Bloglarda Arayın

Minibüsten yapılan ...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Minibüsten yapılan karavanlarda istiap haddine dikkat  

  RSS
Jasper
(@jasper)
Yeni Üye

Merhaba, bu konu çok sayıda mağduriyeti beraberinde getirdiği için konuyu şöylece bir toparlamaya karar verdim. Karavanlarımızı kendi zevkimize göre dizayn edelim diye bir Minibüs satın alıp , karavan yapımına girişiyoruz. Buraya kadar her şey tamam. Ancak İstiap haddi diye bir şey var ki, henüz daha karavana bir lambiri dahi çakmadan aldığımız aracın İstiap haddini yani; "yasalarla sınırlandırılmış,  taşıyabileceği maksimum ağırlığı" bilmemiz gerekiyor.

 

Böylelikle karavanımıza ekleyeceğimiz donanımlarla birlikte toplam ağırlığın istiap haddi kg sınırları içerisinde olduğundan emin olmalıyız.

Her araç üreticisi istiap haddi değerlerini genelde kataloglarında belirtir. Ve bu istiap haddi ayrıca aracınızın ruhsatında da yer alır. Ruhsatınızda yer alan veya aracın broşüründe belirtilen ağırlığı muayenede veya kontrol noktalarında kantarlarda aşarsanız istiap haddine takılırsınız.  İstiap haddi ile belirtilen toplam ağırlığı en fazla + %20 aşabilirsiniz.

Yani, 3500 kg olarak belirtilen istiap haddini en fazla 700kg aşarak, en çok 4200kg a ulaşabilirsinizi. Bu miktarı aşan yüke sahipseniz ceza yersiniz.

Bu sebeple karavan yapımı için seçeceğiniz aracın istiap haddine de karavan içinde kullanacağınız dış donanım/iç donanımların ağırlıklarına dikkat etmelisiniz. Böylelikle canınızı sıkacak hiç hesapta olmayan bu cezaları ödemekten kurtulmuş olursunuz. 

 

İstiap haddi ile ilgili şart ve koşullar elbette gelecekte yapılacak yasal düzenlemeler ile birlikte değişebilir. Ben mümkün olduğunca konunun takipçisi olup buradan güncel gelişmeleri bildirmeye çalışacağım. Eğer sizin de konuyla ilgili güncel bilginiz varsa bu başlık altında yazarsanız bana destek olmuş olursunuz.

Alıntı
Gönderildi : 02/09/2020 13:13
Konu Etiketleri
Paylaş:

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır