Dünyanın ilk Metrosu nerede yapıldı?

1863 yılında Dünyanın ilk metrosu Londra’da açıldı. İlk metro treni Bishop durağından 9 Ocak 1863’te hareket etti ve metroyu daha ilk ayında günlük 30 bin kişi kullandı.

Dünyanın ilk metrosu olan İngiltere’nin Londra Metrosu, ilk olarak 1863’te lokomotif trenleri için faaliyete başladı. 1890‘da, elektrikli trenlerin derin metro hatlarından birinde faaliyet göstermeye başlamasıyla dünyanın ilk metro sistemi oldu.

11 hattında 270 istasyonla 402 km’yi kapsayan dünyanın üçüncü en uzun metro sistemidir. Ağın yalnızca% 45’i yeraltındadır ve çoğunlukla şehir merkezinde, banliyölerdeki hatlar çoğunlukla yer altından geçer.

Bu ulaşım ağı günümüzde, günlük yaklaşık beş milyon yolcuyu idare ediyor ve en yoğun zamanlarda ağ boyunca çalışan 540 kadar tren görev yapıyor. Artan kullanımla birlikte, ağ ilk açıldığından bu yana hatlar üzerinde bir dizi  eklemeler yapılmasına rağmen aşırı kalabalık, ağ genelinde yaygın bir sorun olmaya devam ediyor.

London Underground, 2007’den beri London Underground Limited’e aittir ve onun tarafından işletilmektedir. Başlangıçta, Londra Yolcu Taşımacılığı Kurulu’nun tanıtıldığı 1933’e kadar metro hatları çeşitli özel şirketlere aitti. Londra Metrosu’nun mülkiyeti daha sonra 1984’te Londra Bölgesel Taşımacılığına geçti.

Kaynak: Guardians

 

Peki ya bunları biliyor muydunuz?

Dünyada İlk uçak yolculuğu nereden nereye yapıldı? Kaç saat sürdü? 

Reklamsız gezinti için

İlk yelkenli nerede inşa edildi?

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır