Dalış Regülatörü nedir nasıl çalışır?

Dalış Regülatörü nedir  konusuna ” Tüplü dalış nedir ? Nasıl yapılır ? ” başlıklı yazımızda kabaca değinmiştik. Dilerseniz o yazıyı da daha sonra ziyaret edebilirsiniz.  Şuan Dalış Regülatörü konusunu daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

 

Dalış Regülatörü nedir?

Regülatör ingilizce kökenli bir kelime olup (eng. regulator) “düzenleyici” anlamına gelir.  Scuba Diving ‘de kullanılan regülatörler; oksijen tüpleri ile dalgıç arasındaki hava basıncını düzenleyen önemli bir ekipmandır.  Dalgıçlar regülatörler sayesinde; tüplerdeki yüksek hava basıncının dengelenmesinin ardından normalde olduğu gibi rahatça nefes alabilirler.

Dalış Regülatörü nasıl çalışır?

En basit regülatör, tüpe takılan kısım (birinci kademe), solunumun gerçekleştirildiği kısım (ikinci kademe) ve arasında yer alan hortumdan oluşur.

Düzenleyiciler nasıl çalışır?

Regülatörler, tank basıncını iki aşamada azaltır. Basınç azaltmanın ilk adımını, tank basıncından ara basınca kadar. İkinci adımda ise ara basınçtan ortam basıncına kadar dengeler.

Regülatör İlk  Aşama

İlk aşama, tank basıncındaki havayı ara basınca düşürür ve ara basınç havasını regülatörün ikinci kademesine besleyen bir hortuma bırakır.

Regülatörün ilk aşamasının tank basıncını azaltma yöntemi ustacadır.

1. İlk aşama bir valf ile  birbirinden ayrılan iki hava odasından oluşur. Regülatör basınç altında olmadığında, bu valf açıktır. Bir tüpe bağlandığında, tüp tankından gelen hava birinci odaya; valf içinden ise ikinci odaya akar. İki oda arasında yer alan valf, ikinci odadaki hava ara basınca ulaşana kadar açık kalır.

2. İkinci odadaki hava ara basınca ulaştığında; iki oda arasındaki valf kapanır. Böylelikle tüpten gelen yüksek basınçlı havanın ikinci odaya akmasını önlenir.

3. Dalgıç nefes aldığında, ikinci odadan gelen hava kullanılır.

4. İkinci odadaki hava solumayla birlikte serbest kaldığında ikinci odadaki basınç düşer. Düşen bu basınç iki oda arasındaki valfın açılmasına izin verir. (Buradan sonra 1. aşamadaki işlem tekrarlanır.) Hava, ikinci odacığın içindeki basınç ara basınca yükselene kadar; birinci odadan ikinci odaya akar ve bir kez daha iki odacık arasındaki valf kapanır.

Regülatör İkinci Aşama

İlk aşamada tüpten gelen hava basıncı ara basınca kadar düşürülmüş oldu. İkinci aşama ise orta düzeydeki basınçtan ortam basıncına kadar hava basıncını dengeler. Böylelikle dalgıç güvenle rahatça nefes alabilir.

1. İkinci aşama, birinci aşamadan hortum için giriş bağlantısındaki bir valfe sahip tek bir hava haznesinden oluşur. Bu vana, bir dalgıç nefes aldığında ve hortum içindeki ara basınç havasını ikinci aşamada ortam havasından ayırdığında kapalı kalır.

2. İkinci aşama, suyu dışarıda ve havada havalandırmak için esnek bir silikon diyafram kullanır. İkinci aşamanın iç kısmında diyaframa dayanan bir kaldıraç vardır. Bu kol, vanayı giriş bağlantısında çalıştırır.

3. Dalgıç soluduğunda, havanın bir kısmını akciğerlerine alarak ikinci aşamadaki hava basıncını düşürür. Bu soluma sonunda dışarıdaki suyun diyaframı hafifçe itmesine izin verir. Bu itme kuvveti  de kolun üzerine basar, valfi açar. Basınç; ortam basıncı olan dış su basıncına eşit olana kadar hava girmesine izin verir. Eksoz diyaframıyla da solunan hava dışarı atılır.

Regülatörü bir tasarım harikası yapan şey regülatörün etrafındaki su basıncının ortam basıncını yaratmasıdır. İkinci aşamadaki ortam basıncı dalgıcın bulunduğu derinliğine otomatik olarak ayarlanır.

 

Regülatör Tipleri

Regülatörler tüpe bağlanma şekillerine göre INT ve DIN olmak üzere iki gruba ayrılır. Bu iki bağlantı tipini birbirine çeviren adaptörler de mevcuttur.

 

 

Regülatör Arıza Türleri

Mekanik olarak çalışan regülatörler de arıza yapabilir. Dalış öncesinde yapılan kontrollerde çoğu zaman arızalar tespit edilir ve güvenlik önlemleri alınır. Bilinen olası regülatör arızalarını listeleyelim.

 

Hortum Yırtılmaları

İlk aşamadan çıkan yüksek veya alçak basınç hortumlarının çıkış yerlerindeki esnemeler sonucu tahrip olmasıyla ortaya çıkan arızalardır. Birinci aşamanın hortum çıkış noktalarında hortum koruyucuların kullanılması arızanın meydana çıkmasını engeller.

Regülatör Yağlanması

Kötü hava basan bir kompresörle doldurulan tüpe takılan regülatör filtresi aşırı kirden dolayı doygunluğa ulaşır ve görevini yapamaz hale gelir. Regülatörün 1.Kademesinde biriken yağ sağlıksız hava vererek farklı rahatsızlıklar ortaya çıkmasına sebep olur. Filtrenin değiştirilmesi ve 1.Kademenin ultrasonik aygıtlarla temizlenmesi gerekir.

Hava Kesilmesi

Standart bir regülatörde eğer ara basıncına veya orijinal parçalarına müdahale edilmediyse kesinlikle olmayacak bir hadisedir.

Soğukta Donma

-5 derece ve daha soğuk sularda ortam şartlarına uygun olmayan modeller kullanıldığında meydana gelebilecek bir arızadır. Şartlara uygun modelleri kullanmak böyle arızaların meydana gelmemesini sağlar.

Serbest Hava Arızası

Regülatör 1. aşamasındaki Hp seat zamanla aşınır ve görevini yapamaz hale gelir. Yüksek basıncı tam olarak tutamayan Hp seat yüzünden ara basınç artar ve 2. aşamaya gelen basınçta da yükselir. Kapasitesinden daha yüksek bir basınç ile karşılaşan 2.Kademe MP seat basıncı tutamaz ve regülatörden hava serbest olarak akar.

Aynı arıza MP seatin aşınması sonucunda 2. aşamada da görülebilir.

Parçaların değiştirilmesi kesin çözümü sağlar. İkinci aşamada oluşan arıza ilk aşamadaki ara basıncı ayarlayarak da geçici olarak giderilebilir ancak regülatörün performansı düşer. Yalnızca zorunda kalındığında yapılmalıdır.

 

Reklamsız gezinti için

Dalış Regülatörü fiyatları

2.500 – 15.000 TL fiyat bandında ihtiyacınıza uygun regülatörleri Su altı sporları mağazalarında bulabilirsiniz.

 

Fotoğraf: theadventurejunkies.com

Tartışmaya Katıl

“Dalış Regülatörü nedir nasıl çalışır?” Konusunda Yazılanlar;

  • Seher

    Bilgiler icin tesekkurler dalis ekipmani icin onerebileceginiz bir online magaza var mi

    Cevapla
Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır