Dünyanın en eski karavanı nasıldı?

Dünyanın en eski karavanı nasıldı hiç merak ettiniz mi?

Dünyanın en eski karavanı  15. yüzyıldan itibaren malları taşımanın işlevsel bir yolu olarak kullanıma başlamış, günümüzde ise seyahat ve eğlence endüstrisinin hızla gelişen bir kolunu oluşturmaya doğru gelişmiştir.

‘Karavan’ kelimesi Farsça ‘kervan’ sözcüğünden türetilmiştir.

Bugün bildiğimiz karavanların bilinen  en eski formu, Dünya’nın en eski karavanı atlı ve son derece basitti. Bilinen ilk  karavan 1885 yılında Dr. William Gordon Stables tarafından tasarlandı ve maun ile akçaağaçtan inşa edildi. 5.5 metre uzunluğunda yapılan karavana  The Wanderer ismi verildi. Dr. William Gordon Stables tasarlanan bu ilk atlı karavan Berkshire’dan İskoçya’daki Inverness’e ilk yolculuğunda bir kitaplık, dolap ve piyano taşımayı başardı.

 

Ancak, tasarlanan bu  karavanlar lüks eşya olarak görülüyordu ve zengin üst sınıflara özeldi. Yine de karavan popüler hale geliyordu, öyle ki 1901’de benzer düşünen insanlar için ‘Kervan Kulübü’, ardından 1907’de ‘Karavan Kulübü’ kuruldu.

1919 yılında Birmingham’da kurulan Eccles adında bir şirketin sahibi olan Bill Riley, ilk arabalı karavanı tasarladı ve bu karavan bir  motor show fuarında sergilendi. Fuarda yoğun ilgi gören karavan için verilen siparişler  sebebiyle 1919’da Eccles fabrikaları hizmete girdi ve  ilk olarak 50 karavan üretildi.
90 sterline satılan bu karavanlar hâlâ lüks olarak görülüyordu.Ancak 1930’lara gelindiğinde karavanlar orta sınıflar için de daha uygun hale geldi.

1937’de daha modern ve en önemlisi, daha hafif malzemeler kullanılan, daha uygun fiyatlı modeller üretildi. 2. Dünya Savaşı sırasında üretim neredeyse durdu ve karavan tamamen ordu ihtiyaçlarına yönelik tasarlandı. Savaş sonrası dönem, karavancılık için bir patlama zamanı oldu.

Dünyaca ünlü ‘Sprite’ modelinin öncüsü olan ‘Streamlite Rover’ 1948’de geliştirildi ve endüstrinin yükselmesine yardımcı oldu. Bu karavanlar zamanla daha hafif, daha ucuz ama daha dayanıklı malzemeler kullanılarak, kutu benzeri treylerlerden mutfaklı, çok odalı ve duşlu tam donanımlı araçlara kadar geliştirildi. Satın alınabilirlikleri ve pratik kullanımları bu  karavanların daha kısa hafta sonu gezileri için kullanılabileceği anlamına geliyordu.

Reklamsız gezinti için

Bugün karavanlar çeşitli kategorilere ayrılıyor; lüks seyahat kompleksleri, basit tek odalı karavanlar, devasa statik evler, römorklar ve açılır çadırlar. Dahası bir aile tatili için ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi tek bir yerde sunan komplekslere sahip tur alanları ve karavan parkları içeren bir sektörümüz var.
En önemlisi karavancılığı benimseyen, onu en sağlıklı, uygun fiyatlı, çevre dostu ve popüler tatil seçeneklerinden biri yapan gelişen bir topluluk ve kültür var.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır