanta götürmek yanlıştır. Her şeyden önce çantanın kendi ağırlığı artmaktadır. Çanta büyük olunca gereksiz birçok malzeme çantaya doldurulmaktadır. Sonuçta bu çantayı saatler boyu biz taşıyacağımız için, aşırı ağırlık çabuk yorulmamıza sebep olacaktır.

2- Dizaynına dikkat edin.

İyi bir çanta kolay organize edilebilir olmalıdır. Çabuk doldurulmalı ve boşaltılabilmelidir. Elinizi çantaya attığınız da aradığınızı çabucak ve diğer malzemeleri karıştırmadan bulabilmelisiniz. Örneğin uyku tulumunuzu çantanın altında ayrı fermuarlı bir bölümde muhafaza ederken, molalarda giyeceğiniz montunuza en üstte ayrı bir bölümde ve hızla ulaşabilmelisiniz. Çantanızın üzerinde bir çok malzemeyi bağlıyacağınız bantları olmalıdır. Bir çantayı uzun yıllar kullanacağınıza göre,dayanıklı malzemeden yapılmış ,omuz kayışları ve bel kayışı çantaya sağlam ve dayanıklı monte edilmiş olmalıdır.(Uygun olmayan arazi koşullarında çantanızın kayışının kopması veya kumaşının yırtılması en son isteyeceğiniz şey olacaktır.)

3- Çantanın size uygun olduğundan emin olun.

Çantanın vücudunuza uygun olması en önemli noktadır. Çantanızı daima içine ağırlık koyarak deneyin.10-15 kg bir ağırlıkla omuz kayışlarını ve bel bağlantısını kontrol edin. Almadan önce birçok çantayı test edin. Çantanın vücudunuzun şekline ve gövde boyunuza uyduğundan emin olun. Kalça kayışı (kemeri) çantanın en önemli kısmıdır. Bu bel kayışı çantanın ağırlığının büyük kısmını vücuda dağıtır. Aslında bir çanta omuzlar ile değil kalça üstünde taşınır. Bu kısım rahat ve uymuş olmalıdır. Omuz kayışları rahat ve kolay ayarlanabilir olmalıdır. Gövde boyu,omuzlar ile kalça kemiği arasındaki mesafedir.(Boyundaki 7.omur ile kalça kemiğine en yakın 17.omur arasındaki mesafe) Çanta bu mesafeye iyi oturmalıdır. Pek çok üretici bu mesafeyi şöyle sınıflamıştır.38 cm Small size.38-43 cm Medium size.43 cm ve üzeri Large size dır.

Piyasada yerli ve yabancı marka olarak birçok çanta vardır. Bugün yabancı marka kalitesinde yerli çantalar üretilmektedir ve fiyatları daha uygundur. Kararınızı mutlaka pahalı bir çanta için vermeden önce seçenekleri iyi incelemek gereklidir.

Sırt Çantasının Yerleştirilmesi

Sırt çantanızı hiçbir zaman düzensiz doldurmayınız. Aynı amaç için kullanılacak malzemeleri küçük torbalara koyduğunuz taktirde çantanız düzenli olacaktır.

  1. Çantanızı yüklerken ağırlık merkezinin sırtınıza yakın olasını sağlayın. Yüksek ve enli bir sırt çantası kalın bir çantadan daha iyidir.
  2. Çantanıza dışardan bazı malzemelerinizi (matara, tripod, ayakkabı vb.) bağladıysanız bunları sabitleyin. Yürürken hem sinirinizi, hem de dengenizi bozar

 

Reklamsız gezinti için

Sırt Çantası Bakımı:

Çantanızı gezi dönüşünde daima temiz ve kuru bırakın. Çanta nemli kaldığı taktirde lekeler oluşabilecek, hatta çürüyebilecektir.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır