Google Map’te Rota Oluşturmak: Harita Çizimi

Google Map’te Rota Oluşturmak

GPS Koordinatı kaydetme ‘den ziyade bir güzergahı kendi elinizle çizmek isterseniz şayet google haritalarda bunu kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. Sadece bir yol güzergahı oluşturmak için değil, dağ ve trekking parkuru, bisiklet parkurları, kamp alanı noktalarınızı tanımlamak ve saklamak için dahi kullanabilirsiniz.

Bir rota oluşturmak için maps.google.com ‘a google hesabınızla oturum açarak giriyorsunuz. Ardından sol taraftan menüyü açarak “Yerleriniz” e tıklıyorsunuz.

Google Map’te Rota Oluşturmak: Harita Çizimi – Yerlerim

Açılan menüde “HARİTALAR” sekmesine tıklayıp, menünün en altında yer alan “HARİTA OLUŞTURUN”  tıklıyorsunuz.

Google Map’te Rota Oluşturmak: Harita Çizimi – Adsız Katman

Çizgiye tıkladığınızda karşınıza rota türü gelecek. İster elinizle kendiniz çizebilirsiniz veya mevcut google haritalar veritabanı ‘nda yer alan konumlar arasında başlangıç ve bitiş noktalarını tanımlaya tanımlaya haritayı otomatik olarak da çizdirebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken iki önemli şey var:

  1. Google Map’te her ne kadar “Bisiklet rotası ekleyin” diye bir özellik olsa da ne yazık ki bu özellik “şuan için” düzgün çalışmıyor. Bu nedenle otomatik rota çizimi yapmak için mutlaka “Sürüş Rotası Ekleyin” kullanın. Rota çiziminiz bittikten sonra da isterseniz rota türünü tekrar Araçtan bisiklete çevirebilirsiniz.
  2. Bir diğer husus Google’ın haritalama yapmadığı yollar üzerinde otomatik rota çizimi yapamıyorsunuz. Yolun haritalandırılmış kısımlarını otomatik çizdirebilir, haritalanmamış yolları ise otomatik tamamlamanın kaldığı yerden “Çizgi veya şekil ekle” seçerek elinizle çizerek rotanızı oluşturmaya devam edebilirsiniz.

Sürüş rotası haritada çıkmazsa..

Google haritalarda rota çizme ile ilk tanıştığımda aynı şeyi yaşamıştım. Endişe edecek bir şey yok sizde yada google’da bir hata yok.  “Sürüş Rotası Ekleyin” e tıkladıktan sonra yukarıdaki adres arama çubuğuna bir kez sol tıklayın, hemen sol pencerede sürüş rotası altında A Başlangıç Konumu ile B bitiş konumu alanının belirdiğini göreceksiniz.

A alanına rotanızın ilk başlayacağı noktayı belirleyin. Örneğin rotamız Kemer, Fethiye, Marmaris güzergahı olsun.

A ‘ya Kemer, B’ye Fethiye yazıp yazarken altta çıkan adreslerden uygun olanı seçeceğiz.

Rotamızın A ve B noktası oluştu.

Ardından “Hedef ekleyin” e tıklıyoruz. Tıklamanın ardından bir C rotası daha beliriyor. Buraya da Marmaris yazıp, adresi seçiyoruz. Bingo!


Google Map’te Rota Oluşturmak: Harita Çizimi

Rotamızı çizdik. Ama google’ın iki hedef arasında otomatik olarak tamamladığı güzergahtan memnun değiliz. Alternatif bir güzergah istiyoruz. Rotamız deniz kenarından geçsin, Finike’ye Demre’ye de uğrasın istiyoruz. Bunu yapmak için yine “Hedef ekleyin” e tıklayarak Finike ve Demre için yeni hedefler belirlememiz gerekiyor.

Finike için ekleyeceğimiz yeni hedef C koordinatının hemen altına D olarak belirecektir. Finike yi ekledikten hemen sonra D koordinatını sürükleyerek C nin üzerine çıkarmalıyız. Öyle ki rota sıralaması  (Kemer-Finike-Demre-Marmaris) düzgün olsun. Eğer D hedef konumunu C ‘nin üzerine almazsak şayet rota sıralaması bozulur ve aşağıdaki gibi Fethiye konumundan Finike’ye geri dönen aynı zamanda Fethiye konumundan Marmaris’e devam eden iki yönlü hatalı bir rota oluşur.

Sıralaması Hatalı Rota Çizimi Örneği

Google Map’te Rota Oluşturmak: Harita Çizimi

Tıpkı Finike gibi Demre koordinatını da ekleyip hemen Finike koordinatının altına taşıyarak rotamızı doğru bir şekilde tamamlıyoruz.

Doğru Rota Çizimi Örneği

Harita Özelleştirme

Çizdiğiniz harita üzerinde belirlediğiniz noktalara simgeler ekleyebilirsiniz. Örneğin; kamp alanı, tarihi alan, rota başlangıç rotası, bitiş noktası, aktivite türü vs.

Bunu yapmak için “Katman Ekle” tıklayıp katman oluşturmalısınız. Katman oluştuktan sonra yol çizdiğiniz çizgi işaretinin hemen solundaki “İşaretçi Ekle” ye tıklayarak güzergahınız üzerinde istediğiniz noktaya tıklayıp buraya bir isim verebilir. Kaydettikten sonra özelleştirme seçeneklerinden simge belirleyip bu simgeleri renklendirebilirsiniz.

Harita’ya İsim Verme

“Adsız harita” başlığına sol tıklayıp açılan pencerede haritanıza bir isim verebilirsiniz. Haritanızı tanımlayan tanıtıcı/hatırlatıcı notlar alabilirsiniz.

Reklamsız gezinti için

Çizdiğiniz Rotayı Paylaşma

Katman ekle menüsü üzerinde yer alan “Paylaş” a tıklayarak ise rotanızın kimlerin görebileceğini belirleyebilir. Sosyal medya ağları üzerinde veya kodunu “Siteme ekle” bölümünden temin ederek web sayfanızda veya Html destekleyen Kamprota.com benzeri diğer platformlar üzerinde paylaşabilirsiniz.

Kamprota'da Kamp ve Etkinlik Arayın

Bir rota çizin veya çizmeyin, kamp alanlarınızı, trekking, bisiklet, canyoning parkurlarını kamprota’da harita üzerinden keşfedebilirsin. <3

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır