İzmir’in Tarihi Yerleri Nelerdir?

İzmir’in bilinen tarihi geçmişi günümüzden 8 bin 500 yıl kadar önceye uzanıyor. İzmir’de tarih boyunca yaşayan toplumların kültürlerini ve izlerini kentin dört bir yanında görebilirsiniz. İzmir’in tarihi kent merkezi olarak da bilinen Tarihi Kemeraltı Çarşısı ve Konak Meydanı çevresi İzmir’in tarihi yapılarının yoğunlaştığı bir bölgedir.

İzmir’in tarihi yerleri nelerdir?

M.Ö. 300 yılında Büyük İskender tarafından İzmir’de kurulan Smyrna kentinin kalıntılarının da içinde bulunduğu İzmir’in tarihi kent merkezi, çok kültürlü bir yapıya kavuşmuş, farklı uygarlıkların sivil ve dini yapılarının kente yerleştiği bir yer olmuştur. sonraki periyot. O dönemde İzmir, Kadifikale’nin kenarından Akropol limanına kadar uzanan aşağı kasabayı da içeriyordu.

Konak Meydanı, İzmir’in tarihi merkezinin tam merkezinde yer almaktadır. Bu alan kuzeydoğuda Cumhuriyet Meydanı ve Pasaport Terminali, güneydoğuda Kültürpark, Bahri Baba Parkı ve Varyant, Basmane İstasyonu ile güneyde Eski İzmir olarak da bilinen Kadifekale’ye uzanan hat arasında yer almaktadır.

İzmir’in Tarihi ve Turistik Yerleri Nelerdir?

Konak Meydanı

Konak Plaza, merkezi konumunda İzmir’in kalbinin attığı yerdir. Resmi adı Atatürk Meydanı olan meydan, birçok kamu binası ile çevrilidir ve İzmir şehri, polis karakolu, hükümet binaları, Yalı Camii, İl Milli Eğitim Bürosu ve tarihi saat kulesine ev sahipliği yapmaktadır. Konak Meydanı’nın adı İzmir’in ünlü ve ünlü ailelerinden Katipooral ailesinden gelmektedir. 18. yüzyılda İzmir’de yaşayan aile, şehir yönetiminin en önemli isimlerinden biridir.

Saat Kulesi

İzmir’in Tarihi Yerleri Nelerdir?

İzmir Saat Kulesi, İzmir’in simgesi haline gelen yapılardan biridir. İzmir’in simgesi olarak da bilinen saat kulesi, Osmanlı Padişahı Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıl dönümü anısına 1901 yılında yaptırılmıştır. Osmanlı üslubunu yansıtan geometrik figürleri, taş işlemeleri ve küçük kubbeleriyle çan kulesi aynı zamanda şehir merkezi, Konark ve İzmir metropollerinin simgelerini de taşıyor.

 

Yalı Camii

İzmir Yalı Cami

Konak Camii olarak da bilinen Yalı Camii, Mehmet Paşa’nın kızı Ayşe Hanım tarafından 1754-1755 yılları arasında yaptırılmıştır. Konak Meydanı’ndaki en eski tarihi yapılardan biri olarak bilinen cami, medresenin yıkılması nedeniyle medresenin yanına karmaşık bir strüktürel formda inşa edilmiştir.

Milli Kütüphane ve Elhamra Sineması

Milli Kütüphane ve Elhamra Sineması

İzmir Milli Kütüphanesi, Türkiye’de bir ülkenin adını taşıyan ilk kütüphanedir. 1912 yılında İttihat ve Terakki’nin girişimiyle yaptırılan kütüphane, ilk olarak Beyler Caddesi’nde inşa edilmiştir. Mimar Tahsin Sermet Bey tarafından yaptırılan Milli Kütüphane binası, Alhambra Sineması’nın bitişiğindedir. Bu neoklasik bina 1933’te tamamlandı.

 

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Tarihi Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in ticaret merkezinde çok önemli bir konumda yer almaktadır. İpek Yolu’nun batı yakasında yer alan İzmir, antik çağlardan beri önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Avrupalı ​​tüccarların da kervan ve dükkânlarının bulunduğu tarihi Kemeraltı Çarşısı oldukça hareketli bir yerdir.

İpek Yolu boyunca deve kervanıyla şehre gelen tüccarlar, dinlenmek için mallarını boşaltırlar. Kızağası Hanı: Kızlarağası Han, Halim Ağa Çarşısı olarak da bilinen tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda yer almaktadır. Kızağası Hacı Beşir Ağa tarafından 1745 yılında İzmir Liman Kalesi’nin arkasına yaptırılmıştır. Bu yapı, İzmir’in ticari hayatına olumlu katkı sağlamış ve kervanla İzmir’e gelen tüccarların genellikle mallarını boşaltarak durup dinlendikleri bir yer olarak kullanılmıştır.

 

Reklamsız gezinti için

Kestane Pazarı Camii

Kestane Pazarı Camii

Kestane Pazarı Camii, Kestane Pazarı olarak da bilinen tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda yer almaktadır. Cami, geniş avluları ve taştan oyma binaları ile İzmir’in en eski ibadet yerlerinden biridir. Bu tarihi cami, 1663 yılında Eminzade Hacı Ahmet Ağa tarafından yaptırılmış ve 19. yüzyılda yapılmıştır. Yüzyılda yangınlardan etkilenmiş ve daha sonra restore edilerek bugünkü halini almıştır.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır