Dağcılık Filmleri : Dünyanın en iyi Dağcılık filmleri

DAĞCILIK FİLMLERİ ‘NİN EN İYİ ÖRNEKLERİ

Kült hale gelen bu 7 muazzam dağcılık filmleri ‘nin en iyi örneklerini mutlaka izlemelisiniz. Bu muazzam 7 dağcılık filmleri ‘nin ardından dağcılık konusu işleyen vereceğimiz diğer dağcılık filmleri ‘ne ait örneklere de sayfanın alt kısmından göz atabilirsiniz. Ancak tavsiyemiz bu yedi filmi öncelikli olarak izlemenizdir.

 

Valley Uprising (İsyan Vadisi, IMDB 8.9)

“Valley Uprising” Yosemite Ulusal Parkındaki bu cesur kaya tırmanış geleneğinin heyecan dolu unutulmaz hikâyesini, yer çekimi ve kanunlarla olan yarım asırlık mücadeleyi anlatıyor.

Bir grup dağcı, Yosemite vadisinin gizli kamp alanlarında, Ulusal Park yönetiminin muhafazakâr değerleriyle çakışan, çılgın partilerle dolu bir kültür oluşturdular. Bu kültürün nesilden nesile geçmesiyle, yapılan tırmanışların sınırlarını zorladır ve bu dağcılar Yosemite kayalıklarına hakimiyet için birbirleriyle yarışmaya başladılar.

127 Hours (127 Saat, IMDB 8.2)

127 Hours

Yaşanmış gerçek iç burkan bir olaya dayanan 127 Saat, Oscarlı yönetmen Danny Boyle’un ‘Slumdog Millionaire’den sonraki çalışması. Genç dağcı Aron Ralston, kimseye haber vermeden çıktığı yolculuğunda Utah yakınlarında Moab bölgesinde büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır. 5 gün boyunca hayatta kalmak için elinden geleni yapan Aron’ı oradan kurtaracak kimse yoktur. Tek çaresi yine kendisidir…

5 gün boyunca kolu kayaya sıkılmış bir şekilde aç ve suzu kalan Aaron, başta sevgilisi olmak üzere, ailesi ve yolda karşılaştığı iki dağcı kızdan yardım bekler önce. Fakat zaman geçtikçe kimsenin ondan haberi olmadığını anlar… 5 gün boyunca yaralı halde sıkışıp kaldığı kayada içsel sorunlarıyla başbaşa kalan Aaron aynı zamanda cesareti ve kendisini metrelerce derinlikteki bu beladan kurtarmaya yarayacak tüm yönleriyle de yüzleşir…

Dinamizmini ve heyecanını hiç kaybetmeyen film, seyirciye daha önce hiç yaşamadıkları ve belkide karşılaşamayacakları bir yolculuğa çıkartırken, hayattaki seçimlerle ilgili sıra dışı bir hikâye sunuyor.

 

North Face (Kuzey Yamacı, IMDB 7.4)

North Face Kuzey Yamacı

Klasik anti-nazi propaganda filmlerinden farklı bir anlayışa sahip Kuzey Yamacı’nda 1936 yılının Nazi Almanyası döneminin arka planda olduğu, “zirveye ulaşma”nın en büyük ihtiras olduğu olaylar zinciri aktarılıyor. Birkaç dağ sevdağlısı, Avrupa’nın en yüksek dağlarından birini keşfetmek için, farklılıklarını bir tarafa koyarak işe koyulurlar.

Yaşanmış olaylardan esinlendi

Yaşanmış bir olaydan yola çıkılarak oluşturulan filmin senaryosunda fonda Nazi Almanyasının hükumranlığı sürmektedir ve diktatörlük, dünyanın gözündeki yerini iyi konumlandırabilmek için yollar aramaktadır. Dünyanın en meşhur kuzey yüzüne sahip İsviçre’nin Eiger Dağı, kuzey duvarının ortalama 70 derecelik eğimiyle dünyanın en tutkulu dağcılarının hep gözdesi olmuştur. Bu dağa tırmanırken hayatını kaybeden birkaç Alman dağcıdan sonra başarılı olacak başka bir ekip aranmaktadır. Tony Kurz ve Andi Hinterstoisser o sıralar faşist Alman ordusunda görev yapmaktadırlar.

Berlin’in en büyük gazetelerinden birinin editöryel sekreteri konuyu bilmekte ve Kurz’u tanımaktadır. Kurz ve Hinterstoisser’i dağa tırmanmak için ikna etmeye çalışır. Hinterstoisser bu işe olumlu bakarken Kurz Nazi Almanyası hakkında şüpheler içindedir. Sonunda kabul eder ama bu riski Alman liderleri mutlu etmek için değil, kendisi için yaptığının altını çizer. Kurz ve Hinterstoisser sonunda yaz ortası gibi tırmanmaya başlarlar ve bir grup Avusturyalı ile bir yarış içine girerler. North Face, 2008 Locarno Film Festivali’nde resmi seçim olarak gösterildi.

The Dawn Wall IMDB 8.1

The Dawn Wall

3.000ft yüksekliğindeki El Capitan ( Şafak ) Duvarı’na tırmanan ilk kişinin, tırmanma aşamaları ve hayatından bazı kesitler gösteriliyor. Tommy Caldwell halat ya da emniyet tertibatı olmadan, kaya tırmanışı tarihinde tartışmasız en büyük başarıyı tamamladı.

 

Touching The Void (Boşluğa Dokunmak, IMDB 8.1)

Touching The Void

1980’li yılların ortasında iki genç dağcı Simon ve Joe Peru’da çıkılması neredeyse imkansız gözüyle bakılan Siula Grande noktasına doğru tırmanışa geçerler. Günler süren macera sonrası zirveye ulaşmayı da başarırılar. Fakat Joe dönüşe geçtiklerinde düşerek bacağını kırar. Simon dostunu yarı yolda bırakmadan onu 300 metrelik bir ipe bağlayarak dönüş yoluna beraber devam eder. Fakat Joe bir noktada öyle bir düşer ve takılır ki Simon’ın ipi kesmekten başka çaresi yoktur.

Simon arkadaşının ölümünü kabullenerek dönüşe devam eder fakat Joe bir yarıya düşerek hayatta kalmayı başarır ve tek başına dağdan inmeyi başarır.
Yönetmenliğini Kevin Macdonald’ın üstlendiği film Joe Simpson’ın kitabından ve gerçek yaşanmış bir öyküden uyarlanmış. Başrollerde ise Simon Yates ve Joe Simpson yer alıyor.

 

Meru 2015 , IMDB 7.7

Meru Filmi

Meru Festivalde gösterime girmiş olan ve gösterime girdiği gün sinema severlerden tam not almayı başaran aynı zaman da 2015 yılın da iki farklı adaylığı bulunan film aksiyon ve macerayı belgesel filmi olarak sizlere ulaştırıyor. Amerikan ve Hindistan iş birliği ile çekilen Meru filmin de üç uzman dağcının kutsal dağ olarak nitelendirilen dağ ya çıkış öyküleri konu alınıyor.

Lonely Place To Die (Ölmek İçin Yanlış Yer, IMDB 6.3)

Lonely Place To Die

Dağcılık yapan beş genç İskoçya’nın Highlands Dağları’na yürüyüş ve tırmanış yapmaya gider. Bölgenin en ıssız noktalarından birinde, yer altına kazılı bir odaya canlı olarak hapsedilmiş bir kız çocuğu bulurlar.

Kızı hapsedildiği delikten kurtarıp polise teslim etmek üzere yola çıkarlar, ancak kızı kaçıranlar durumu farkeder. Her ne pahasına olursa olsun kızı geri almak isteyen çocuk hırsızları ile dağcı gençler arasında soluk soluğa bir kaçma kovalamaca başlar.

 

DİĞER FİLMLER

The Wildest Dream ( IMDB 7.3)

The Wildest Dream, 1924’te Everest Dağı’nda kaybolan ortağı Andrew Irvine ile birlikte kaybolan İngiliz dağcı George Mallory hakkında bir tiyatro filmi yayınlayan 2010 belgesel filmi.

K2 (IMDB: 6.2)

K2, Everest’den sadece 235 metre daha kısa olmasına rağmen, etrafını çevreleyen diğer zirveler yüzünden, hiçbir yerleşim yerinden görünmeyen dünyanın ikinci en yüksek dağı. Ona, adını, 1800’lerde bölgede topografik çalışma yapan İngiliz topograf Montgomery verir. Bilim adamı ilk önce dağın yerel adını araştırır fakat yerlilerin de dağdan habersiz olduklarını görünce bu tepeye Karakurum 2 anlamına gelen K2 der. Dünyanın en zorlu zirvelerinden biri olan K2’ye şimdiye kadar çok az sayıda dağcı çıkabilmiştir ki bunlardan biri de tepeye oksijensiz olarak çıkan Nasuh Mahruki’dir.

İki iyi arkadaş olan Seattle’lı avukat Taylor (Michael Biehn) ve fizik öğretmeni Harold’un (Matt Craven) ortak tutkuları dağcılıktır. Yine Alaska’da çıktıkları bir tırmanış sırasında başka bir ekiple karşılaşırlar. O ekipten birkaç kişinin dünyanın en yüksek ikinci dağı olan K2’ye tırmanma planları yaptığını öğrenen Taylor, yeterince deneyimli olduklarını ileri sürerek ekip liderini, onu ve Harold’u da ekibe almaya ikna eder.

Tırmanış sırasında Taylor’ın kendini beğenmiş ve saldırgan tavırları grubu ve de özellikle tur liderini (Raymond J.Barry) ve onun kararlı sevgilisini (Patricia Charbonneau) rahatsız eder. Fakat, bu son derece zorlu parkurda zorluklar ve zamanla felaketler birbiri ardına gelmeye başlayınca, grup, sürtüşmek yerine kenetlenmeyi yeğler, dostluk ve kahramanlıklarla bezeli bir işbirliğiyle hayatta kalmaya çalışırlar

Reklamsız gezinti için

Vertical Limit (Dikey Limit IMDB 5.9)

Dikey Limit, Yeni Zelandalı yönetmen Martin Campbell tarafından 2000 yılında çekilen korku ve aksiyon filmi. Baş rollerini Chris O’Donnell, Robin Tunney, Scott Glenn, Izabella Scorupco ve Bill Paxton oynamaktadır. Film, Utah’daki Monument Vadisi ve Pakistan’da çekilmiştir. Bir grup dağcının başlarından geçen olayları konu alır.

 

İzleyip beğendiğiniz bu sayfada yer almayan dağcılık filmleri ‘ni yorum alanında belirtebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır