GPS Koordinatı Kaydetme : Ayak izlerinizi kaydedin!

GPS Koordinatı Kaydetme

Günlük yaşantımızda özellikle yol haritası olarak GPS ‘i yaygın olarak kullanıyoruz. Önceden tanımlı yol koordinatlarını kullanan gps uygulamaları ve google haritaları aracılığı ile takip etmemiz gereken yol güzergahına kolaylıkla erişebiliyoruz.

Ancak Trekking, Bisiklet/Downhill Parkuru veya toprak/patika yollar gibi haritalarda tanımlanmamış yolları kullanan bir güzergah izlemeniz gerektiğinde ne yazık ki bu güzergahla ilgili bir yol tarifi almanız mümkün olmuyor. Bu güzergahı bir başkası veya kendiniz oluşturmadığınız sürece!

Mümkün olduğunca kamprota.com sitesinde yer alan Bisiklet Parkurları, Trekking Parkurlarında bu gps rotalarına yer vermeye çalışıyoruz. Ancak tahmin edersiniz ki ülke genelinde çok sayıda bisiklet parkuru ve yürüyüş rotası mevcut. Tüm rotaları geçmemiz elbette mümkün değil. Ancak geçilmiş rotalara ait gps verilerini sizlerle paylaşabiliyoruz.

 

GPS verilerini nasıl kayıt altına alabilirsiniz?

Yöntem 1: GPX Viewer Uygulaması

Çantamızı hazırlayıp, trekking veya bisiklet gezimizi planladık. Kabaca bir güzergah belirledik ve gezimize başladık. GPX Viewer adlı uygulama yol boyunca takip ettiğiniz yolu, haritalandırılmış veya haritalandırılmamış olduğuna bakmaksızın sizin için çizip bunu kaydeden bir uygulamadır.

Google Play’den indirip ücretsiz sürümünü kullanabilirsiniz. Aynı zamanda GPX uzantılı tüm gps rotalarını da bu uygulama ile açıp güzergahınız ile ilgili bilgiler alabilirsiniz.

Android Uygulama Adresi:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vecturagames.android.app.gpxviewer&hl=ru

iOS Uygulama Adresi:

https://itunes.apple.com/us/app/gpx-viewer/id880510678

 

GPS Koordinatı Kaydetme haricinde kendiniz bir harita rotası oluşturmak istiyorsanız şayet; Google Harita’da Rota oluşturmak ile ilgili hazırladığımız içeriğe göz atabilirsiniz:  https://kamprota.com/google-mapte-rota-olusturmak-harita-cizimi/

Reklamsız gezinti için

Google Map’te Rota Oluşturmak: Harita Çizimi

Tartışmaya Katıl

“GPS Koordinatı Kaydetme : Ayak izlerinizi kaydedin!” Konusunda Yazılanlar;

  • Adem Sezgin

    Merhaba bu konuya benzer bir konu hakkinda dusunuorum ama cevabı bulamadım. Mesela evden cikip farkli bi güzergah ile bir adrese gittim diyelim. Yapmak istedigim sey ise bu gittigim yolu kaudetmek ama daha sonra gitmek istedigimde o yoldan gitmem konusunda yardımcı olacak. Böyle birşey mümkün müdür?

    Cevapla
Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır