Günübirlik Kars Turu : 24 Saate Bir Ömürlük Anı Sığar mı?

24 Saate Bir Ömürlük Anı Sığar mı? Sevdiklerinizle yapacağınız bir  Günübirlik Kars Turu sonunda ömrünüzde asla unutamayacağınız güzel anlar biriktirmenin mümkün olduğunu göreceksiniz. İster özel aracınızla gezin, ister otostopla isterseniz bir turla gezin ama gezin! Zaman konusunda mümkün olduğunca kısıtlanmamaya çalışarak gezin!

 

Doğu Ekspresi ile Kars’a ulaşım

Doğu Ekspresi” adını artık duymayan kalmamıştır. Dünyanın en güzel demiryolu güzergahlarından biri olan Doğu Ekspresi yolu manzarası büyüleyicidir. AnkaraKars arasında gidiş dönüş seferleri olan Doğu Ekspresi Ankara’dan 18:00 ‘da hareketine başlayıp tam 24 saat sonra 18:00 gibi Kars’a ulaşıyor.

Yolda neler görüyorsunuz? İlk olarak sevdiklerinizi. Belki de hayatınızda ilk kez onlarla bu kadar uzun bir yola çıkıyorsunuz. 24 saat boyunca 1300 kilometrelik bu yolda paylaşacak çok şeyiniz olacak.  Siz vaktinizi sohbet ederek, uyumaya çalışırken yada pencereden muazzam manzaralar seyrederken Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’u boylu boyuna geçeceksiniz.

Bizim gibi otostopla gezen gezginlerdenseniz vakitle ilgili zaman kısıtınız olmayıp her yeri didik didik gezeceğiniz kesin. Ancak uzun yollardan geldiğinizi biliyoruz. Bu nedenle Kars’a geldiğiniz ilk günü dinlenmeye ayırmanızı öneririz. Şöyle bir atın çantanızı uzanın bir güzel uyku çekin. Kars’ı gezmeye başladığınızda dinç olmak isteyeceksiniz bize güvenin.

 

Kars’ta Konaklama

Kars’a hoş geldin, ne yoldu ama değil mi?.

Kars’ta gezi turuna başlamadan önce görülmesi gereken ilk yer “güzelce uyku çekilebilecek bir yataktır“. Gezinize ilk oradan başlamanızı şiddetle öneriyoruz.  Kars eğitim düzeyi çok yüksek Doğu illerimizden biridir. Burada yaşayan insanların kültür ve eğitim düzeyleri sizi hiç şaşırtmasın. Otostopla gezen gezginler biraz çabayla host bulabilirler.  Aracıyla yada Turlarla gezenler için de şehir içinde yeterli otel seçenekleri mevcuttur.

 

Günübirlik Kars Turu : Kars’ta Gezilecek Yerler

Kamprota olarak vazgeçilmez mottolarımızdan biridir. “Çok okuyan değil! Çok gezen bilir!” Vaaz Hocadan, Ders Öğretmenlerden, Gezilecek yer tavsiyesi de “Gezginlerden alınır”. Gönlümüz size ilk olarak Ani Harabelerine gidin diyor. Ama yapmayın. Yerinizde olsak Ani Harabelerini gezimizin en sonuna bırakırız. Tabakta tatmak için en sona bırakılan en lezzetli kurabiye misali. Bırakın orada öylece dursun. Ona da sıra gelecek!

Sabah uyanıp şöyle güzel bir Kars Kahvaltısı yaptıktan sonra rotamızı Kars kalesine çevirebiliriz.  Tercihe göre Çıldır gölüne gidilebilir  ardından Fetiye Cami, Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi, Kümbet Cami (12 Havariler Kilisesi) ve Kars Taşköprü gezilebilir.

Ani Harabeleri Antik Kenti

(Aslanlıkapı, Aziz Prikitch Kilisesi, Tigran Honents Kilisesi, Büyük Katedral, Genç Kızlar Kilisesi, Köprü, Bakireler Manastırı, İçkale, Ebül Manucehr Cami, Abughamrents Kilisesi, Kervansaray, Gagik Kilisesi, Garcü Kilisesi, Selçuklu Sarayı) Kars Ani Harabeleri içinde göreceğiniz yerlerdir. Size tavsiyemiz gezerken hiç aceleci olmayın. Biz koştura koştura gezdik resmen. Aynı hataya düşmenizi cidden istemeyiz. Buraya en azından 2 saatinizi ayırın. Emin olun adım attığınız her yer bin yılın tarihini barındırıyor. Haliyle hızlı bir tur yaparken pek çok şeyi atlamanız mümkündür. [1]

 

Kaynakça: 

Reklamsız gezinti için

Kars Ani Harabeleri : Selçukluya Uzanan Tarih [1]

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır