İç Açan bir Bozcaada Gezi Rehberi

Bozcaada her zaman en popüler tatil yerlerinden biri olmuştur. Yani daha önce gitmiş olanlar da “Ben zaten biliyorum!” diyecekler. Eğer havanızda değilseniz yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü notlarımızda gezilecek yerler, ne yenir ne içilir ve dahası için pek çok işe yarar öneriler var.

İşte @Gurmexcom instagram hesabından kopup gelen şiir tadında Bozcaada gezilecek yerler rehberi.

Biz Bozcaada’yı gerçekten çok seviyoruz. Ama inanın yazını, plajını değil. O hınca hınç dolu sokaklarını, metrekareye onlarca insanın düştüğü kalabalıklarını asla değil! En doğal halini, ilkbahar ve sonbahar aylarını, kulaklarımızı okşayan rüzgârını seviyoruz. Mart, Nisan aylarında, bazen yapraklarını döktüğü Ekim’de…

Güneşin En Alçaktan Battığı yer Bozcaada 

1- Gemiden iner inmez sizi karşılayan Bozcaada Kalesi’ni çok seviyoruz. Üst duvara tırmanıp Ege Denizi’ne doğru esen rüzgar saçlarımızı sımsıkı dolaştırdı… Bozjada Kalesi’nin sonundaki papatyaları ve rengarenk kır çiçeklerini ıslanmayı çok severdik.

2- Güne sade, organik Ada ürünleri ile hazırlanmış Bozcaada kahvaltısı ile erken başlamayı, bağ ve bahçelerinde turlamayı, dalından yediğimiz üzümleri, asmaların etrafında koşmayı seviyoruz.
3- Bozcaada’nın eşsiz el yapımı hediyelik eşya tezgahlarını ve her çarşamba Çanakkale köyünde taze sebze ve meyve, ev yapımı fasulye, salça, zeytinyağı ve yumurta gibi yerel ürünlerin satıldığı açık meyve ve sebze pazarını seviyoruz.
4- Çınarlıçarşı caddesini boydan boya yürüyüp Veli Dede’den aldığımız tereyağlı bademli ve damla sakızlı kurabiyeleri Bozcaada Kalesinin arka tarafında bulunan banklarda yemeyi seviyoruz.
5- Kiraladığımız bisikletler ile Rum mahallesinin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında dolaşmayı ve eski evlerin renk cümbüşlü duvarlarını, saçaklarından sarkan çiçeklerini seyretmeyi ve ansızın karşınıza çıkan duvarlara yazılmış bir Edip Cansever şiiri veya bir bankta karşılaştığımız Nazım Hikmet’i seviyoruz.
6- Bozcaada Müzesi’ni seviyoruz. Ada günlerini daha anlamlı kılmak ve Ada ruhunu da yanımıza alıp geçmişe bir yolculuk yapmak için… Eski Bozcaada fotoğraflarını, Osmanlı döneminden kalma ada eserlerini, Çanakkale Savaşında üs olarak kullanılan Bozcaada’da kalan her türlü malzeme ve belgeleri, Bozcaadalı Rum ve Türklerin evlerinde ve iş yerlerinde kullandıkları eşyalar ve hikâyeleri tekrar tekrar okumayı, anlamayı ve anlatmayı ve geçmişi 1600’lü yıllara dayanan camilerini, tarihini seviyoruz.
7- Adanın sanat kokan sokaklarını ve ressamların evlerinin kapılarını ardına kadar herkese açtıkları sergilerini seviyoruz. Bazen Bozcaada’yı derinden hissetmek için bir başımıza geceleri kimsesiz sokaklarında yürüyoruz.
8- Mezeleri ile baş döndüren özellikle Deniz mahsulleri ve ara sıcakları bizi mest eden restoranlarını seviyoruz. Bazen bir coşkuya, bir mutluluğa ortak olmak için atıyoruz kendimizi Cabalı, Hikotakis, Mavi Beyaz ya da Nevreste’ye…
9- Gündüzleri Kazanlar sokağının sonuna kadar yürüyüp Salhane’nin önündeki iskeleden Ege’ye uzanıyoruz.
10- Tepelerini, kırlarını, 12 koy ve buruna sahip Bozcaada’nın etrafında bulunan 17 küçük adacığı, bir bakışta adanın her köşesine hâkim olduğumuz Göztepe’yi seviyoruz.
11- Turkuaz renkli, bin bir çeşit canlıyı bünyesinde barındıran Ege denizini, Çınaraltı’nda veya denize nazır çay bahçelerinde Türk kahvesi içmeyi seviyoruz.
12- Bazı zamanlar ıssız Namazgâh parkında salıncaklarda sallanmayı ve rüzgârın kulağımıza fısıldadığı Ada şarkılarını dinlemeyi, bazı zamanlarda ise namazgâh çeşmesine sırtımızı verip Türk mahallesinin dar sokaklarında kaybolmayı seviyoruz.
13- Çınarçeşme sokağının sonunda bulunan, aradığımız her kitabı bulabildiğimiz adanın tek sahafı olan Bozcaada Kitapçısını, Milli bayram kutlamalarını, cıvıl cıvıl yükselen ve gülüp eğlenen çocukların seslerini seviyoruz.
14- Ada’nın çalan okul zilinde tek tük gelen öğrenci seslerini seviyoruz. 5 yıl önce kapatılan üniversitenin böylesine deniz, rüzgâr ve üzüm kenti bir Ada’da yokluğunu hissediyoruz.
15- Üzüm kokulu sokakları, Çamlıbağ ve Talay gibi ünlü şarap imalathanelerini, gün batımını şarap içerek geçirdiğimiz Batı Burnu seviyoruz. Uçsuz bucaksız Ege Denizi, yel değirmenleri ve en heybetli yanıbaşınızda terk edilmiş bir deniz feneri… Burun ucu toprak ve kekik kokuyor, yüzünüze değen Bozkada rüzgarı…

Kısacası küçük bir ada, belki 30 dakikada ziyaret edebilirsiniz. Ama günlerce aynı sokakta yürüyemediğimiz, temiz havayı ciğerlerimize çekemediğimiz adamızdaki günleri özlüyoruz.

 

Gidin, görün, sevin. Gerçi sevmeseniz de olur, sevgilisini paylaşmayı kim ister ki?

 

Daha başka neler yapın?

Kısa kısa Bozcaada… Tavşankanı bir çay için.

Mavi Beyaz Bozcaada’da Karides soslu levrek ızgara yeyin.

Soğuk Ada çayı için.

Çınaraltı Cafe’den Hediyelik Damla Sakızlı Türk Kahvesi alın.

Limanın muhteşem ambiyansına Adamarin Otel’in enfes kahvaltısı ile eşlik edin.

Reklamsız gezinti için

Bol malzemeli Ada tostu yiyin.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır