Dünyada ilk uçak yolculuğu ne zaman yapıldı?

Dünyada ilk uçak yolculuğu 25 Ağustos 1919’da Londra’dan Paris’e gerçekleşmiştir.

Günümüzün İngiltere Havayollarının mimarı olan Air Transport & Travel Ltd (AT&T) tarafından gerçekleştirilen ilk uçuştan bugüne yüz milyonlarca insan havayolu seyahati gerçekleştirdi.

25 Ağustos 1919’da AT&T, Londra’dan Paris’e dünyada gerçekleştirilen ilk günlük uluslararası yolcu hava hizmetini başlattı. Uçak, Hounslow Heath‘ten şu anda Londra’nın Heathrow Havaalanı’ndan çok uzak olmayan bir yerde havalandı ve Le Bourget‘e iniş yaptı. Seyahat, iki kişilik bir Airco 4a ve dört kişilik bir Airco 16 tipi uçak kullanılarak gerçekleştirildi. Yerel Gazete olan Evening Standard, “Bu uçaklar, yanlarındaki pencerelerden yolcuların dışarıyı kolayca görebileceği kabinlere sahip hem konforlu hem de güvenilir makinelerdir” diye yazdı.  Makine saatte yaklaşık 100 millik bir seyir hızına sahipti. Ve yolculuk toplamda Londra’dan Le Bourget’e yaklaşık iki saat 15 dakika sürdü. ”

Dünyada ilk uçak yolculuğu 21 sterlin karşılığında yapıldı

21 Sterlin kulağa gayet ekonomik gibi geliyor olsa da 1919’da 21 sterlin bugünün para biriminde yaklaşık 1000 sterlin’e karşılık geldiğini hatırlatalım.
İlk uçuşun gerçekleştiği 25 Ağustos günü hava koşulları pek elverişli değildi. Buna rağmen başarılı bir uçuş sonrasında uçak Le Bourget’e indiğinde muhabirler ve fotoğrafçılar tarafından coşkuyla karşılandı.

Birkaç kişi ile gerçekleştirilen başarılı ilk uçuşun ardından, ticari sebeplerle yolcu sayısı daha sonraları 14 ‘e kadar arttırıldı.
İngilizlerin hemen ardından, Hollanda’da bu yeni Havayolu sektörüne kayıtsız kalmayarak 1920’de KLM Havayolu ile, Londra ve Amsterdam arasında uçak seferlerine başladı. Ticari havacılık, ilk gerçekleştirilen uçuşu takip eden on yılda gelişerek büyüdü.

Kaynak: CNN

Reklamsız gezinti için

 

Peki ya Dünya’da ilk Yelkenlinin nerede inşa edildiğini biliyor musunuz?

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır