Dünyanın En Büyük Heykelleri

Heykel, insanlığın en eski sanat eseridir.  Antik çağlardan günümüze kadar insanoğlunun en göz alıcı simgelerini oluşturmak için inşa edilmişlerdir. Öyle ki bu heykellerin ihtişamları tarih boyunca büyüklükleriyle orantılı bir hal almıştır. Bu özel yazımızda antik zamanlardan günümüze varıncaya kadar İnsanlık tarihinin en görkemli heykellerini yükseklik sırasıyla konu alıyoruz.

 

 

12- Anavatan Çağırıyor , Rusya (85 metre)

Anavatan Çağırıyor Heykeli Rusya

Anavatan Çağırıyor Heykeli ”  eski adıyla Stalingrad olan Volgograd şehrinde yer alır. Şehre bakan ve hakim bir tepe olan Mamayev Kurgan’ın zirvesinde göz alıcı yükseklikte bir heykeldir. Bu muazzam sanat eseri, savaş tarihinin en kanlı muharebelerinden biri olan Stalingrad Savaşı’nın anısını yaşatan bir anıt kompleksinin merkezinde yer alır. Daha fazla okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

11- Büyük Buda Heykeli (92 metre)

92 metre yüksekliğinde altın renginde Tayland’ın en büyük heykelidir.

 

10- Özgürlük Anıtı (93 metre)

Özgürlük Anıtı (93 metre)

Resmi olarak Dünyayı Aydınlatan Özgürlük olarak bilinen Özgürlük Heykeli, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde Özgürlük Adası’nda bulunan, 1886’dan beri Amerika Birleşik Devletleri’nin simgesi olan devasa bir heykel ve gözlem kulesidir.

 

9- Guishan Guanyin (99 metre)

Guishan Guanyin

Guishan’da bulunan Binlerce Kollu ve Binlerce Gözlü Guanyin Heykeli, 99 metre yüksekliğiyle Çin’in dördüncü, dünyanın ise yedinci en büyük heykeli. Yaldızlı bronz ile kaplanmıştır.

 

8- Sendai Daikannon (100 metre)

Sendai Daikannon

Japonya’nın Sendai kentinde bulunan Sendai Daikannon, 100 metre yüksekliğiyle dünyanın altıncı büyük heykeli olma özelliğini taşıyor.

 

7- Anavatan Çağırıyor , Ukrayna (102 metre)

Anavatan Çağırıyor , Ukrayna

Anavatan, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Nazi-Sovyet savaşını anmak için dikilmiş bir heykel. Heykeltıraş Yevgeniy Vuchetich ve ressam Vasyl Borodai’nin heykelleri paslanmaz çelikten yapılmıştır. 102 metre yüksekliğinde, 560 ton ağırlığında ve 16 metre uzunluğunda bir kılıç taşıyor.

 

6- İmparator Yan ve Huang (106 metre)

İmparator Yan ve Huang

Yan Huangdi, Çin’deki Sarı Nehir Dağı’ndaki bir anıttır. Anıtın toplam yüksekliği 106 metredir.

 

5- Nanshan Guanyin Heykeli (108 metre)

Güney Denizi Guanyin Heykeli

Nanshan Guanyin, Çin’in Hainan Adası’nın güney kıyısında, Sanya’daki Nanshan Tapınağı yakınında bulunan 108 metrelik bir Guanyin Bodhisattva heykelidir.

4- Ushiku Daibutsu (120 metre)

Ushiku Daibutsu

Ushiku Daibutsu, dünyanın en uzun heykellerinden biridir ve Japonya’nın Ibaraki Eyaleti, Ushiku Şehrinde bulunur. 1995 yılında tamamlanan heykel, 10 metre yüksekliğinde bir kaide ve 10 metre yüksekliğinde bir lotus platformu dahil olmak üzere toplam 120 metre yüksekliğindedir.

 

3- İlkBahar Tapınağı Buda Heykeli (128 metre)

Bahar Tapınağı Buda Heykeli

Buda İlkbahar Tapınağı, 2008 yılında yapımı tamamlandı. Çin’in Zhaocun şehrinde yer alır. Buddha’yı tasvir eden, 128 metre uzunluğa sahiptir. 2018 yılına kadar dünyanın en büyük heykeli idi.

 

2- Laykyun Setkyar (130 metre)

Laykyun Setkyar

116 metre yüksekliğindeki Aykyun Setkyar, 2018 itibariyle dünyanın üçüncü büyük heykeli. 13,5 metre yüksekliğindeki bir binada yer almaktadır. Myanmar, Monywa’da bulunuyor.

 

Reklamsız gezinti için

1- Birlik Heykeli (182 metre)

Birlik Heykeli

Patel Heykeli olarak da bilinen Birlik Heykeli, Hindistan’ın Gujarat eyaletinde inşa edilmiştir. Hint bağımsızlık lideri Sardar Vallabhbhai Patel‘in anısına inşa edilmiştir. Patel, Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasında, Hint devletlerinin birleşmesinde kilit rol oynadı. Bu yüzden heykele Birlik Heykeli adı verildi.

 

BONUS: Rodos Heykeli

Dünyanın En Büyük Heykelleri

 

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır