İSPANYA

Gezi Rehberi

İSPANYA GEZİ REHBERİ

 GENEL BİLGİLER


Yüzölçüm:
505,9K km2

Popülasyon:
46,7M

Nüfus Yoğ.:
92 kişi/km2

Başkent:

Yönetim:
Anayasal Monarşi

Para Birimi:
Euro €

Konuşulan Dil:
İspanyolca

Bunlara dikkat


PRİZ TİPİ:

 Tavsiyeler

[sc name="traveladvicegeneral"]
İSPANYA'DA HAVA DURUMU
Videoyu oynat

  BORDO PASAPORT


Vize:
Vize Zorunlu

Pasaport:
Min. 6 Ay

KONSOLOSLUK BİLGİLERİ

Resmi tatil günleri dışında hafta içi her gün saat 09.30–12.30 arasında başvurular açıktır. Konsolosluk işlemleri hakkında Başkonsolosluk servislerinden telefonla bilgi almak için hafta içi öğleden sonra 14.30–16.30 saatleri arasında arayabilirsiniz.

Barselona Başkonsolosu : Güçlü Kalafat

Posta adresi
Passeig de Gracia, nº 7, 1ª, 08007, Barselona – İSPANYA
Telefon: +34 93 317 92 31 / +34 343 59 14 / +34 93 317 10 51
Acil Durum: +34 680 414 283
Fax: +34 93 481 55 28
E-posta: [email protected]

[sc name=”ispanyaturlari”]

GENEL BAKIŞ

GİRİŞ

Bu İspanya Gezi Rehberi seyahatiniz süresince ihtiyacınız olabilecek tüm bilgiler düşünülerek hazırlandı. Yemeden, içmeye, gezip görülebilecek yerlere, yapılabilecek aktivitelere ve hatta İspanya Gezi Rehberi içinde İspanya’nın kültürü ve bilmeniz gereken yerel yasaları ve zor bir durumda kalmanız halinde konsolosluk iletişim bilgilerini içerir. Şimdi lafı uzatmadan gelin, İspanya Gezi Rehberi ‘ni yakından inceleyelim.

Genel Bakış

Buradaki herkes sadece hayatın tadını çıkarıyor. Bu yüzden İspanya’yı gezmek ve sırt çantasıyla gezmek çok eğlenceli.

İspanya, çok sayıda bölgesel benzersizliği ve çeşitliliği olan güzel, ilginç ve dinamik bir ülkedir. Madrid ve Barselona kalça ve enerjik şehirler, Granada Mağribi bir dokunuş var, Bask Ülkesi kuzeye doğru Güney yaşamıyla tezat oluşturuyor. İspanyollar ziyaretçileri seviyor, yabancılara ev sahipliği yapıyor, iyi şarap içiyor, iyi bir öğünde gülüyor ve hayatın tadını çıkarıyor. İnsanlar burada acele etmiyor.

Ve bir avantaj olarak, İspanya süper ucuz. Ziyaret etmek çok ucuz bir ülke.

GÜVENLİK

Suç seviyeleri Gürcistan ‘da oldukça düşük. Ancak turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bölgelerde dikkatli olmanızda fayda var. Yabancı uyruklu ziyaretçilerin maruz kaldığı hırsızlık olaylarının yaşanabildiği kayıt altına alınmıştır.-
Hava karardıktan sonraki saatlerde taksi şoförleri tarafından, özellikle yabancılara yönelik olduğu düşünülmese de, bazı cinsel saldırı raporları kayıt altına alınmıştır.

LGBT+ Yolcular

Bölgeyi ziyaret eden etnik azınlıklar ve LGBT+ bireyleri ayrımcılığa maruz kalabilir. Bazı ırksal ve cinsellik aciz ve saldırıları ile ilgili bazı raporlar tutulmuştur. Gürcistan makamları ayrımcılıkla mücadele için savaşıyorlar. Gürcistan parlamentosu bu tür olayların önüne geçebilmek adına ayrımcılık karşıtı yeni yasalar çıkardı. Bu bilgiyi de buradan vermiş olalım.^


Bir saldırının veya bir saldırı teşebbüsünün kurbanıysanız yada kendinizi tehdit altında hissediyorsanız, 112’yi arayarak yerel polis acil durum numarasını arayıp bilgilendirme yapın.
Gürcistan’da eşcinsellik yasaldır ve Gürcistan Parlamentosu ayrımcılıkla mücadele yasasını kabul etmiştir, ancak hala toplumda yaygın olarak kabul görmemektedir. Yıllık LGBT olayları polis tarafından korunmaktadır, ancak tacize ve karşı protestolara maruz kalabilir. Açık sevgi gösterileri bazı ayrımcılığa ve tacize neden olabilir. Cinsellik motive edici taciz ve saldırılarla ilgili bazı raporlar olmuştur.
Seyahate çıkmadan önce LGBT topluluğu için bilgi ve tavsiye sayfamızı ziyaret edin.

Doğal Afetler

Gürcistan sismik faaliyet alanında yer almaktadır. En son kayda değer deprem, Eylül 2009’da Tiflis’in 156km kuzey batısındaki 6.2. Büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğinde meydana geldi. Küçük depremler sıktır. Bir deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapılacaklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için ABD Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı’ndan bu öneriye bakın.
Ciddi seller 2015 yılında Tiflis’i etkiledi.
Yıldırım ve orman yangınları yaz aylarında potansiyel bir risktir.

Dağcılık ve Doğa Sporları

Kayak yaparken uygun önlemleri alın ve Gürcistan’daki kayak / kış sporları için geçerli bir sigortanız olduğundan emin olun. Yürüyüş yaparken, kayak yaparken veya maceraya ve / veya doğa sporlarına katılırken sorun yaşarsanız, acil durum müdahale seviyesi sınırlı olabilir.


Pist dışı kayak yaparken çığ riski de dahil olmak üzere, dağ koşulları hakkında doğru bilgi edinmek zor olabilir. Doğa yürüyüşü yapmayı, dağcılık yapmayı, pist dışı kayak yapmayı veya diğer ekstrem sporları yapmayı düşünüyorsanız, uzman rehberler sağlayabilecek şirketlerle iletişime geçmeyi düşünebilirsiniz.
Gürcistan’ın kış ve macera sporları endüstrisi geliştikçe, Gürcü yetkililer uygun güvenlik standartlarının korunmasını sağlamak için çok çalışıyorlar. Bununla birlikte, bazı durumlarda güvenlik standartlarının yeterince gözetilmeyebileceğini unutmayın. Örneğin, Gudauri’deki bir teleferik Mart 2018’de arıza yaptığında bazı insanlar yaralandı.

 

Yerel Yasalar & Gelenekler

Her türlü yasadışı uyuşturucu kullanımı, ağır para cezaları ve uzun hapis cezaları dahil olmak üzere katı idari ve cezai yaptırımlara yol açmaktadır. Çok az miktarda uyuşturucu madde kaçakçılığı yapmanın cezası bile 5 ila 25 yıl arasında hapis cezası ve / veya ağır para cezaları almanıza sebep olur. Bu konuya önemle dikkat etmenizi öneririz!


Pasaportunuzun veya ülkeye kimlikle giriş yaptıysanız kimliğinizin bir kopyasını her zaman yanınızda taşımalısınız ve orijinal belgenizi güvenli bir yerde saklamalısınız.
Askeri üsler ve enerji tesisleri gibi hassas bölgelerin fotoğrafını çekmeyin. Kiliseleri ve diğer dini yerleri fotoğraflarken kültürel hassasiyetlerin farkında olun. Örneğin geçmiş yıllarda bazı ziyaretçilerin Tiflis’teki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın fotoğrafını çekmesi engellendi. Şüpheli bakışlar altındaysanız fotoğraf çekmeden önce daima izin isteyin.


Tiflis, kozmopolit bir şehirdir, ancak kırsal alanlarda daha tutucu tutumlar mevcuttur. Şehirlerin dışına seyahat ederken, mütevazı kıyafetlerin etrafındaki kültürel hassasiyetlerin ve özellikle uzak bölgelerde açık sevgi gösterimlerinin farkında olun.

SAĞLIK

Seyahatinizden en az 8 hafta önce, Sağlık Bakanlığının İspanya için en son önerilerini buraya tıklayarak kontrol edin. Her ülkeye özgü aşı önerileri, mevcut sağlık riskleri veya salgınları ve yurtdışında sağlıklı kalmaya ilişkin faydalı bilgiler mevcuttur.

Türkiye’nin Gürcistan ile karşılıklı sağlık anlaşması yoktur.

 

Yiyecek & İçecekler

İspanya’da yeme & içme hizmeti veren yerler kontrol altında  güvenilir yerlerdir. Ancak hassas bünyeye sahip olan ziyaretçilerin sokak aralarında ki büfe yemeklerinden uzak durmalarını öneririz.

ULAŞIM

Uçuş Arayın

Karayolu

İspanya’da Trafik yönü ülkemizdeki gibi sağdan akar.

Genel olarak, İspanya’daki yollar iyi korunur ve tüm ülke çapında kapsamlı bir ağ oluşturur. Bazı otoyollar ücretli geçişlerle çalıştırılır ve nakit veya kartla ödenebilir. Daha fazla otoyol açıkça işaretlenmiştir ve çoğu zaman sadece İspanyolca olmasına rağmen yol işaretlerinin okunması kolaydır. Kırsal yollar farklı kalitededir. Şehir merkezlerindeki yollar dar ve trafik yoğunluğu çekebilir (özellikle yoğun saatlerde). Sürüş deneyiminizden bağımsız olarak, İspanya’da dolaşmak genellikle kolaydır.

Toplu Taşıma

Toplu Taşıma – Madrid ve Barselona’da geniş metro sistemleri bulunurken, Valencia, Zaragoza, Bilbao ve Sevilla’da sınırlı ama pratik metro sistemleri (veya hafif raylı sistem) bulunur. Aynı şey halk otobüsleri için de geçerli. Tek seferler genellikle 1-2 EURO (2-3 USD) arasındadır. Metro sistemini biraz kullanmayı planlıyorsanız, genel olarak size para kazandıracak kombo kartlar satın alabilirsiniz. On gezi biletleri Madrid’de yaklaşık 13 EURO (15 USD) ve Barselona’da 10 EURO (12 USD) tutar.

Taksiler tüm büyük şehirlerde yaygındır ve kilometre başına 1-2 EURO (2-3 USD) arasında ödeme yaparsınız. Fiyatlar bazen akşamları artar.

Araç Kiralama

Avis, Europcar ve Hertz gibi tüm büyük araç kiralama şirketleri büyük şehirlerde, resortlarda ve havaalanlarında temsil edilmektedir.

İspanya’da araç kullanmak için asgari yasal yaş 18 olmasına rağmen, çoğu araba kiralama şirketi, araç kiralamak için sürücülerin 21 yaşın üzerinde olmasını gerektirir. 25 yaşın altındaki sürücülerin de ek ücret ödemesi gerekmektedir. Kiralama ücretleri 18-25 Euro aralığındadır. (Bu rehberdeki tüm fiyatlar, yukarıda uyarılar bölümünde belirtilenm, rehberin son güncellendiği tarihteki fiyatlardır. )

Taksi ile Ulaşım

İspanya’daki taksiler, özellikle büyük şehirlerde genellikle güvenli ve bulunması kolaydır. Küçük kasabalarda, taksi hattını önceden aramak ve ihtiyacınız olduğunda bir taksi aramak en iyisidir. Batı Avrupa’daki çoğu şehirle karşılaştırıldığında, İspanya’daki taksiler makul fiyatlı. Havaalanı, otobüs terminali veya tren istasyonundan taksiler alınırken ek ücret alınır; önceden taksi şoförünüzle kontrol ettiğinizden emin olun.

Bisiklet Kiralama

İspanya’nın her yerinde, özellikle Madrid, Barselona ve Sevilla’da bisiklet yolları ağında birçok iyileştirme yapıldı. Çoğu İspanyol şehrinde bisiklet ucuz ve kiralanması kolaydır ve bazılarında halka açık bisiklet paylaşım sistemleri vardır.

Reklamsız gezinti için

Barselona’daki Bicing (www.bicing.cat) halka uygun fiyatlı kiralamalar sağlamaktadır. Çevrimiçi bir kart için kaydolun, Barselona çevresindeki bisiklet istasyonlarından birinde kaydırın ve bir bisikletin kilidi açılır ve kullanıma hazırdır. Sevilla’daki Sevici (www.sevici.es) aynı şekilde çalışır; depozito gereklidir ancak kiralama oranları çok ucuzdur. Madrid’de BiciMAD’i (www.bicimad.com) deneyebilirsiniz.

Demiryolu ile Seyahat

İspanya’nın yüksek hızlı demiryolu ağı hızla genişliyor ve bu da ülkeyi keşfetmenin kolay ve pahalı bir yolu. Başlıca iç ray güzergahlarına çoğunlukla yüksek hızlı trenler sunulmaktadır: Madrid-Sevilla, Madrid-Valensiya ve Madrid-Barselona (gece treni de mevcuttur). Başka bir hızlı tren hattı Barselona – Girona – Figueras üzerinden geçiyor. Neredeyse tüm tren hizmetleri ulusal demiryolu şirketi RENFE (tel: www.renfe.com) tarafından yürütülmektedir. Madrid’den Barselona’ya biletlerini 40 EURO (45 USD) fiyatlarla bulabilirsiniz.

Demiryolu Geçişleri

Interrail

İspanya’da bir ayda üç, dört, beş, altı veya sekiz gün seyahat sunuyor. Yolcunun ikamet ettiği ülkede seyahat yasaktır. 26 yaşın altındaki yolculara indirim uygulanır. 12 yaşından küçük çocukların yanlarında bir Yetişkin Geçişi ile yetişkinler ücretsizdir. Bazı yüksek hızlı hizmetler, koltuk rezervasyonları ve kanepeler için ek ücret gereklidir. Voyages-sncf.com (www.voyages-sncf.com) adresinden edinilebilir.

Eurail

İspanya’da bir ayda üç, dört, beş, altı veya sekiz gün seyahat sunuyor. AB üyesi olmayan vatandaşlar Eurail’den (www.eurail.com) edinilebilir.

İSPANYA GEZİLECEK YERLER

Guggenheim Müzesi

Guggenheim Müzesi

Dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Bilbao’daki Guggenheim Müzesi’nde modern sanat üzerine ilginç sergiler görmek mümkündür. Modern bir sanat hayranı olmasanız bile, sadece fikir edinmek için dahi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Bu müzenin mimarisi gerçekten hayret vericidir. Günümüzün en ünlü yaşayan mimarlarından Frank Gehry, müzeyi eşsiz bir dalgalı stile sahip olacak şekilde tasarladı.

İSPANYA'DA KONAKLAMA

HOTEL

Hem uluslararası hem de iç turizm’in İspanya’da yeri büyüktür. Turizm ülkenin ana endüstrisi olduğundan dolayı İspanya’nın her yerinde geniş konaklama seçenekleri sunan hotellerle karşılaşacaksınız.  İspanya’daki oteller genellikle, yarım pansiyon veya tam pansiyon fiyatlar sunmaktadır. Büyük şehir otelleri genellikle indirimli hafta sonu fiyatları sunar ve çoğu park yeri için ekstra ücret alırken, kırsal alanlarda hizmet veren işletmeler ise nadiren bu tür ekstra ücret talep ederler. Özellikle festivallerin gerçekleştiği aylarda (ilkbahardan ekim ayına kadar) sahil şeridinde yer alan tatil yerlerinde önceden rezervasyon yaptırmanız tavsiye edilir. İspanya’da otellerin çoğu Wi-Fi hizmeti sunmaktadır, ancak çoğunlukla saatlik ücret üzerinden ücretlendirilir.

İSPANYA'DA YEME & İÇME

İspanya’nın yeme ve içme kültürü İspanya’yı ziyaret edenler için en büyük cazibe merkezlerinden biridir. İspanyollar yemek işini gerçekten çok ciddiye alırlar. İspanya’nın hangi köşesine giderseniz gidin her mevsime özgü o mevsime ait ürünlerle  taze olarak hazırlanıp servis edilen menüler görürsünüz.

İspanyol içecekleri, ferahlatıcı sangria’sından kabarcıklı Cava’ya ve sofistike Rioja şarabına kadar dünya çapında oldukça popüler olmuş tatlara sahiptir.

Yerel Lezzetler

Albondigas: Kızarmış İspanyol tarzı köftedir. Genellikle domates sosu içinde servis edilir.
Bacalao al pil: Tuzlu morina balığı, sarımsak ve zeytinyağı ile yapılır. Özellikle sosu çok beğenilen, lezzetli bir yemektir.
Cocido: Madrid’de popüler olarak tüketilen zengin bir nohut ve et güveç yemeğidir.
Croquetas: Bir kroket, bir dolgu için kalın bir bağlayıcıdan oluşan, ekmekli ve derin kızartılmış ve genellikle garnitür olarak servis edilen yemektir.
Gazpacho: Gazpacho veya Endülüs gazpacho çiğ, karışık sebzelerden yapılmış soğuk bir çorbadır. İspanyol mutfağının bir klasiği olan Endülüs’ün güney bölgesinden doğmuştur.
Paella: Paella, aslen Valencia’dan gelen bir İspanyol pirinç yemeğidir. Paella, İspanyol mutfağının en tanınmış yemeklerinden biridir.
Pulpo á feira: Kırmızı biber ve tuz ile terbiye edilmiş ve zeytinyağında çırpılmış sos ile servis edilen haşlanmış ahtapot ile yapılan lezzetli bir yemektir.
Tortilla Espaniola: Yumurta ve Patates yönünden zengin İspanya çapında yaygın olarak tüketilen bir tür omlettir.

Sherry: Sherry, İspanya Endülüs’teki Jerez de la Frontera kenti yakınlarında yetişen beyaz üzümlerden yapılan tatlı bir şaraptır.
Rioja: İspanya’nın meşhur kırmızı şarabıdır. Tempranillo ve Garnacha üzümlerinden yapılır.
Cava: Katalonya’nın şampanya üretmek için kullandığı aynı yöntem kullanılarak yapılmış köpüklü bir şaraptır.

Bilmeniz Gerekenler

Çoğu restoran öğle yemeğinde “menü del día” servisi yapar; Bu genellikle 10 € 20 € maliyeti bulur ve çok cazip bir seçenek olabilir. Fiyata içecekler de dahil olmak üzere üç yemek servis yapılır.

Bahşiş

Lüks restoranlarda% 10 bahşiş ücreti beklenir.

Alkol Yaşı

Şarap ve bira için 16, yüksek alkollü içecekler için 18.

ALIŞVERİŞ & GECE HAYATI

Alışveriş

Eşsiz hediyelik eşyalar arıyorsanız, Madrid ve Endülüs’te çok sayıda esnaf pazarı mevcuttur. Bu pazarlarda sayısız el işi, porselen figür ve aksesuar satılmaktadır. Genellikle Noel’de olduğu gibi festival sezonlarında da kurulurlar.

Özellikle Endülüs’teki İspanyol deri ürünleri mükemmel işçiliği ve yüksek kaliteli tasarımları ile bilinir. Katalon tekstil ürünleri dünyaca ünlüdür. Cáceres, Granada ve Murcia’da ince halılar üretilmektedir. Endülüs’te üretilen çok sayıda mükemmel şeri (Cherry) , şarap ve alkollü içki, İspanya’nın mükemmel zeytinyağı şişeleri gibi eve götürmek için iyi hediyelik eşyalar arasında yerini alır. Kaliteli, el işi ahşap mobilyalar, her yıl düzenlenen uluslararası mobilya fuarında Valencia’nın seçkin ürünlerinden biridir. Alicante şehri ise oyuncak üretimi için önemli bir merkezdir.

İspanyol modası bu günlerde dünyada fırtınalar koparıyor. Zara gibi dünyaca ünlü mağazalarda bile alışılagelenin çok dışında bir ürün yelpazesi buluyorsunuz.

Alışveriş için en iyi şehirler Madrid ve Barselona’dır. Tüm eyalet merkezlerinde perakende satış yerleri vardır. Fiyatlar son yıllarda artmış olsa da hala Kuzey Avrupa’nın çoğundan daha ucuz olduğu söylenebilir.

İspanya’daki her kasabanın, yetiştiricilerden doğrudan taze ürünler satın alabileceğiniz kendi pazarları vardır. Madrid’de pazar günleri bu tür pazarlara rast gelmek mümkündür.

Alışveriş Notları

AB üyesi olmayan ziyaretçiler için İspanya’da yapılan satın alma işlemlerinde vergi iadesi almanız mümkündür. Bunun için vergi iade formu talep etmelisiniz.

Alışveriş Saatleri

Pzt-Cts 10: 00-14: 00 ve 17: 00-20: 00. Süpermarketler ve mağazalar 09:30-21:00 / 22:00 açma eğilimindedir ve pazar günleri büyük şehirlerde açılabilir.

İSPANYA’DA GECE HAYATI

İspanyollar geceye genellikle akşamları şehrin sokaklarında keyifli bir yürüyüş ile başlar. Bir kafe terası, bu geleneği gözlemlemek için mükemmel bir seyir noktasıdır. Atmosfer özellikle festival zamanında daha canlıdır. Daha sonra geceye bir tapeo (tapas) ile devam ediyorlar. Tapas kültürü özellikle Madrid ve Endülüs’te zengindir.

Barselona ve Madrid gibi büyük şehirlerde ve İbiza veya Marbella gibi sahil beldelerinde her modaya uygun gece hayatı bulunabilir, küçük köylerde bile günün ilk ışıklarına kadar dans edebileceğiniz bir yer mutlaka olacaktır.

Reklamsız gezinti için

Gecenizden yerel bir tat almak için Flamenko gösterilerini görebilirsiniz. Flamenko için en iyi yerler, özellikle dansçıların sahneye çıktığı ve otantik mağaralarda atmosferik melodilerle dansların edildiği yerler özellikle Andalucía’da ve Sevilla’da bulunur.

Daha soft bir şey arıyorsanız, Barselona, Madrid ve Granada’daki caz barları görülmeye değerdir. Yaz aylarında, müzik konserleri hınca hınç doludur ve müzik performansları sabahın erken saatlerine kadar uzanır. Popüler festivaller arasında Sonar Festivali ve Primavera Ses Festivali bunlara bir örnek olarak sayılabilir. Güneş doğana kadar eğlencenin devam ettiği partiler ise Ibiza’da da bolca bulunur.

REHBERİ DÜZENLE

İspanya Gezi Rehberi ‘ne katkıda bulunan kimse olmadı. Bu rehbere eklemek veya düzenlemek istediğin bilgileri yukarıda yer alan “REHBERİ DÜZENLE” bölümünden ekleyebilir, düzenleyebilirsin.

YORUMLAR

İspanya Gezi Rehberi ile ilgili düşüncelerinizi, bildirimlerinizi veya geliştirilmesini arzu ettiğiniz yönlerini yorum alanında ifade ederek İspanya Gezi Rehberi ‘ne katkı sağlayabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır