Kamp çadırı seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Kamp çadırı seçerken ilk olarak;

En başta sorulması gereken iki soru şunlar olmalıdır.

  • Kaç kişi kullanacaksınız?
  • Ne tür bir aktivitede kullanılacaksınız?
  • Hangi hava koşullarında kullanılacaksınız?

Siz bu sorulara bir cevap vermişsiniz gibi konuya devam ediyoruz.

 

Çadırda genelde kaç kişi uyuyacak ?

Kamp çadırları kişi kapasitelerine ve mevsimlerine göre kategorilere ayrılmıştır. Kişi kapasitesi ve mevsimsel dayanımlarına göre çadırın ağırlığı ve sırt çantanızda işgal edeceği alan artacaktır.

Ağırlığı azaltmak için çadırlar dar tasarlanırlar. Ortalama boy ve ağırlığa sahip 2 kişi için iki kişilik bir çadır yeterli bir alan sunabiliyor iken, uzun boylu ve iri 2 kişi için üç kişilik çadır gerekebilir. Eğer siz sıklıkla tek başınıza kamp yapan biriyseniz, sırf iki-üç kişi ile kamp yapma olasılığını göz önüne alarak 3 kişilik bir çadır almanız ve bu fazladan ağırlığı gittiğiniz her yere taşımanız anlamsızdır.

Alacağınız çadırları mutlaka kurulu halde görebileceğiniz mağazalardan almaya özen gösterin. Böylelikle çadırın içini, dışını rahatlıkla inceleyebilir ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir seçim yapabilirsiniz.

Kamp Çadırlarını en iyi toplu kamp yapılan şenliklerde inceleme şansı bulursunuz. Farklı farklı çadır tercihi yapmış onlarca kişi ile görüşüp kullandıkları çadırların olumlu olumsuz yönlerini ilk ağızdan öğrenebilirsiniz. Ki, bu tür bilgileri size hiçbir mağaza çalışanı ver(e)mez.

 

Ne tür bir aktivitede kullanılacak?

Sırtınıza çantanızı alıp, şehir şehir, dağ dağ, ova ova, ırmak ırmak otostop/yürüyerek gezen bir gezgin misiniz? Eşyalarınızı aracının bagajına doldurup doğruca kamp alanının yolunu tutan bir kampçı mısınız? Canyoning yapan bir maceraperest misiniz?

Eğer gezgin iseniz, konfordan çok hareket etme kabiliyeti sizin için daha önemli olacaktır. Çünkü sırtınızda çantanızla onlarca belki yüzlerce kilometreler yürümeniz gerekecektir.  Hal böyleyken yapacağınız aktivitenin türü, belirleyeceğiniz çadır tipi konusunda önem taşır. Aynı şekilde Canyoning gibi uzun ve zorlu parkurları aşmanız gereken bir yerde eğer çıkış noktasına eşyalarınız bırakılmamış eşyalarınız ile birlikte kanyon geçişleri yapıyorsanız ağırlık konusu son derece önem taşır.

Ne kadar ağır taşıyabilirsiniz ?

Yukarıda ifade ettiğimiz sebeplerle Kamp Çadırı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu çadırın ağırlığıdır. Seçeceğiniz çadırın kalitesini ve özelliklerini hangi mevsimlerde kamp yapılacağına göre belirlemelisiniz. Örneğin; karlı, yağmurlu sert rüzgar gibi zorlu hava şartlarının bulunduğu mevsimde bir yerde kamp yapacaksanız seçeceğiniz çadırın ağırlığından ziyade dayanıklılığı ön plana çıkmalıdır. Sonuçta hafif olsun diyerek aldığımız çadırın sert bir rüzgarda yada üzerine yağan kar ile yıkılmasını, yada yoğun yağış altında su almasını istemeyiz.

İyi bir kamp çadırı ne kadar tutar?

Bu sorunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Bütçenize bağlıdır. Bütçenizi çok sarsmayacak ancak yukarıda belirttiğimiz sebeplerle, uygun bir ağırlık ve mevsime göre yeterli dayanıklılığa sahip özellikte, paranızın alabileceğin en iyisini, en iyisini alamıyorsanız da en azından bir tık altını almalısınız. Çadırda çok ucuza kaçmak genelde hüsranla sonuçlanır. Ya yazın sıcaklarda pişer, ya kışın yağmur altında ıslanır yada sert esen bir rüzgarla çadır, olduğu gibi üzerinize devrilebililir.

Karşılaşmayı beklediğiniz hava koşulları nelerdir?

Yalnızca yaz aylarında kamp yapan bir tatilci iseniz, şiddetli yağmura veya rüzgarlara dayanabilen bir çadır sizin için hiçbir anlam ifade etmemeli. Esmeyecek rüzgar, yağmayacak yağmur için ekstra para ödemenin bir mantığı yok. Yaz aylarında daha çok iyi hava sirkülasyonu olan tercihen birden fazla kapılı ve pencereli çadırlar tercih etmelisiniz. Aynı çadırı serin havalarda, Bahar aylarında da kullanabilirsiniz. Ancak kış aylarında kamp yapan bir dağcı/kampçı iseniz çadır seçiminde durum tamamen değişiyor. Çok katmanlı, kalın tabanlı, yağışlara ve şiddetli rüzgara karşı dayanıklığa sahip çadırlar tercih edilmelidir. Bu tür çadırlar 3 mevsim çadırlara göre daha pahalıdır. Ancak zorlu soğuk hava koşulları için olmazsa olmazdır.

Hangi ufak detaylar önem kazanıyor ?

Kapı sayısı: Çoğu iki kişilik çadırda tek kapı bulunmaktadır. Bazı modellerde iki kapı bulunmakta, kullanıcılara daha fazla rahatlık sunmaktadır. Çadırda iki kişi birbirinden bağımsız, birbirini rahatsız etmeden giriş çıkış yapabilir. Aynı zamanda sıcak yaz günlerinde hava sirkülasyonunu sağlamaya yararlar.

Balkon/Ön oda: Balkonlar çadırlarda büyük önem taşır. Bunlar ilk girişte yer alan, iç tentenin dışında ıslak/çamurlu ayakkabılarınızı koyabileceğiniz, yemek pişirebileceğiniz kuru alanlar yaratırlar. İki kapılı modellerde genelde iki balkon yer alır.

Çadıriçi Cepler: Elinizin altında bulunmasını istediğiniz şeyler örneğin, telefonunuz, el feneri, kalem pil, çakmak gibi şeylere kolayca ulaşmak için bu cepler son derece kullanışlıdır.

Pencereler: Özellikle yaz aylarında kullanılacaksa pencereler, tıpkı kapı sayısında olduğu gibi çadıriçi hava sirkülasyonunun sağlanması için önem taşır.

Kamp Çadırı kurulumu ne kadar kolay yapılabiliyor? 

Günümüzde üretilen modern çadırlar genelde 1 dk. ila 5 dk. arasında sürelerde kurulabiliyorlar. Kurulum süresinin kısalığı, yoğun geçen faaliyetlerin ardından, ani değişen hava koşullarında önem kazanıyor. (örneğin ani bastıran yağmurlarda uzun kurulum süreleri çadırın ve malzemelerin ıslanmasına sebep oluyor.)  Bu nedenlerden dolayı, kısa sürelerde kurulup toplanan çadırları araştırmalısınız.

Yeni satın aldığınız çadırı mutlaka faaliyete çıkmadan önce birkaç kez evinizde kurup toplayın. Çadırınızın kurulumu ile ilgili pratik kazanacak, varsa bir defosu veya çadırı beğenmediyseniz henüz arazide kullanmadığınız için iade imkanınız olacaktır.

Kamp Çadırı ölçüsü

İdeal bir kamp çadırı, ne çok dar ne de sizi çok aşırı rahat ettirmelidir. En ideal çadır, sizi bulunduğunuz koşullarda güvende hissettiren çadırdır.

Kamp Çadırı Kapasitesi

Kişi kapasitesi, Kamp Çadırı seçiminde ağırlık ve fiyatı en çok etkileyen husustur. Bütün 2 kişilik çadırlar aynı ölçüye sahip değildir. Çadır ölçülerini belirleyen bir endüstri standardı yoktur. Aynı markanın iki kişilik çadırları arasında dahi ölçü farkı bulunabilir. Satın almadan önce çadırın içine kaç kişilikse o kadar sayıda uyku tulumu koyup boşta kalan alanı incelemekte fayda vardır.

İki kişilik dar, basık hafif çadırlar olduğu gibi, yine iki kişilik, ferah ve bir miktar ağır çadırlar da bulunmaktadır.

Şöyle basit bir kural vardır. Biraz konfora düşkünseniz +1 kişi fazladan düşünüp çadır satın almalısınız.

Kişi kapasitesi ile alakalı bir diğer önemli konu, çadırın iç tentesinin yüksekliği ve bu yüksekliğin iç tentenin başında ve sonunda eşit olup olmadığıdır. 3 kişilik bir çadırda 3 kişi de oturmak, sohbet etmek, bir miktar hareket etmek isteyecektir. Kubbe şeklinde dizayn edilmiş çadırlar daha eşit yükseklik sunarlar. İdeal yükseklik 120 cm. ve üstüdür.

Çadır kapasitesi ile ilgili göz önünde bulundurmanız gerekenler:

  • Kullanıcıların fiziksel özellikleri (Uzun, kısa, zayıf, şişman)
  • Dar alan fobisi (klostrofobi)
  • Kullanıcılar uyurken sürekli pozisyon değiştirirler mi
  • Yanınızda ufak çocuk veya köpek getirecek misiniz

Kamp Çadırı Çeşitleri

Üç Sezon Çadırlar (üç mevsim çadır)

En popüler çadırlardır. Hafif ağırlıkları ile İlkbahar, Yaz ve Sonbahar aylarında konforlu bir kamp deneyimi sunarlar. İç + dış tenteli ve yalnızca tek tenteli modeller bulunur. İki tenteli modeller çok sıcak akşamlar yalnızca iç tente ile birlikte kullanılabilir. Böylece serin bir gece geçirmek, yıldızları izlemek ve aynı zamanda sivrisinek ve böceklerden uzak durmak mümkündür.

Tek tenteli modeller hava akımı az olacağından içerideki sıcaklığın artmasına sebep olur ve özellikle yaz aylarında konforsuz bir gece geçirmenize sebep olurlar.

Üç sezon çadırlar hafif yaz ilkbahar ve yaz yağmurlarında sizi kuru tutarlar.

Reklamsız gezinti için

İleri düzey Üç Sezon Çadırlar (ülkemizde 4 mevsim çadır olarak bilinirler)

Üç sezon çadırların geliştirilmiş hali olarak düşünebiliriz. Rüzgar, yağmur ve kar dayanımları yüksektir. Nispeten sert hava koşullarında kullanılabilirler. Bu çadırlarda daha sağlam su geçirmez kumaş, sağlam poller ve daha kalın taban kumaşı kullanılır.

Dağcılık Çadırı / Dört Sezon Çadırlar (ülkemizde 5 mevsim çadır olarak bilinirler

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır