Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Hatay Gezilecek Yerler

Hatay Gezilecek Yerler

Hatay Gezilecek Yerler : Antakya Gezi Rehberi

Bir şehir düşünün ki o şehirde bayramlar hiç bitmesin havası gibi insanları da sıcak olsun. Bir şehir düşünün yürüdüğünüz her bir yolun üzerinde de altında da köklü bir tarih yatsın. Antakya işte böyle bir yer. Hatay Gezilecek Yerler ‘i konu alan bu  Antakya Gezi Rehberi ile şehri sizlere her detayıyla aktarmaya çalışacağız.

Doğaana, Amanos dağlarının ihtişamı ile Hatay’ın Belen ilçe sınırları içine girdiğimiz o ilk anda bizi kuvvetle kendisine çekmeye başlıyor. Yol boyunca dağların üzerinden, rüzgar güllerini sarıp sarmalayan, onları birer silüet haline getiren, akarsu gibi akmakta olan bulutlara bakarak geçiyoruz. Seyir zevki öylesine güzel ki bakıp gördüğümüz her güzel şeyi birbirimize parmakla işaret edip izlemekten başka bir şey yapamıyoruz.



Fotoğraf çekmek aklımıza dahi gelemiyor o an. Belen’in dik rampalı yollarını inmeye başlıyoruz derken rampanın bir virajında karşımıza gelen muazzam bir görüntü yakalıyoruz. Belen’in rampasının yüksek kesimlerinde aracınızı kenara çekip manzaranın ve çam kokusuyla karışan tertemiz havasının tadını kısa süreli de olsa çıkarmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Antakya Merkezi

Otostop ile çıktığımız yol Antakya merkeze doğru devam ediyor, Antakya içerisine girdiğimizde Asi Nehri karşılıyor bizi. Adı gibi ters yönde akıyormuş hissi veren nehir boylu boyuna şehri kesiyor. Merkeze indiğimizde hemen sağ tarafımızda Hatay Meclis’ini görüyoruz. Kendi Meclisi olan Türkiye’deki tek yerin Hatay olduğunu görmek bizi şaşırtmıyor. Şuan Kültür Sanat Merkezi olarak ziyarete açık olan Kent Meclisini gezebilir buradaki gezinizin ardından rotanızı Asi Nehrinin karşısındaki meydana çevirebilirsiniz.  Nehrin karşı tarafına geçiyor cafe ve barlarla bezeli taş zeminli dar sokaklarda geziyoruz. Hemen her yerden burnumuza şehrin zengin mutfağına ait leziz kokuları geliyor.  Hava biraz daha karardığında bizi bambaşka bir Antakya karşılıyor, dar sokaklarda zemine ve duvarlara yansıyan rengarenk aydınlatmalarla çok farklı bir ambiyansın içinde kendimizi buluyoruz. Her sokaktan farklı ezgilerde farklı tatlarda ezgiler, melodiler yükseliyor. Türk sanat müziğinden, etnik müziğe varıncaya kadar son derece keyifli, egzotik bir sokak turu sizi bekliyor. Gündüz vakti ise nispeten daha sessiz ve sakin olan bu sokaklarda iş için değil sırf hobi için dahi canlı müzik yapan insanlarla karşılaşabiliyorsunuz. Ud çalıp, arapça ezgilerle şarkılar söyleyen bir esnafla veya günümüzden veya uzak olmayan bir geçmişten bilinen şarkıların gitar ve keman eşliğinde çalınıp söylendiği sokaklarda yankılandığını duyabiliyorsunuz.

Kültürel Yapısı

Antakya halkı, misafirperver kelimesinin ne anlama geldiğinin öğrenilebileceği Türkiye’nin en iyi yerlerinden biri olduğuna ikna ediyor bizi. Kültürlerine bağlı, kültürlerini yaşatan, yaşattığını hissettiren bir yer Antakya. Kültür zenginliğinden dolayı; her kesimden insana karşı genel olarak hoş görülüler. Ancak gözle görülmese de, sözle dile getirilmese de giyim ve yaşam tarzı konusunda toplum olarak bazı belli başlı ataerk gelenekleri de  yok değil. Ancak bu gelenekleri, kendilerine her ne kadar farklı da gelseniz hoşgörüsüzlük ile karşılık bulmuyor. Genel olarak yardımsever, güler yüzlü, açık sözlü ve dürüst insanlar.



Samandağ’ın Göz bebeği

“Titus Tüneli”  bir diğer adıyla “Vespesianus Tüneli”

Rotanızı Samandağ’a çevirdiğinizde ise sizi gözün alabildiğine uzun bir kumsal karşılıyor. Yolun karşısına kurulu çok sayıda eğlence mekanı, tıpkı Antakya merkezde olduğu gibi son derece hareketli gecelere ev sahipliği yapıyor. Samandağ kumsalı aynı zamanda Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktığı Türkiye’nin en uzun, kesintisiz kumsalıdır.

Çevlik plajına yaklaştığınızsa sahilin üst tarafında Titus Tüneli tabelasından birkaç metre yürüyerek Titus Tüneli girişine ulaşabiliyorsunuz. Müze Kartınız varsa ücretsiz, yoksa 10 TL gibi bir ücretle tüneli gezebiliyorsunuz. Titus Tüneli sadece bir tünelden oluşmuyor. Titus Tünelinde, Kaya mezarları da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Şimdi sizleri gezimiz esnasında kaydettiğimiz 5 dakikalık görüntülerden oluşan Titus Tüneli yolculuğuyla baş başa bırakıyoruz.

Hatay Gezilecek Yerler rehberine katkıda bulunun

Gezmeye görmeye değer bulduğunuz yerleri “Gezgin Üye” olarak Kamprota içerisine ekleyebilir. Veya üye olmadan yorum alanında eklenmesini arzu ettiğiniz yerler hakkında bilgiler verebilirsiniz.



HATAY GEZİLECEK YERLER

Hatay gezilecek yerleri keşfedin

Saint Pierre Kilisesi (Hatay)

Küçükdalyan Mahallesi, Senpiyer Caddesi, Antakya, Türkiye

Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler

Dünyanın ilk aydınlatılan caddesi “Herod Caddesi”

Zenginler Mahallesi, Kurtuluş Caddesi, Antakya/Hatay, Türkiye

Gezilecek Yerler

Binnur Ünal

7 ay önce

Gezilecek Yerler

7 ay önce

Payas Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

Karacami Mahallesi, Payas Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, İnönü Caddesi, Dörtyol/Payas/Hatay, Türkiye

Tarihi Alan

Binnur Ünal

9 ay önce

Tarihi Alan

9 ay önce

Titus Tüneli ve Beşikli Mağara

Kapısuyu Mahallesi, Titus Tüneli, Samandağ/Hatay, Türkiye

Tarihi Alan

İçerik Yönetimi

1 sene önce

Tarihi Alan

1 sene önce

Hıdırbey Musa Ağacı

Hıdırbey Mahallesi, Musa Ağacı, Hıdırbey Köyü Yolu, Samandağ/Hatay, Türkiye

Gezilecek Yerler

İçerik Yönetimi

1 sene önce

Gezilecek Yerler

1 sene önce

HATAY KAMP YERLERİ

Bu rotalar ilginizi çekebilir

Beşikgöl Yaylası Kamp Alanı

Yeşil Mahallesi, Beşikgöl Mesire Alanı Dörtyol, Dörtyol/Hatay, Türkiye

Kamp Alanı

İçerik Yönetimi

1 sene önce

Kamp Alanı

1 sene önce

Bu içeriği paylaşın:
img

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

İlgili Mesajlar

Çift Pasaport Almak : İkinci Pasaport

ÇİFT PASAPORT ALMAK : İKİNCİ PASAPORT Bir pasaportum var çift pasaport almak ne işime...

Devamını oku

Uçak bileti fiyatları neden değişiyor?

Uçak bileti fiyatları neden değişiyor? Uçak bileti fiyatları neden değişiyor bunu...

Devamını oku

Otostop güvenli mi? : Otostopla güvenle seyahat etmek mümkün mü?

Otostop güvenli mi ? Otostopla seyahat etmek  genelde insanların ön yargılı yaklaştığı...

Devamını oku

Bir Cevap Yazın