Glamping Nedir ? Türleri nelerdir, nasıl yapılır?

Glamping Nedir ?

Glamourous (Göz kamaştırıcı) ve camping (kamp) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelir.

Glamping, doğanın lüksle buluştuğu yerdir. Konforunuzdan feragat etmek zorunda kalmadan, dünyanın el değmemiş ve tamamen eşsiz bölgelerini tecrübe etmenin bir yoludur.

İnsanların seyahat anlayışı son yıllarda çok değişti. Bununla birlikte insanlara sunulan basma kalıp tatil seçenekleri , bazı insanlar için demode hale gelir oldu. Tam da bu noktada doğanın içine konuşlandırılmış kamp adına son derece lüks imkanlara sahip olan, doğal ortamın yapısıyla uyum sağlayacak şekillerle tasarlanmış Glamping tipi kamplar insanların tercih sebebi haline gelmeye başladı. Göz kamaştırıcı bir doğa ile kamping ‘in bu kaynaşması, dünyadaki en etkileyici bölgeleri gerçek anlamda yaşamanın bir yolu haline geldi.

 

Glamping güzel bir çadırdan çok daha fazlasısıdır

Glamping nedir sorusunun kökeni 1900’lü yılların başlarında Avrupalı ve ABD’li gezginlerin Afrika’daki safari çadırlarını daha konforlu hale getirmek istemesine dayanır. Doğa maceralarında evlerinin, yataklarının konforunu da yanlarında taşımak isteyen gezginler, yanlarına aldıkları çadırlarını özel olarak tasarlayıp konaklıyorlarmış. Yani kamp alanlarını lüks ve konfor ile buluşturmuşlar.

Glamping terimi ise ilk olarak 2007 yılının başlarında İrlanda ve İngiltere’de kullanılmaya başlanarak günümüzdeki halini aldı. Dünya çapında oldukça popüler olsa da daha önce bu türden bir deneyim yaşamadıysanız ülkemizdeki glamping alanlarına yabancı olabilirsiniz.

Glamping Türleri

Türkiye’deki Glamping kampları daha çok çadır tipi, ağaç evi veya bungalov tarzında olmaktadır. Bununla ilgili Türkiye’den  de örnekler vereceğiz. Ancak genel olarak Dünya’da ne tür Glamping uygulamaları var bunları tek tek ele alacağız.

Ağaç Ev Glamping

Ağaç Ev

Dalların tepesine inşa edilmiş ağaç evler, aile veya çiftlerin kaçamakları için ideal konaklama yerleridir.
İç mekanları özenle dekore edilmiştir ve konaklamanızı evinizdeki kadar konforlu kılabilmek için tam donanımlıdır. Harika bir gölgelik sağlarken havası ve manzarası muhteşemdir.

 

Yurt Glamping

Yurt Glamping

İlk olarak Moğol göçebeleri tarafından dayanıklılığı ve kolay taşınabilirliğinden dolayı, yurt tipi glamping konaklama türü oldukça popüler hale gelmiştir. Genellikle kırsal kesimde ve her mevsim için mükemmeldir. Dünyanın her yerinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin herhangi bir yerinden, Avrupa çapında ve Avustralya ya da Yeni Zelanda’ya kadar yaygın olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de bu tür Glamping hizmeti veren yerler de mevcuttur.

Diğer Glamping Türleri

Safari çadırları, Iglolar, A-Frame ahşap evler, Çadırlı Kabinler, Eko-Ahşap Kabinler gibi uygulamaları da mevcuttur. Genel olarak şunu söylemek mümkündür; Glamping,  kamp imkanının ev konforunda sağlanmasıdır. Bu sebeple Glamping kategorisine girebilecek çok sayıda yapı mümkündür. Örnek olarak Maldivlerde yer alan bambu ve sazlar ile yapılmış yapılar da Glamping için harika bir örnektir.

Glamping nasıl yapabilirsiniz?

Öncelikle bu hizmeti size sağlayacak halde hazırda Glamping hizmeti sağlayan Türkiye’de sayısı çok olmasa da bir çok yer mevcut. Bunların çoğu Muğla ilinde yer alıyor. Reklama gireceği için bu tatil köylerinin isimlerini yayınlayamıyoruz.  Ancak Google üzerinden Glamping Türkiye şeklinde yapacağınız bir arama sonucunda rahatlıkla bu hizmeti veren yerlere ulaşabileceksiniz.

Kendi imkanlarınızla Glamping

Bu elbette mümkün. Ancak yukarıda yazdıklarımız sonrasında anlıyorsunuz ki Glamping, bir çadır kampından çok daha fazlasıdır ve bir çadır kampından çok daha fazlası gereklidir. Sizin bir kamp çadırına değil, bir Glamping çadırına ihtiyacınız var. Bu çadırları ülkemizde bulmanız çok zor. Seri üretimi de parekende satışı da yok.

Yurtdışından getirtmeniz gerekiyor. Veya çadır imalatı yapan bir firmaya özel yapım yaptırmanız gerekiyor ancak bu da elinizde bir çadır planı olmadığı için başarılı bir sonuç vermeyecektir. Geriye tek seçenek yine yurtdışından Aliekspress gibi bir websitesi üzerinden getirmek kalıyor.

Fiyatları yüksek olan Glamping çadırlarını Türkiye’ye gümrük ile birlikte sokmanın maliyeti göz önüne alınca kendi imkanlarımızla Glamping yapmak gerçekten çok zor bir hal alıyor.

Bir diğer sorunsal da çadırımız olsa dahi bu çadırı nereye kuracağımızdır. Glamping çadırları kapasitesine göre yaklaşık 20m2 yer kaplayabilmektedir. Bu boyutta uygun bir alan bulmak da bir diğer sorundur.

Reklamsız gezinti için

Glamping nedir sorusunun yanıtını umarım alabilmişsinizdir. Konuyla ilgili merak ettiklerinizi yorum alanında belirtebilir veya konu ile ilgili eklemek istediklerinizi yine yorum alanında bizlere aktarabilirsiniz.

Doğayla kalın

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır