İrana Seyahat güvenli mi ?

İrana seyahat güvenli mi ? Toplumun kültür yapısına uygun hareket edildiği sürece, evet güvenlidir.  Ancak.. İran, İslam hukukunun uygulandığı bir İslam ülkesidir. Bunun bilincinde olarak; her zaman yerel geleneklere, yasalara ve dinlere saygı duymalı ve hakaret etmemek için hal ve hareketlerimize dikkat etmeliyiz. Aşırıya kaçan hal ve hareketler İran’da hoş karşılanmaz.

 

İran’da Seyahat Güvenliği

Açıklaması olmayan herhangi bir davranış, ne kadar masum olduğuna bakmaksızın sizi riske sokabilir. Kalabalığın veya hassas alanların yakınında bulunmak, yetkililerin ilgisini çeken İranlılarla temas kurmak, belli başlı turistik yerler dışında fotoğraf çekmek veya aykırı olarak algılanabilecek davranışları sergilemek güvenliğinizi riske edebilir.

Ülke’nin İslam kanunları ile yönetildiğini aklınızdan çıkarmamalı, hal hareket ve davranışlarınız, giyim tarzınız İran-İslam kültürüne uygun olmalıdır. Herhangi bir ulusal huzursuzluk, terör olayı veya İran ile uluslararası toplum arasındaki gerginliklerin artması durumunda, Ülkede artan tansiyonla birlikte gezginler için oluşabilecek tehdit olasılığı daha da yükselebilir.

Çifte vatandaş olanlar; İran’da işlenecek bir suç sonrasında İran sizi İran vatandaşı olarak değerlendirip ikincil vatandaşlığınızı görmezden gelir, talep edeceğiniz konsolosluk desteğini size sunmayabilir veya süreci bilinçli olarak uzatabilirler.

Bu sebeple bir suça karışmamak için azami özen göstermeye dikkat etmeli, yakınlarınızı bulunduğunuz yer/konum konusunda günlük olarak bilgilendirmelisiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi siz aksine sebep olmadığınız sürece, İran hükümeti de İran halkı da genel olarak Türkiye’den gelen ziyaretçilere sıcak bakmakta ve davranmaktadır. [email protected] adresine yaşadığınız deneyimlerinizi yazarak İran gezi rehberi içerisinde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

 

İran Sokak Suçları

Her yerde olduğu gibi elbette İran’da da sokak suçları görülmektedir. Yabancılara yönelik bazı saldırı ve soygunlar yaşanmıştır. İstanbulda’da sıkça olan Motosikletli veya otomobilli kapkaççılar İran’da da olabilmektedir.

Polis olduğunu iddia eden herhangi biri tarafından sizden para istenirse, kimliklerini görmek isteyebilirsiniz. Hiçbir belgeyi veya paranız vermeyin, tanımadığınız herhangi bir araca binmeyin. Polis kılığında soyguncular turistleri sessiz yerlere götürüp onları soyabiliyorlar.

Kendinizi sokak suçlarından korumak için makul önlemler alın. Çok miktarda para taşımaktan kaçının ve pasaportunuzu güvende tutun. Telefonla veya hotelinizden çağırılan taksiler, caddeden çağırılan taksilerden çok daha güvenlidir.

 

Reklamsız gezinti için

İran’a seyahatinizden sonra buraya İrana Seyahat güvenli mi değil mi yorum alanında kendi deneyimlerinizi yazmayı unutmayın.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır