Cumalıkızık : Tarihe Kısa Bir Yolculuk

Cumalıkızık, Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalledir. Bursa şehir merkezine 11 kilometredir. Ortalama 20 dakikada ulaşım sağlanır. Uludağ’ın kuzey eteklerinde kurulan ve günümüzde halen insanların hayatlarını sürdürdüğü beş Kızık köyünden biridir.

Cumalıkızık Etnografya Müzesi burada bulunmaktadır. 2000’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdi.  2014’te ise Dünya Mirası ana listesindeki yerini aldı.  Kuruluşu yaklaşık 1300’lü yıllara denk gelmektedir.

Kızık nedir?

Kızık boyu Oğuz Kağan Destanı’na göre Oğuzların 24 boyundan biridir. Oğuz boylarıyla birlikte Anadolu’ya gelmiş ve bir Türk yurdu olmasında önemli rol oynamıştır. Osmanlı kayıtlarında 28 adet kızık köyü kaydedilmiştir. Bu köy, günümüze ulaşan bu köylerden biridir.

Köyü daha yakından tanıyın

Bir vakıf köyü olarak kurulan köyde, tarihi dokusu çok iyi korunmuştur ve Osmanlı erken döneminin ahşap mimari örnekleri günümüze ulaşmayı başarmıştır. Bu özelliği nedeniyle çok ilgi çeken ve ziyaret edilen bir yerleşim yeri olmuştur. Sık sık tarihsel filmlere mekan olmaktadır.

Uludağ etekleri ile vadiler arasında sıkışıp kalan köylere kızık adı verilmiştir. Diğer kızık köylerindeki köylülerin eskiden Cuma namazı için toplandığı yer olduğundan bu köyün Cumalıkızık adını aldığı söylenir.

 

Köye Ulaşım nasıl sağlanır?

Köye üç farklı yoldan ulaşım sağlayabilirsiniz.

1- Kent meydanından kalkan Cumalıkızık minibüsleriyle doğrudan köye ulaşım sağlayabilirsiniz.

2-  Metro ile ulaşım yapabilirsiniz. Bursa’nın birçok noktasında durakları bulunan metroya binerek Cumalıkızık-Değirmenönü durağında inebilir; minibüse aktarma yaparak 5 dakika içerisinde köye ulaşabilirsiniz.

3-  Özel aracınızla Ankara yolu istikametinden Cumalıkızık yönlendirmeleriyle ulaşım sağlanabilir.

 

Reklamsız gezinti için

Fotoğraf: HowTurkey.com

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır