Dijital Göçebe Olma Yolunda 5 Tavsiye

Dijital göçebe en basit tanımıyla farklı yerlere seyahat eden uzaktan çalışan kişi olarak nitelendirilebilir. Genellikle kafelerde, ortak çalışma alanlarında veya halk kütüphanelerinde çalışırlar. İşlerini istedikleri yerde yapmak için akıllı telefonlar ve kablosuz internet özelliklerine sahip cihazlar yeterlidir.

Dijital göçebe olmaya istekliyseniz aşağıda başlangıç ipuçları ve püf noktaları sizi bekliyor. Haydi gelin dijital göçebeliğin size uygun olup olmadığını öğrenelim.

# Küçülmeye başlayın

Fiziksel eşyalarınızı azaltın. Bunu şöyle düşünerek yapabilirsiniz. Olası bir yangın veya deprem anında yanına alacağın şeyler neler? Bir yangında kurtaracağınız şeyler muhtemelen bir valizin içine sığacaktır. Ne kadar hafif olursanız, o kadar canlı olursunuz. Eşyalarınız için kullanacağınız serbest bırakılan enerji kapasitesinden bahsetmeye bile gerek yok.

# Konumdan bağımsız bir iş bulun

Yerden bağımsızlık, finansal bağımsızlık gerektirir. En çok talep gören uzaktan para kazandıran beceriler; grafik tasarım ve illüstrasyon, veri girişi, makale yazarlığı. Günümüzde bunlara ek olarak sosyal medya içerik üreticiliğini de listeye ekleyebiliriz.

Blog yazarak nasıl para kazanılır öğrenmek için bu yazımıza bir göz atın 

# Başlangıç Noktanızı Seçin

Dijital göçebeliğe geçişinizde başlangıç olarak para biriminizin güçlü olduğu bir ülke  seçin. Güneydoğu Asya, Orta Güney Amerika, Doğu Avrupa ülkeleri iyi tercih olabilir. Asya, yalnızca ekonomik avantajları nedeniyle değil, uzaktan işlerinizi yürütmede ihtiyacınız olacak olan internet altyapısı ile de güzel bir başlangıç yeri sayılabilir.

Ülke değiştirmeden önce, ATM ücreti, minimum ücret veya hesap ücreti olmayan uygun bir banka hesabına geçtiğinizden ve tüm cihazlarda kurduğunuzdan emin olun.

# Ritminizi bulun

“Bir zihinsel bozukluğa giden en hızlı yol, tam zamanlı bir dijital göçebe olmaktır. özgürlük harikadır, ancak hiçbir şeyin parçası olmadığınız için zayıflatıcıdır da. ”   Pieter Levels

Günümüz dijital göçebeleri çoğunlukla yarı göçebedir.  Bir ülkede kalmak için üç ay, aidiyet ihtiyacımızı karşılayan bağlar ve arkadaşlıklar kurmak için en uygun süredir.

# Çalışma Planınızı Yapın

Sizi dizginleyecek sistem olmadan, kendi çalışma tarzınızı keşfetmeniz gerekecek. Düzensiz saatler ve tutarlı çalışma alanlarının olmaması, başlangıçta zor ve yorucu olabilir. Yeni iş dinamiklerinizi belirledikten sonra, dünyanın herhangi bir yerinde, kendinizi tatil günleri belirleyerek ödüllendirebilirsiniz.

Reklamsız gezinti için

Günümüzde dijital göçebeler toplumsal baskılardan bağımsız daha mutlu olurken topluma katkıda bulunabileceklerini gösterdikçe, kendileriyle bütünlük içinde yaşamanın sadece boş bir rüya değil, elde edilebilir olduğunu kanıtlıyorlar. Dijital göçebelik yaşam modeli, gerçekten her şeye sahip olabileceğimiz yeni bir geleceğin başlangıcı olabilir.

Tartışmaya Katıl

“Dijital Göçebe Olma Yolunda 5 Tavsiye” Konusunda Yazılanlar;

  • Erdem

    Blog yazarak kazanmak dışında farklı kazanç modelleri de var. Bunlara da değinebilirsiniz.

    Cevapla
Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır