Gürcistan Yemekleri : Gürcistan’da neler meşhur?

Gürcü efsanesine göre; Tanrı dünya halkları arasında toprağı dağıtırken, Gürcüler Gürcistan Yemekleri üretmekle o kadar meşguldü ki orada olamadılar ve haklarını kaybettiler. Onlar için geriye hiç toprak kalmadı. Fakat daha sonra Tanrı’yı neden meşgul olduklarını gösterebilmek için bir şölene katılmaya davet ettiler, ve Tanrı bu davetten o kadar memnun kaldı ki, kendisi için ayırdığı en seçkin toprak parçalarını onlara verdi.

 

Gürcistan’da ne yenir ne içilir?

Mutfaklarını efsanelerle dile getiren Gürcistan’ın mutfağını gelin birlikte tanıyalım.

1. KHİNKALİ

Khinkali, yapımında çeşitli dolgu malzemeleri kullanılan bir hamur tatlısı. Bizdeki mantıyı andırıyor. Ancak farkı daha büyük ve soğan şeklinde kapatılmasıyla ve şerbetlenmesiyle yapılıyor diyebiliriz. Gürcü mantısının kökeni tam olarak bilinmese de bir Tatar yemeği olduğu ve bizdeki mantıyla aynı atayı paylaştıkları düşünülüyor.

 

2. LOBİANİ


Tiflis Tarih Müzesi’ni ziyaret ederseniz, müze girişinde bir elinde bira diğer elinde Lobiani ile beklemekte olan pek çok turist görebilirsiniz. Baharat ve tereyağı kokusu uygun fiyatla bir araya gelince Lobiani vazgeçilmez bir atıştırmalığa dönüşüyor. Başkent Tiflis’in sokaklarında, neredeyse her köşe başında Lobiani satan bir seyyara rastlayabilirsiniz. Harç malzemesi olarak taze fasulyenin kullanıldığı bir gözleme türü olan Lobiani, lezzetini bol tereyağı kullanımına borçlu.

 

3. PKHALİ

Et yemeklerinin kutlamalarda ve tarihsel öneme sahip günlerde tüketildiği bir ülkede vejetaryen yemeklere sıklıkla rastlıyor olmamız şaşırtıcı değil. Pkhali de, Gürcistan’ın en meşhur meze tabağı ve tamamıyla vejetaryen besinlerden oluşuyor. Pkhali “sebze peteği” şeklinde de tanımlanıyor. Pancar, havuç ve ıspanak gibi sebzeler limon sosu ve sarımsak eşliğinde püre hale getiriliyor ve birbirine karışmadan tabakta yer alıyor. Servis edilmeden önce nar taneleriyle süslenen bu meze mutlaka denemeniz gereken yemeklerden biri.

 

4. KHARCHO

Kharcho, Gürcistan Yemekleri

Gürcü yemek isimleri arasında en popüler lezzetlerden biri olan Kharcho çorbası; domates, baharat, aromatik bitkileri içeren bir et yahnisi. Zengin besin içeriğinin yanı sıra Doğu baharatlarının tüm cazibesini de beğeninize sunuyor. Kharcho, öncelikle yavaş yavaş kaynatılıyor. Birkaç saat sonra, baharatla demlenen et kemikten sıyrılıp düşüyor. Mükemmel kokusu, doyurucu içeriği ve damakta bıraktığı yoğun aromatik lezzetle rüya gibi bir yemek.

 

5. HAÇAPURİ

Haçapuri , Gürcistan Yemekleri

Gürcü ziyafetlerinin olmazsa olmazı sayılan Haçapuri, pek çok farklı formda yapılan bir pide türü. Gürcistan’ın Karadeniz ülkesi olduğunu hatırlatan yemek, ülkemizin meşhur Karadeniz pideleriyle de akraba sayılır. Gürcü diyetinin en önemli parçalarından olan bu pide, her bölgede farklı bir dokuyla karşınıza çıkıyor. İnce veya kalın, tek veya çok katmanlı, açık veya kapalı; yuvarlak, üçgen veya dikdörtgen… Bizim pidelerimizden farklı olarak genellikle küçük ebatlarda servis ediliyor, hangi formda olursa olsun bir yemek tabağına sığacak şekilde önünüze geliyor.

 

6. MTSVADİ

Mtsvadi , Gürcistan Yemekleri

Dana, kuzu veya domuz etiyle yapılan Mtsvadi, bir tür et şiş. Birbirinden farklı Gürcü baharatıyla tatlandırılan et şişin sosyal yaşantıdaki anlamı ise bizimkine göre oldukça farklı. Toplumumuzda mangal ziyafetlerinin vazgeçilmezi olan et şiş, Gürcüler için bir kutlama yemeği. Izgarada pişen kuşbaşı etler, ince dilimlenmiş soğan ve nar suyunun bulunduğu bir tencereye alınıyor. Soğanlar karamelize olurken nar suyu ve et suyu hafif asitli bir sos oluşturuyor. Mtsvadi; farklı sosu, müthiş lezzeti ve coşkulu sofraların yemeği olmasıyla et şişe bakış açınızı değiştirecek ve kolaylıkla favori yemekleriniz arasına girecek.

 

7. TKEMALİ SOSU

Tkemali başlı başına bir yemek olmasa da hemen her yemekte kullanılabilen, ekşi erik ve türlü aromatik bitkilerden elde edilen geleneksel bir sos. Gürcüler tkemali sosu et yemeklerinde, güveçlerde ve bazı balık yemeklerinde kullanıyor. Bazı bölgelerde et yemeklerinin yanında servis edilen garnitürler de tkemali sosta bekletiliyor. Kökeni Kafkas gastronomisine dayanan sos, içerdiği baharatlar ve bitkilerle Gürcistan mutfağının küçük bir özetidir.

 

Reklamsız gezinti için

Gürcistan’da nerede yemek yenir?

Batum’da iseniz Heart Of Batumi, Tavaduri,  Maspindzelo, Zona Bar, Solo Pizza, Lurji Sufra, Cafe Laguna, Batumi Pizza, İstanbul Restoran ve Baraka keyifle yemek yiyebileceğiniz nezih mekanlardır. Tiflis’te iseniz Barbarestan ve Sormoni’yi tercih edebilirsiniz.

Gürcistan Yemekleri ve mekanları ekleyin

Yorum alanında Sevdiğiniz diğer Gürcü yemeklerinden ve memnun kaldığınız mekanlardan bahsetmek ister misiniz? Haydi yorum alanına!

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır