FAS

Gezi Rehberi

FAS GEZİ REHBERİ

 GENEL BİLGİLER


Yüzölçüm:
446,550 km2

Popülasyon:
33,9 Milyon

Nüfus Yoğ.:
48 kişi/km2

Başkent:
Rabat

Yönetim:
Monarşi

Para Birimi:
Fas Dirhemi

Konuşulan Dil:
Arapça

Bunlara dikkat


Uygun Sezon:
Eylül-Kasım / Mart-Mayıs

LGBT+:
Orta Risk

 Tavsiyeler

[sc name="traveladvicegeneral"]
FAS'DA HAVA DURUMU

  BORDO PASAPORT


Vize:
Vizesiz 90 Gün

Pasaport:
Min. 3 ay

KONSOLOSLUK BİLGİLERİ

Müracaat ve evrak kabul: 09:00-12:30. Evrak ve pasaport teslim: 14:00-15:00. Telefonla bilgi talebi: 15:00-16:00 (Ramazan ayında telefonla bilgi: 14:00-15:00))

Rabat Büyükelçisi : Ahmet Aydın Doğan

Posta adresi
Abdelkrim Benjelloun Caddesi, No:7 10010 Rabat – FAS
Telefon: +212 537 66 15 22 / 44
Acil Durum: +212 6 620 432 40
Fax: +212 537 66 04 76
E-posta: [email protected]

GENEL BAKIŞ

GİRİŞ

Bu Fas Gezi Rehberi seyahatiniz süresince ihtiyacınız olabilecek tüm bilgiler düşünülerek hazırlandı. Yemeden, içmeye, gezip görülebilecek yerlere, yapılabilecek aktivitelere ve hatta Fas Gezi Rehberi içinde Fas kültürü ve bilmeniz gereken yerel yasaları ve zor bir durumda kalmanız halinde konsolosluk iletişim bilgilerini içerir. Şimdi lafı uzatmadan gelin, Fas Gezi Rehberi ‘ni yakından inceleyelim.

 

Genel Bakış

Fas, kültürlerin, dinlerin, eski geleneklerin ve modern yaşamın kafa karıştırıcı bir karışımını içinde barındırır. Meşhur nane çayı, tajin (bir tür yöresel toprak kase) ile servis edilen yemekleri, boya havuzları, minareleri, labirenti andıran çarşıları, rengarenk baharat tezgahlarının görüntüleriyle ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen sunar.

Kuzey Afrika’daki liberal ülkelerden biridir. Winston Churchill’in “sadece bir öğle sonrasını geçirmek için dahi dünyanın en güzel yeri” olarak nitelendirdiği Marakeş, baş döndürücü  güzellikte, görkemli bir yerdir. Geçmişte Winston Churchill’in hissettiklerini günümüzde Marakeş’i ziyaret eden gezginler paylaşmaktadır. Fas’ın en önemli cazibe merkezlerinden biridir Marakeş.

Her şehrin kendine özgü ve farklı bir karakteri var diyebiliriz. Kuzeyde yer alan Tangier, Afrika’ya açılan kapıdır ve beyaza boyanmış binaları, kumsalları, manzarası ile ünlüdür. Sahil şeridinde kozmopolit yapıda bir şehir olan Kazablanka yer alır.  Nispeten sessiz bir sahil kenti olan Essaouira’da güneş ve deniz arayanlar tarafından tercih edilen Agadir sahil beldesi bulunmaktadır. Bu arada Essaouira ‘nın şehir merkezi Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alır. Kuzey Inland’da yer alan fas bir avlu etrafında inşa edilmiş geleneksel evlerle doludur, görüntüsü ziyaret eden gezginleri büyüler bir dokudadır.

GÜVENLİK

Fas ziyaret etmek için güvenli bir yer mi?

Fas’ın turizm istatistikleri olumlu yönde her geçen yıl artıyor ve bu etkileyici büyümeyi sürdürmesi bekleniyor. Turim sayılarındaki artış genelde bir ülkenin seyahat etmek için güvenli olduğuna bir işarettir.

Fas’ta kötü şeyler oluyor mu?

Elbette olabiliyor. Fas’taki en yaygın şikayetler arasında saldırganca davranışlar sergileyen insanlar, hırsızlık ve kadınlara kötü muamele yer alıyor. Fas her ne kadar gelişmiş bir Afrika ülkesi olsa da halkın modern kadına karşı sergilediği tavır yer yer rahatsız edici olabilir. Kadınlara karşı sözlü taciz, rapor altına alınmış sokak suçları arasında yer alıyor.

Yerel halkla özdeşecek biçimde giyinmeniz olası can sıkıcı durumlarla karşılaşmamak adına fayda sağlayacaktır.

LGBT+ Yolcular

Eşcinsel eylemler (öpüşme dahil) Fas’ta yasa dışıdır ve üç yıla kadar potansiyel bir hapis cezası ve / veya para cezasını beraberinde getirir. İnsanlara karşı açık sevgi gösterisinden kaçının. Yerel eşcinsel bireylerle iletişim kurmak için sosyal medya uygulamalarını kullanma konusunda son derece tedbirli olun. Son yıllarda birçok soygun ve saldırı olayı yaşanmıştır. Bazı kasabalar eşcinsel dostudur, Marakeş ve Tangier bunlardan bazılarıdır.  Ancak, yine de halka açık sevgi gösterileri dikkat çekebilir. Kaçınmakta fayda var. Fas’ı ziyaret edecek LGBT+ birey iseniz lütfen seyahat öncesi şehrinizde bulunan LGBT dernekleri ile iletişime geçerek Fas için seyahat tavsiyeleri alınız.

SAĞLIK

Ülkeye giriş için zorunlu aşı: Yok

Seyahatinizden en az 8 hafta önce, Sağlık Bakanlığının Fas için en son önerilerini buraya tıklayarak kontrol edin. Her ülkeye özgü sayfalar aşı önerileri, mevcut sağlık riskleri veya salgınları ve yurtdışında sağlıklı kalmaya ilişkin farklı bilgiler mevcuttur.

Hastaneler

Şehirlerin Tıp ve Eczacılık Fakültelerine bağlı Devlet Hastaneleri Rabat’ta 2535 yataklı Ibn Sina Hastanesi, Kazablanka’da Ibn Rochd Hastanesi ve Fes’teki Hassan II Hastanesidir. Ayrıca Rabat’ta İbn Sina (Avincennes), Cheikh Zayed gibi büyük hastaneler dışında çok sayıda özel klinik de bulunmaktadır. Rabat dışında büyük şehirlerde yukarıda bahsedilen devlet hastaneleri dışında yine çok sayıda özel klinik mevcuttur.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Devlet Hastanelerinde günlük yatak ücreti yaklaşık 12 Euro’dan başlamakta ve bölümüne göre 95 Euro’ya kadar çıkmaktadır. Özel Hastanelerde  fiyatlar değişmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Fas vatandaşı olmayanlar için özel sağlık sigortası yaptırmak mümkün olmadığından Fas’ı ziyarete gelen diğer ülke vatandaşlarının gelmeden sağlık sigortalarını yaptırmaları beklenmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Ülkede içme suyu temininde zorluk yoktur. En büyüğü beş litrelik olan pet şişelerde çok sayıda su markası bulunmaktadır. Çeşme suyu da içilebilir özelliğe sahiptir ve kaynatıldığı sürece kullanılabilir.

İlaç Temin Koşulları

İlaç temininde sorun yoktur. Bununla birlikte, düzenli kullanılan ilaçlar varsa bunlardan bir miktar getirilmesinde fayda vardır.

ULAŞIM

Türkiye-Fas Uçuş Arayın

Havayolu Ulaşımı (Domestic)

Royal Air Maroc (www.royalairmaroc.com) Kazablanka havaalanından Agadir’e hareket eder. Dakhla, Fes, Marakeş, Ouarzazate, Oujda ve Tangier’e düzenli iç hat uçuşları gerçekleşir. İç hat uçuşları, ülkedeki diğer seyahat yöntemlerine kıyasla daha pahalı bir seyahat türü olma eğilimindedir. Ulaşım vergisi bilet ücretine dahil edillir.

Karayolu

Trafik Yönü: Sağ

Fas karayolu ağı geniş ve sürekli altyapı geliştirme, araba ile seyahat etmenin gittikçe daha kolay olduğu anlamına geliyor. Kaza oranlarının yüksek olduğunu ve birçok sürücü arasındaki yol güvenliği bilincinin ihmal edilebilir olduğunu unutmayın, bu nedenle dikkatli sürücüler toplu taşımayı tercih etmeyi veya bir sürücüyü kiralamayı tercih edebilir.

Yol Kalitesi

Tangier, Rabat, Kazablanka, Meknes, Fes, Marakeş ve El Jadida’yı birbirine bağlayan yüksek hızlı paralı yollar mükemmel kalitede. Kıyı toplulukları ve büyük kasabaların çoğuna iyi yollarla da hizmet verilmektedir. Yüksek Atlas Dağları’nın güneyinde, özellikle kışın Atlas Dağları’nda karayolu seyahati çok daha zorlaşıyor.

Araç Kiralama

Uluslararası ve yerel araç kiralama şirketlerinin büyük şehirlerde, şehirlerde ve havaalanlarında ofisleri vardır. Araç kiralama genellikle pahalıdır ve fiyatlar sezona göre değişir. İşe alınan bir aracı sürmek için asgari yaş 18’dir, ancak birçok kiralık şirket sürücünün 21 veya üstü olmasını gerektirir.

Taksi

Reklamsız gezinti için

Büyük şehirlerde ölçülü “Petit Taksi” mevcuttur. Daha büyük, “Büyük Taksi” genellikle Medine dışındaki seyahatlerde ve kasaba dışındaki bölgelere kullanılan Mercedes otomobilleridir. Bunlar paylaşılabilir, ancak tarifeler metre olmadığı için kalkıştan önce kararlaştırılmalıdır.

Bisiklet

Şehir trafiğinde dolaşmaya çalışmak tavsiye edilmese de, çoğu büyük kasabada bisiklet kiralamak mümkündür. Daha uzun mesafelere seyahat edenler için bisikletler trenlerde ve otobüslerde taşınabilir.

Ulaşım ile ilgili eklemek istediklerinizi “Rehberi Düzenle” bölümünden Fas Gezi Rehberi ‘ne yazabilirsiniz.

FAS GEZİLECEK YERLER

Djemaa El Fna’da Zaman Geçirin

Djemaa el Fna, Marakeş’teki yaşamın merkezidir. Yerli halk ve turistler, zaman geçirmek için buraya akın eder. Gece çöktüğünde geniş meydanda, yüzlerce yiyecek tezgahından gelen kokular,  akrobatlar, yılan oynatıcıları ve müzisyenlerle dolar. Büyüleyici bir açık hava sahnesi gibidir. Yüzyıllar boyunca değişmeyen bu görüntü, Fas’ta kesinlikle görmeniz gerekenler arasında yer alır.

Jardin Majorelle

Hareketli Djemaa el Fna’nın antitezi olan dinginlik verici Jardin Majorelle, 1920’lerde Fransız sanatçı Jacques Majorelle tarafından oluşturulan bir bahçedir. Altmış yıl sonra moda tasarımcısı Yves Saint Laurent tarafından satın alınan ve restore edilen bu vaha, bugün nadir bulunan botanik türlerin yanı sıra kaktüs, bambu, nilüferlerle berrak bir süs havuzunu çevreler.

Tanca, Tangier Limanı

Tangier yıllar boyunca, sanatçılar, şairler ve macera arayan yazarlar tarafından romantikleştirildi. Tangier, birçok gezgin için Afrika’ya açılan bir kapıdır. Cruise gemileri sık sık Atlantik’ten Akdeniz’e giderken buraya demirlediler ve Avrupa’daki gezginler İspanya’dan Tangier limanına hızlı bir feribotla kolayca ulaşım sağladılar.

Cascades D’Ouzoud’da Serinle!

Neredeyse tamamı kurak, yarı çöl olan bir ülkede, yeşiller içerisinde kükreyen bir şelaleden daha fazla sizi ne cezbedebilir? Cascades d’Ouzoud, Marakeş ve Fez arasında çok popüler bir durak noktasıdır. Buradaki kaynak suyu içilebilir.  Bunaltıcı fas sıcaklarının ardından ayrılmak istemeyeceğiniz kadar soğuk ve ferahlatıcı bir yerdir.

Draa Vadisini Keşfedin

Drâa Vadisi, kendisini çevreleyen kumlu çölde adeta bir vaha gibidir. Yöresel yapıda köy evleri ve vadinin içerisinde yeşil bitki örtüsü özellikle akşam gün batımında harika fotoğraflar verir. Vadi, içinde dolaşmak için elverişlidir.

Casablanca ‘ya Uğrayın

Casablanca’da hızla devam eden kentselleşmeye rağmen halen içinde beyaz badanalı Eski bir Kent yatıyor. Kazablanka tüm fas genelinde ülkedeki en batılı ve kültürel olarak ilerici şehir olma eğilimindedir. Şehrin klasik ziyaret noktalarından biri olan II. Hasan Camii ‘yi görebilirsiniz. Veya şehrin genel dokusunu içeceklerinizi yudumlarken, kuş bakışı olarak Sky 28‘de görebilirsiniz. Eski Medine’nin dar sokaklarında Casablanca’yı kaybolmak pahasına içeriden keşfedebilirsiniz.

Essaouira’da Dinlenin

Harika deniz ürünleri restoranları, butik oteller ve büyüleyici bir pazardan bahsetmemek için denize açılan resim-kartpostal medina ve kale surları ile Marakeş’in batısındaki bu tarihi, romantik, sanatsal sahil kasabası, birçok kişinin favorisidir.

FAS YEME & İÇME

Akdeniz, Arap, Yahudi, Fars, Batı Afrika mutfaklarının karışımı bir mutfağa sahip Fas’ta yemek konusunda pek yabancılık çekeceğiniz söylenemez. Yemekler, kuskus, ızgara türleri, kebap gibi aşina olunan lezzetlerden oluşur. Yemekler mevsime göre değişir. Fas’ta meyve ve sebzeler organik tarım ile (zirai ilaç ve gübre kullanılmadan) üretilir bu bakımdan sağlıklı ürünler kullanıldığını gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Yemekler genel olarak toprak güveçlerde pişirilerek servis edilir. Baharatlar Fas mutfağının olmazsa olmazıdır. Hassas bünyeye sahip ziyaretçilerin baharat konusuna özen göstermesinde fayda var.

Yöresel Lezzetler

Harira

Harrira Çorbası Fas Yemekleri
Baharatlı domates ve mercimek, tahıl bazlı bir çorba
Harrira Çorbası Fas Yemekleri

Pastilla 

Pastilla Turtası Fas Yemekleri
Tipik bir Endülüs turtasıdır. • Kuskus (yerel sebzeler ve / veya etle pişirilmiş bildiğimiz Kuskus yemeğidir. • Tajine (soğan, zeytin, badem, domates, otlar veya kuru meyvelerle birlikte kuzu, tavuk veya balık kombinasyonu ile zengin, kokulu bir güveç). • Mechoui (yavaşça pişirilen kuzu veya sığır eti).

ALIŞVERİŞ & GECE HAYATI

FAS’DA ALIŞVERİŞ

Alışveriş sadece Fas’ta bir eğlence değil, aynı zamanda yaşam biçimidir. Marakeş ve Fez’deki muazzam labirentlerden kırsal kasaba pazarlarının en yoğun günlük karmaşasına kadar ülke genelinde bulunan benzersiz pazarlar (geleneksel kapalı çarşılar) ve pazarlar Fas’ın en büyük ziyaretçi cazibe merkezlerinden biridir. Ölçeğin diğer ucunda, Kazablanka’nın 10 hektarını (25 dönüm) geçen Fas Alışveriş Merkezi, Kuzey Afrika’nın en büyük alışveriş merkezidir. Büyük pazarlar genellikle baharat tüccarları, seramik satıcıları, mücevher üreticileri ve deri işçileri gibi farklı ticaret ve satıcılara ev sahipliği yapan mahallelere gevşek bir şekilde ayrılır.

Alışveriş notu

Yol kenarında satılan hediyelik eşyalar – özellikle mineraller, değerli taşlar ve argan yağı – genellikle sahte. Bununla birlikte, Faslı mücevher ressamlarının sergilediği beceri, kendi başlarına bazı sahte kristaller değeri veriyor.

Alışveriş Saatleri

Pazartesi-Perşembe 10:00-12:30 ve 15:30-19:00, Cum 09:00-11:00 ve 15:30-19:00. Yeni şehirlerdeki dükkanlar genellikle Cuma öğleden sonraları ve pazar günleri açıktır.

FAS’TA GECE HAYATI

Fas’ta barlar, diskolar ve restoranlar da dahil olmak üzere, gece eğlencelerinin bir parçası olarak canlı müzik veya oryantal dansla çeşitli gece eğlenceleri sunulmaktadır. Parti genellikle gece yarısında başlar, yemek masaları ciddi kalça sallamak için yoldan çekilir ve moda gece kulüplerine giriş yapar.

Reklamsız gezinti için

Kulüp kültürü, Marakeş ve Kazablanka’nın çevresinde, saray diskoları ve kokteyl salonlarının Doğu ve Batı kültürünü harmanladığı bir merkezdir. Gece geç saatlerde kafeler kozmopolit Tanca’da bir yaşam biçimidir, Agadir ise tesis tarzı gece hayatıyla ünlüdür. Büyük otellerin çoğu bar veya butik kulüp şeklinde eğlence sunmaktadır.

REHBERİ DÜZENLE

Fas Gezi Rehberi ‘ne katkıda bulunan kimse olmadı. Bu rehbere eklemek veya düzenlemek istediğin bilgileri yukarıda yer alan “REHBERİ DÜZENLE” bölümünden ekleyebilir, düzenleyebilirsin.

YORUMLAR

Fas Gezi Rehberi ile ilgili düşüncelerinizi, bildirimlerinizi veya geliştirilmesini arzu ettiğiniz yönlerini yorum alanında ifade ederek Fas Gezi Rehberi ‘ne katkı sağlayabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır