CMAS belgesi nedir? Ne işe yarar?

CMAS Belgesi gerekli dalış eğitimleri lisanslı eğitmenler tarafından alan kişilere verilen dalış belgesidir. Uluslararası geçerliliğe sahip olan CMAS belgesi ülkemizde TSSF (Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu) tarafından verilir.

CMAS nedir? 

CMAS ‘ın açılımı Dünya Sualtı Aktiviteleri Federasyonudur. Orjinal adı Confederation Mondiale Des Activites Subaquatiques diye alacağınız sertifikaların üzerinde geçer. En geçerli kapsama sahip federasyonlardan biridir. Bir diğeri PADI ve SSI’dir. Dilerseniz buradaki yazımıza giderek PADI ile ilgili bilgilere de erişebilirsiniz. Veya buradaki yazımıza giderek SSI hakkında bilgi alabilirsiniz.

CMAS 1959 tarihinde Monako’da kuruldu. Amerika dahil olmak üzere bir kaç avrupa ülkesinin de içinde bulunduğu bir konfederasyon sonucunda CMAS’ın kurulma kararı alındı. Amaç, tüm dünyada geçerli olabilecek bir standart oluşturmaktı. Nitekim öyle de oldı. Genel merkezi İtalya’dadır ancak CMAS kurucularının arasında tüm dünyanın yakından tanıdığı ünlü Fransız okyanus bilimci ve deniz subayı “Jacques Cousteau” (Jak Kusto) yer almaktadır.

Jacques Cousteau

CMAS Sertifikası hangi ülkelerde geçerli?

Bu bağlantıda CMAS ‘ın kendi federasyon sayfasında yayınladığı ve CMAS sertifikasının geçerli olduğu 130 ‘u aşkın ülke ‘ye yer verilmektedir. CMAS ile bu ülkelerden herhangi birinde dalış yapma yetkisine sahipsiniz.

İlgili Bağlantı: https://www.cmas.org/federation-list

Scuba Diving - Dalış Turları

Dalış Turlarını Keşfedin

İlan Bulunamadı.

Kamprota'ya Dalış Eğitmeni olarak Üye Olun

Dalış İlanlarınızı yayınlayın. Sualtı eğitimi arayanlara eğitimler verin

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır