İran Gezilecek Yerler : Kültür ve Tarih

Bu yazımızda İran Gezilecek Yerler neresidir? Nasıl gidilir? İran’da neler yapılır bunlarla ilgili bilgi ve tavsiyeler alacaksınız.

İran , olağanüstü tarihi yerleri, enfes manzaralar ve büyüleyici bir kültür ile donanmış, dünyanın en değerli seyahat noktalarından biri olmalıydı ancak uluslararası gerilimler ve sert bir iç rejim, bunun böyle olmasını engelliyor; bu, İran’ın Dünya genelinde haksız yere bir hedef olmasına sebep oluyor.

 

Persepolis’in Büyüsüne Kapılın

Persepolis ‘in muhteşem kalıntıları, başkent Tahran’ın 650 kilometre kadar güneyinde Kuh-i Rahmet’in yani türkçe adıyla “Rahmet Dağı” eteklerindedir.

Persepolis

 

Gülistan Sarayı (Golestan Palace) Majesteleri’ne hayran kalacaksınız

Muhtemelen Tahran’ın kilit görüş alanı Golestan, Qajar hanedanının kraliyet evi idi. Eski surların içindeki saray kompleksi, İslami Persinin başlangıcında, Safevi hanedanlığına kadar uzanır, ancak 19. yüzyılda geleneksel İslam mimarisinin ve Batı’nın etkilerinin bir karışımı ile bugünkü halini almıştır.

Gülistan Sarayı – Golestan Palace İran Gezilecek Yerler

 

İmam Meydanı’nın ışıltısı

Esfahan’ın nefes kesen merkezi eseri, ışıltılı mavi mozaik cami ve saraylarla çevrili, dünyanın en büyük kamu meydanlarından biridir. Bahçeleri dolaşın, mimariyi fotoğraflayın ve UNESCO listesindeki bu harikanın atmosferini sindirmek için zaman ayırın.

İmam Meydanı (Imam Square) İran Gezilecek Yerler

 

Ulusal Mücevher Müzesi

Eski Perslerden 19. Yüzyıla Kadir Hanedanlığı’na kadar bu ülke birçok abartılı hüküm sürmeye maruz kaldı. Tahran’ın Ulusal Mücevher Müzesi, 50.000’den fazla farklı değerli taştan yapılmış süs dünyası da dahil olmak üzere, dünyanın herhangi bir yerinde karşılaşacağınız en zengin örneklerden bazılarını sergiliyor.

Ulusal Mücevher Müzesi

 

 

İsfahan köprülerinden geçin

İsfahan’ın Zayandeh Nehri’nden geçen köprüler, birçoğu 1600’lerin altın çağına dayanan bir masal kitabında görünmeyecekti. 33 kemerli Si-o-Seh Köprüsü kaçırılmayacak gibi gözükse de, iki kata bölünmüş olan Khaju Köprüsü de benzer şekilde görkemli.

İsfahan Köprüleri İran Gezilecek Yerler

 

Hindistan’a eski ticaret yolunu Kirman üzerinden takip edin

Başlangıçta askeri bir karakol olarak kurulan ve daha sonra Hindistan’dan geçenler için önemli bir ticaret merkezi olarak kurulan Kirman’da ilginç müzeler, çok sayıda görkemli cami yer alır.

Rayen Kalesi İran Gezilecek Yerler

 

Halı-Kilim alışverişine gidin

Dünyada halı alışverişine çıkmak için daha iyi bir yer yoktur. Pazar boyunca gezerken farklı farklı satıcılar bulmak konusunda sıkıntısı yaşamayacaksınız. Kendinizi tam bir iranlı gibi hissedip satıcılarla çay için ve tebessümle pazarlık edin. İran’da pazarlık adettir.

Meşhur Tahran Halıları

 

Kayak pistlerini dene

İran’da kayak yapıldığını hiç duymamış olabilirsiniz, ancak kayak sporu İran’da giderek yaygınlaşan bir etkinlik halini almaya başladı. Tahran yakınlarında yer alan kayak pistindeki ücretler genellikle Avrupa’da olduğundan çok daha ucuzdur. Haliyle kayak yapmak İran’da çok cazip  geliyor. Alborz Dağları’nda kayak mevsimi kasım ayından mart ayının sonuna kadar devam eder bu tarihlerde buralardaysanız kayak etkinliği düzenlemek isteyebilirsiniz.

Kayak pistlerini dene

 

Nargile kültürü

Türkiye’den de aşina olduğumuz Nargile kültürünün anavatanı İran’dır diyebiliriz. Burada çokça nargile kullanıldığını fark edeceksiniz. Pek sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz ancak yine de yerinde tercihen tatmanız mümkün.

 

Tarihi Köy Meymand’ı ziyaret edin

Meymand, güney sahili yakınındaki bir dizi tepeye oyulmuş bir ilkel yerleşimdir. İnsanların bölgeyi 3.000 yıldan fazla bir süredir yaşadığı tahmin edilmektedir ve bu günlerde sakinler hala doğal ve yapay mağaralarda yaşamaktadır.

Tarihi Köy Meymand’ı ziyaret edin

 

Tebriz’in kentsel cazibesini yaşayın

Kaplı Qaisariyeh Çarşısı ile Tebriz‘i ziyaret ederek ve ilk olarak 1465’te bir deprem tarafından tahrip edilmeden önce inşa edilen çarpıcı Kabud (Mavi) Camii’ni ziyaret ederek 15. yüzyıldan kalma Persia’ya geri adım atın – o zamandan beri inançla restore edildi. İran’ın en büyük şehirlerinden biri, ülkenin en önemli sanayi merkezleri arasında yer alıyor.

 

Tropik adalar kapalı tüplü dalış

Güneyde, Qeshm adasındaki sulardaki bakir mercan ve renkli deniz yaşamına yaklaşın. Yakındaki Kish Adası, tüplü dalış meraklıları için iyi bir seçenek. Dalış okulu çeşitli PADI kursları sunuyor.

Tropik adalar kapalı tüplü dalış

 

İran tarzında çay için

Muhtemelen ülke genelinde yolunuzu ararken, yerel halkın evlerine sıklıkla davet edileceksiniz. İranlılar çok misafirperver bir toplumdur. Çay kültürlerine yabancılık çekmeyeceksiniz bizimkine çok yakın bir çay zevkleri vardır.

Reklamsız gezinti için

 

Yezd’de geçmişe bakış

Marco Polo’nun seyahat ettiği inanılan ülkenin en eski şehirlerinden biri olan Yazd, hala sarma şeritleri, rüzgar kuleleri, toprak heykelleri  ile karakterizedir.

İran Gezilecek Yerler : Kültür ve Tarih

 

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır