Halong Körfezi : Halong Bay (Gezi Rehberi)

Halong Körfezi : Halong Bay

Halong Körfezi ‘nin doğru yazım şekli Ha Long Körfezidir. İnternet üzerinde daha kolay olduğu için insanlar Halong Körfezi olarak arama yapıyorlar. Bu sebeple başlığı da bu şekilde açıyoruz.

Halong Körfezi (Ha Long) ya da İngilizce ismiyle Ha Long Bay, tam bir cennettir desek yanlış olmaz. Özellikle gün doğumlarının ve gün batımlarının harika fotoğraflar verdiği bu yerde geceleyin uyumak ise muazzam bir deneyim. Karanlıkta silüet halini alan adacıklar ve gökyüzünü kaplayan sayısız yıldızlar ile nefes kesici bir yer. Körfezi bu kadar meşhur ve cazibe merkezi haline getiren şey elbette körfezin göz bebeği adacıkları.

Ha Long Körfezindeki sayıları yaklaşık 2000 olan bu adalar yaklaşık 350 milyon yıllık bir jeolojik evrimin bir parçasıdır. 

Ha Long Vietnam dilinde “Alçalan Ejderha” anlamına geliyor.  Bu ismin nereden geldiği ise yerel bir hikaye ile anlatılıyor. Vietnam’ın ilk kuruluş yıllarında dışarıdan gelen düşmanlara karşı savaşılırken aniden ortaya çıkan bir anne ejderha ve yavruları düşmanların üzerlerine ağızlarındaki zümrütleri atmışlar. Zaman içinde bu zümrütler taşlaşmış ve irili ufaklı adalar halini almış.

1553 kilometre karelik bir alana yayılmış bu adacıkların aralarından kıvrılarak geçerken sürekli olarak önünüze çok güzel ve değişik manzaralar çıkıyor. Büyülenmiş gibi körfezin neresine bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Yukarıda anlattığım hikayede zümrütlerden bahsetmiştim, bugün adaların üstleri zümrüt gibi yemyeşil bitki örtüsü ile kaplı. Adacıkların bazılarının içlerinde mağaralar mevcut. Küçük tekneler bu mağaralara yanaşıyor ve içlerini gezebiliyorsunuz. Ayrıca tepelerde yer alan bu mağaralara çıktığınızda yukarıdan Ha Long Körfezinin fotoğraflarını çekme şansınız oluyor.

Ha Long Körfezi ‘ne Nasıl Gidilir?

Ha Long Körfezine gelmeden önce görmeniz gereken güzel şehirlerden birisi Hanoi. Burada bir gün konaklayarak şehri gezmenizi öneririm. Sonrasında da zaten Ha Long Körfezine en yakın ulaşımı Hanoi’den sağlayabilirsiniz. Otobüs terminaline giderseniz buradan Ha Long Körfezine her gün bir çok otobüs bulabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 4 saat sürüyor. Ödeyeceğiniz miktar ise yaklaşık 5 euro civarında. Gitmeden önce otelden bir tekne turu satın alabilirsiniz.

Nerede kalınır?

Ulaşım bilgilerinden, Yerel yasa ve Geleneklerine.. Gezilecek yerlerinden, Alışveriş ve Gece Hayatına.. Konsolosluk bilgilerinden, Gezi tavsiyelerine kadar Vietnam ile ilgili tüm bilgilerin yer aldığı VİETNAM GEZİ REHBERİ ‘mize göz atın.

Reklamsız gezinti için

 

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır