GÜRCİSTAN

Gezi Rehberi

GÜRCİSTAN GEZİ REHBERİ

 GENEL BİLGİLER


Yüzölçüm:
69.700 km²

Popülasyon:
3,9 Milyon

Nüfus Yoğ.:
70 kişi/km2

Başkent:
Tiflis

Yönetim:
Cumhuriyet

Para Birimi:
Lari ₾

Konuşulan Dil:
Gürcüce, Rusça

Bunlara dikkat


PRİZ TİPİ:

LGBT+:
Düşük Risk

Irkçılık:
Orta Düzeyde

 Tavsiyeler

[sc name="traveladvicegeneral"]
GÜRCİSTAN'DA HAVA DURUMU
Play Video

  BORDO PASAPORT


Vize:
Vizesiz

Pasaport:
Pasaportsuz

KONSOLOSLUK BİLGİLERİ

09:30 – 12:30 (Konsolosluk işlemlerinin kabul saatleri) 16:00 – 17:30 (Konsolosluk işlemlerinin evrak teslim saatleri)

BATUM BAŞKONSOLOSU : Makbule Koçak

Posta adresi
Ninoshvili Kucha No:9 Batumi-GÜRCİSTAN

Telefon: 995 422 25 58 00 (Gürcü Hattı)

0 466 213 15 00-01-02 (TR-Artvin hattı)
00 995 558 11 87 70 (Gürcü Hattı Cep Telefonu)

Fax: 0 312 218 61 43 VOIP
0 466 213 15 05 (Tr_Artvin) / 00 995 422 25 58 10 (Gürcü Hattı)

E-posta: [email protected]

GENEL BAKIŞ

GİRİŞ

Bu Gürcistan Gezi Rehberi seyahatiniz süresince ihtiyacınız olabilecek tüm bilgiler düşünülerek hazırlandı. Yemeden, içmeye, gezip görülebilecek yerlere, yapılabilecek aktivitelere ve hatta Gürcistan Gezi Rehberi içinde Gürcistan’ın kültürü ve bilmeniz gereken yerel yasaları ve zor bir durumda kalmanız halinde konsolosluk iletişim bilgilerini içerir. Şimdi lafı uzatmadan gelin, Gürcistan Gezi Rehberi ‘ni yakından inceleyelim.

 

Genel Bakış

Eskiden Sovyetler Birliği’nin ayrıcalıklı seçkinlerinin tatil bölgesi olarak ünlü olan Gürcistan, bugün başlı başına bir ülke olarak yine pek çok gezginin hedefi arasında yer alıyor.
Avrupa, Asya, Rusya ve Orta Doğu’nun kavşağındaki bir konuma sahip bu ülke dört mevsimden de büyüleyici bir şekilde etkileniyor. Bu coğrafi konumun getirdiği görsel şölen ise gerçekten baş döndürücüdür. Dağlara tünemiş manastırlarından, vadi tabanında yer alan bağlarına ve Türk usulü yemeklerinden, konukseverliğine kadar Gürcistan, Kafkasya’nın çok özel bir bölümünü temsil ediyor.


Kura Nehri (Mktvari Nehri) kıyılarına yayılmış olan başkent Tbilisi, eski ve yeninin eğlenceli ama bazen karışık bir karışımıdır demek mümkündür. Tütsü kokan kiliseler, geleneksel hamamlar, geniş caddeler ve ışıltılı yeni kuleler ile paylaşırken, ufuk çizgisini dev bir “Ana Gürcistan” heykeli taçlandırır.
Gürcistan, şarabın tesadüfen bulunduğu yer olduğunu iddia ediliyor. Burada 6.000 yıldan fazla bir süredir şarap üretilmektedir.
Ülke, genel olarak güzel doğası ve tarihi ile seyahat etmek için tercih edilebilecek en güzel destinasyonlar arasında yer alır.

GÜVENLİK

Suç seviyeleri Gürcistan ‘da oldukça düşük. Ancak turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bölgelerde dikkatli olmanızda fayda var. Yabancı uyruklu ziyaretçilerin maruz kaldığı hırsızlık olaylarının yaşanabildiği kayıt altına alınmıştır.-
Hava karardıktan sonraki saatlerde taksi şoförleri tarafından, özellikle yabancılara yönelik olduğu düşünülmese de, bazı cinsel saldırı raporları kayıt altına alınmıştır.

LGBT+ Yolcular

Bölgeyi ziyaret eden etnik azınlıklar ve LGBT+ bireyleri ayrımcılığa maruz kalabilir. Bazı ırksal ve cinsellik aciz ve saldırıları ile ilgili bazı raporlar tutulmuştur. Gürcistan makamları ayrımcılıkla mücadele için savaşıyorlar. Gürcistan parlamentosu bu tür olayların önüne geçebilmek adına ayrımcılık karşıtı yeni yasalar çıkardı. Bu bilgiyi de buradan vermiş olalım.^


Bir saldırının veya bir saldırı teşebbüsünün kurbanıysanız yada kendinizi tehdit altında hissediyorsanız, 112’yi arayarak yerel polis acil durum numarasını arayıp bilgilendirme yapın.
Gürcistan’da eşcinsellik yasaldır ve Gürcistan Parlamentosu ayrımcılıkla mücadele yasasını kabul etmiştir, ancak hala toplumda yaygın olarak kabul görmemektedir. Yıllık LGBT olayları polis tarafından korunmaktadır, ancak tacize ve karşı protestolara maruz kalabilir. Açık sevgi gösterileri bazı ayrımcılığa ve tacize neden olabilir. Cinsellik motive edici taciz ve saldırılarla ilgili bazı raporlar olmuştur.
Seyahate çıkmadan önce LGBT topluluğu için bilgi ve tavsiye sayfamızı ziyaret edin.

Doğal Afetler

Gürcistan sismik faaliyet alanında yer almaktadır. En son kayda değer deprem, Eylül 2009’da Tiflis’in 156km kuzey batısındaki 6.2. Büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğinde meydana geldi. Küçük depremler sıktır. Bir deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapılacaklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için ABD Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı’ndan bu öneriye bakın.
Ciddi seller 2015 yılında Tiflis’i etkiledi.
Yıldırım ve orman yangınları yaz aylarında potansiyel bir risktir.

Dağcılık ve Doğa Sporları

Kayak yaparken uygun önlemleri alın ve Gürcistan’daki kayak / kış sporları için geçerli bir sigortanız olduğundan emin olun. Yürüyüş yaparken, kayak yaparken veya maceraya ve / veya doğa sporlarına katılırken sorun yaşarsanız, acil durum müdahale seviyesi sınırlı olabilir.


Pist dışı kayak yaparken çığ riski de dahil olmak üzere, dağ koşulları hakkında doğru bilgi edinmek zor olabilir. Doğa yürüyüşü yapmayı, dağcılık yapmayı, pist dışı kayak yapmayı veya diğer ekstrem sporları yapmayı düşünüyorsanız, uzman rehberler sağlayabilecek şirketlerle iletişime geçmeyi düşünebilirsiniz.
Gürcistan’ın kış ve macera sporları endüstrisi geliştikçe, Gürcü yetkililer uygun güvenlik standartlarının korunmasını sağlamak için çok çalışıyorlar. Bununla birlikte, bazı durumlarda güvenlik standartlarının yeterince gözetilmeyebileceğini unutmayın. Örneğin, Gudauri’deki bir teleferik Mart 2018’de arıza yaptığında bazı insanlar yaralandı.

 

Yerel Yasalar & Gelenekler

Her türlü yasadışı uyuşturucu kullanımı, ağır para cezaları ve uzun hapis cezaları dahil olmak üzere katı idari ve cezai yaptırımlara yol açmaktadır. Çok az miktarda uyuşturucu madde kaçakçılığı yapmanın cezası bile 5 ila 25 yıl arasında hapis cezası ve / veya ağır para cezaları almanıza sebep olur. Bu konuya önemle dikkat etmenizi öneririz!


Pasaportunuzun veya ülkeye kimlikle giriş yaptıysanız kimliğinizin bir kopyasını her zaman yanınızda taşımalısınız ve orijinal belgenizi güvenli bir yerde saklamalısınız.
Askeri üsler ve enerji tesisleri gibi hassas bölgelerin fotoğrafını çekmeyin. Kiliseleri ve diğer dini yerleri fotoğraflarken kültürel hassasiyetlerin farkında olun. Örneğin geçmiş yıllarda bazı ziyaretçilerin Tiflis’teki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın fotoğrafını çekmesi engellendi. Şüpheli bakışlar altındaysanız fotoğraf çekmeden önce daima izin isteyin.


Tiflis, kozmopolit bir şehirdir, ancak kırsal alanlarda daha tutucu tutumlar mevcuttur. Şehirlerin dışına seyahat ederken, mütevazı kıyafetlerin etrafındaki kültürel hassasiyetlerin ve özellikle uzak bölgelerde açık sevgi gösterimlerinin farkında olun.

SAĞLIK

Ülkeye giriş için zorunlu olan aşı var mı? : Yok
Seyahatinizden en az 8 hafta önce, Sağlık Bakanlığının Gürcistan için en son önerilerini buraya tıklayarak kontrol edin. Her ülkeye özgü sayfalar aşı önerileri, mevcut sağlık riskleri veya salgınları ve yurtdışında sağlıklı kalmaya ilişkin farklı bilgiler mevcuttur.
Türkiye’nin Gürcistan ile karşılıklı sağlık anlaşması yoktur.

Gürcistan Sağlık Koşulları

Hastaneler

Gürcistan’da özel sektör tarafından işletilen hastane ve poliklinikler mevcuttur. Devlete bağlı sağlık kuruluşu bulunmamaktadır. Hastane ve poliklinikler genel itibariyle doktor ve ekipman bakımından yetersiz şartlarda hastalara hizmet vermektedir. Ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşıldığında yetersiz kalmaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Vizite ücretleri 50 ile 200 Lari arasında değişmektedir. Tedavi masrafları tabiatıyla yüksek olmaktadır. Hastanelerde ortalama geceleme ücretleri: Yoğun bakım ünitesinde geceleme 400-800 Lari; Ameliyat sonrası cerrahi bölümünde geceleme 100-150 Lari;Tedavi amaçlı hastanede geceleme 300-500 Lari.

Sağlık Sigortası ve Primler

Özel uluslararası sigorta kuruluşları tarafından sağlık sigortası yapılmaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Pazarlarda ve süpermarketlerde pet şişede içme suyu satılmaktadır. Şehir şebekesi suyu kaynatılarak içilebilir.

İlaç Temin Koşulları

Eczanelerden bazı ilaçları temin etmek mümkündür. İlaçlar genellikle Doğu Avrupa, Uzak Doğu ve Rusya’dan ithal edilmektedir. Ayrıca iki Türk ilaç firması Türkiye’de üretilen kısıtlı grup ilaçların dağıtımını yapmaktadır. İlaçlar Türkiye’dekinin 4-5 katı fiyata satılmaktadır. Tiflis’te neredeyse her köşede bir eczane bulunmaktadır. Ancak ilaç sahtekarlığı ihtimaline karşı güvenilir olan eczanelere gitmekte fayda vardır. Eczanelerin çoğu 24 saat açıktır.
Gürcistan’da, hâlihazırda yürürlükte bulunan mevzuat uyarınca, ülkeye giriş yapanların yanlarında bulundurdukları ilaçların etken maddelerinin psikotropik nitelikli olması durumunda, para ve hapis cezasına çarptırılmaları sözkonusu olabilmektedir. Bu bağlamda, ülkemizde reçeteye gerek olmadan satın alınabilen birçok ağrı kesici ilaç Gürcistan’da ülkeye sokulması yasak ilaçlar kapsamında değerlendirilebilmektedir. Bu itibarla, vatandaşlarımızın bu tür bir uygulamaya maruz kalmamaları için, yanlarında bulundurdukları her türlü ilaca ilişkin olarak;  reçetenin,  doktor raporlarının,  reçeteyi veren doktorun mesleki ehliyetini belgeleyen belgenin apostilli İngilizce ya da Gürcüce tercümesini Gürcü makamlarına ibraz edilmek üzere beraberlerinde bulundurmaları önem taşımaktadır.

Tiflis’teki tıbbi tesisler mevcuttur, ancak pahalı olabilir.

Tiflis dışında tıbbi tesisler sınırlıdır.
Zehirli yılanlar, özellikle yaz başlarında yaygındır. Belli başlı şehir ve şehirlerin dışındaki çok az sağlık tesisi, zehirli yılanlara karşı tedavi imkanı sağlar.
Su kalitesi Gürcistan’da değişkendir. Şişelenmiş su yaygın olarak bulunur.
Yurtdışındaki herhangi bir tıbbi tedavinin ve geri dönüşün maliyetini karşılamak için yeterli seyahat sağlık sigortası ve erişilebilir kaynak olduğundan emin olun.
Seyahatiniz sırasında acil tıbbi yardıma ihtiyacınız olursa, 112’yi arayın ve ambulans isteyin. Tedavi için bir tıbbi tesise yönlendirilirseniz derhal sigorta / tıbbi yardım şirketinize başvurmalısınız.

ULAŞIM

Uluslararası havaalanları Tiflis, Kutaisi ve Batum’da yer alır.
Tiflis Uluslararası Havaalanı ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.
Gürcistan’daki havayolu kazalarının listesini Gürcistan Havacılık Güvenliği ağının web sitesinde bulabilirsiniz.

Uygun Uçuş Arayın

Demiryolu Seyahati

Trenle seyahat ederken eşyalarınız güvenliği için onları yanınızdan ayırmayın. Bölmelerde kilitler genellikle kompartımanlı trenlerde bulunur.

Tiflis Metro Hattı

Karayolu Seyahati

Gürcistan ‘da ülkemizde olduğu gibi trafik yönü sağdadır. Kasaba ve şehirlerde hız sınırı 60 km / saattir. Diğer alanlarda ise aksini belirten bir trafik işareti olmaksızın 80 km / saattir. Gürcistan trafiğinde, trafiğe çıkanlar için içki kullanımına karşı sıfır tolerans politikası vardır. Katiyen alkollü araç kullanmaya çalışmayın.


Özellikle gece araç kullanırken dikkatli olun. Tiflis’in merkezi dışındaki diğer yollar ve diğer şehir merkezleri kötü aydınlatılmış ve yollar kalitesizdir. Başıboş yapılan hayvancılık birçok alanda tehlike arz etmektedir. Yol işaretleri ve yönlendirmeler kafa karıştırıcı olabilir. Ülkede pek çok araba bakımsız ve özelllikle şehirlerin dışlarında yer alan yolların stabilizasyonu genel olarak bozuktur.


Gürcistan’da ön koltuklarda emniyet kemeri takmak zorunludur. 12 yaşından küçük çocuklar arabanın arkasına oturmalıdır. 7 yaşından küçük çocuklar, çocuk koltuğuna oturmalıdır.
Şiddetli yağmur, taşkınlar ve yüksek irtifalarda yağan kar, karayollarını ve köprüleri etkileyebilir. Seyahat etmeyi zorlaştırır veya imkansız hale getirir (özellikle uzak bölgelerde). Toprak kaymaları, heyelanlar da yaygındır. Tiflis’in dışında, özellikle uzak bölgelere seyahat ediyorsanız, aracınızın uygun şekilde donatıldığından emin olun.

GÜRCİSTAN GEZİLECEK YERLER

GÜRCİSTAN'DA KONAKLAMA

HOTEL

Ülke genelinde 5 yıldızlı oteller de dahil olmak üzere hemen hemen tüm şehirlerde oteller mevcuttur. Öğrencilerin kaldığı düşük bütçeli küçük oteller de mevcuttur ve birçok ucuz otel pansiyonlara benzer bir modelde çalışmaktadır. Gürcistanlılar sık sık gezginleri evlerine davet ediyorlar, bu yüzden yerel halkın evlerinde kalmak nadir bir durum değildir.  Daha fazla bilgi almak için Gürcistan’da Seyahat Acenteleri ile görüşebilir, kalacak yerlere dair ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.

GÜRCİSTAN'DA YEME & İÇME

Gürcü efsanesine göre; Tanrı dünya halkları arasında toprağı dağıtırken, Gürcüler üretmekle o kadar meşguldü ki orada olamadılar ve haklarını kaybettiler. Onlar için geriye hiç toprak kalmadı. Fakat daha sonra Tanrı’yı neden meşgul olduklarını gösterebilmek için bir şölene katılmaya davet ettiler, ve Tanrı bu davetten o kadar memnun kaldı ki, kendisi için ayırdığı en seçkin toprak parçalarını onlara verdi. Mutfaklarını efsanelerle dile getiren Gürcistan’ın mutfağını gelin birlikte tanıyalım.

1. KHİNKALİ

Khinkali, yapımında çeşitli dolgu malzemeleri kullanılan bir hamur tatlısı. Bizdeki mantıyı andırıyor. Ancak farkı daha büyük ve soğan şeklinde kapatılmasıyla ve şerbetlenmesiyle yapılıyor diyebiliriz. Gürcü mantısının kökeni tam olarak bilinmese de bir Tatar yemeği olduğu ve bizdeki mantıyla aynı atayı paylaştıkları düşünülüyor.

2. LOBİANİ


Tiflis Tarih Müzesi’ni ziyaret ederseniz, müze girişinde bir elinde bira diğer elinde Lobiani ile beklemekte olan pek çok turist görebilirsiniz. Baharat ve tereyağı kokusu uygun fiyatla bir araya gelince Lobiani vazgeçilmez bir atıştırmalığa dönüşüyor. Başkent Tiflis’in sokaklarında, neredeyse her köşe başında Lobiani satan bir seyyara rastlayabilirsiniz. Harç malzemesi olarak taze fasulyenin kullanıldığı bir gözleme türü olan Lobiani, lezzetini bol tereyağı kullanımına borçlu.

3. PKHALİ

Et yemeklerinin kutlamalarda ve tarihsel öneme sahip günlerde tüketildiği bir ülkede vejetaryen yemeklere sıklıkla rastlıyor olmamız şaşırtıcı değil. Pkhali de, Gürcistan’ın en meşhur meze tabağı ve tamamıyla vejetaryen besinlerden oluşuyor. Pkhali “sebze peteği” şeklinde de tanımlanıyor. Pancar, havuç ve ıspanak gibi sebzeler limon sosu ve sarımsak eşliğinde püre hale getiriliyor ve birbirine karışmadan tabakta yer alıyor. Servis edilmeden önce nar taneleriyle süslenen bu meze mutlaka denemeniz gereken yemeklerden biri.

4. KHARCHO

Kharcho, Gürcistan Yemekleri

Gürcü yemek isimleri arasında en popüler lezzetlerden biri olan Kharcho çorbası; domates, baharat, aromatik bitkileri içeren bir et yahnisi. Zengin besin içeriğinin yanı sıra Doğu baharatlarının tüm cazibesini de beğeninize sunuyor. Kharcho, öncelikle yavaş yavaş kaynatılıyor. Birkaç saat sonra, baharatla demlenen et kemikten sıyrılıp düşüyor. Mükemmel kokusu, doyurucu içeriği ve damakta bıraktığı yoğun aromatik lezzetle rüya gibi bir yemek.

5. HAÇAPURİ

Haçapuri , Gürcistan Yemekleri

Gürcü ziyafetlerinin olmazsa olmazı sayılan Haçapuri, pek çok farklı formda yapılan bir pide türü. Gürcistan’ın Karadeniz ülkesi olduğunu hatırlatan yemek, ülkemizin meşhur Karadeniz pideleriyle de akraba sayılır. Gürcü diyetinin en önemli parçalarından olan bu pide, her bölgede farklı bir dokuyla karşınıza çıkıyor. İnce veya kalın, tek veya çok katmanlı, açık veya kapalı; yuvarlak, üçgen veya dikdörtgen… Bizim pidelerimizden farklı olarak genellikle küçük ebatlarda servis ediliyor, hangi formda olursa olsun bir yemek tabağına sığacak şekilde önünüze geliyor.

6. MTSVADİ

Mtsvadi , Gürcistan Yemekleri

Dana, kuzu veya domuz etiyle yapılan Mtsvadi, bir tür et şiş. Birbirinden farklı Gürcü baharatıyla tatlandırılan et şişin sosyal yaşantıdaki anlamı ise bizimkine göre oldukça farklı. Toplumumuzda mangal ziyafetlerinin vazgeçilmezi olan et şiş, Gürcüler için bir kutlama yemeği. Izgarada pişen kuşbaşı etler, ince dilimlenmiş soğan ve nar suyunun bulunduğu bir tencereye alınıyor. Soğanlar karamelize olurken nar suyu ve et suyu hafif asitli bir sos oluşturuyor. Mtsvadi; farklı sosu, müthiş lezzeti ve coşkulu sofraların yemeği olmasıyla et şişe bakış açınızı değiştirecek ve kolaylıkla favori yemekleriniz arasına girecek.

7. TKEMALİ SOSU

Tkemali Sosu , Gürcistan Yemekleri


Tkemali başlı başına bir yemek olmasa da hemen her yemekte kullanılabilen, ekşi erik ve türlü aromatik bitkilerden elde edilen geleneksel bir sos. Gürcüler, tkemali sosu et yemeklerinde, güveçlerde ve bazı balık yemeklerinde kullanıyor. Bazı bölgelerde et yemeklerinin yanında servis edilen garnitürler de tkemali sosta bekletiliyor. Kökeni Kafkas gastronomisine dayanan sos, içerdiği baharatlar ve bitkilerle Gürcistan mutfağının küçük bir özeti aslında.

GÜRCÜ ŞARAPLARI

Gürcü Şarapları


500’den fazla orijinal üzüm çeşidi Gürcistan’da yetişmektedir. Başka hiçbir ülkede bu kadar zengin üzüm çeşidi yetiştirilmemektedir.  Tahmin edersiniz ki Gürcistan’da hem kırmızı hem de beyaz şarap sıkça üretilir.
Gürcistan mutfağı dendiğinde akla gelen ilk ürünlerden biri de şarap. Avrupa’daki pek çok lüks restoranda meşhur Gürcü şarapları servis ediliyor. Gürcistan’da şarap üreticiliğinin yedi bin yılı aşkın zamandır devam ettiği biliniyor. Gürcü şarabını bir üst noktaya taşıyan etkenlerin başında mineralli Kafkas suyu geliyor. Mineralli suyla beslenen topraklarda yetişen üzümler daha lezzetli ve aromatik oluyor, bu da şaraba yansıyor.

Bahşiş

Restoranlar, kafeler veya taksilerde bahşiş için, fatura genellikle yukarı yuvarlanır.

Alkol alma yaşı

16.

ALIŞVERİŞ & GECE HAYATI

GÜRCİSTAN’DA ALIŞVERİŞ

Rustaveli Caddesi
Gürcü seramik, nakış ve mücevherat tümüyle ayırt edicidir ve sanat salonlarında veya özel turist dükkanlarında satın alınabilir. Ziyaretçiler ayrıca yerel olarak üretilen şaraplar ve markalar için de bir şeyler geliştirebilirler. Halı ve ikon gibi antikalar ağır bir ihracat görevi görür ve Kültür Bakanlığı tarafından ihracat için lisans almalıdır. Piyasalarda veya özel kişilerden alınan mallar ihracat lisansı ile gelmez, oysa resmi turist dükkanları genellikle sertifikalandırma sorumluluğunu üstlenir. Ana alışveriş caddeleri Rustaveli ve Chavchavadze Bulvarı’dır.

 

Alışveriş Saatleri

Mağazaların çoğu 10:00-18:00 arası açıktır.

GÜRCİSTAN GECE HAYATI

Tiflis’te bazı barlar ve restoranlar olmasına rağmen cumhuriyetteki gece hayatı öncelikle uluslararası otellerde görülüyor. Gürcistan Devlet Dansçıları övgüyle övülüyor, ancak yalnızca zaman zaman turneye çıkmakta olan Tiflis’te sadece zaman zaman izleniyor. Rustaveli Gürcü Dram Tiyatrosu da iyi bir üne sahiptir ve özellikle Shakespeare gösterimleri ile ünlüdür. Gürcü halk tiyatrosu Nabadi, ülkenin tarihini modern ve geleneksel performanslar sergiliyor.

REHBERİ DÜZENLE

Gürcistan Gezi Rehberi ‘ne katkıda bulunan kimse olmadı. Bu rehbere eklemek veya düzenlemek istediğin bilgileri yukarıda yer alan “REHBERİ DÜZENLE” bölümünden ekleyebilir, düzenleyebilirsin.

YORUMLAR

Gürcistan Gezi Rehberi ile ilgili düşüncelerinizi, bildirimlerinizi veya geliştirilmesini arzu ettiğiniz yönlerini yorum alanında ifade ederek Gürcistan Gezi Rehberi ‘ne katkı sağlayabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Tur Fırsatları

Gaziantep Günübirlik Tur (Mersin Hareketli)

  • 89₺/Kişibaşı
  • Günübirlik Turlar

Mersin Hareketli Eskişehir Turu

  • 175₺/Kişibaşı
  • Günübirlik Turlar

Mardin – Midyat Turu

  • 175₺/Kişibaşı
  • Günübirlik Turlar

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır