Çin Turistik Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti, Vatandaşlarımızın tabii olduğu pasaport türüne göre farklı vize şartlarına tabidir. Umumi  ve Diplomatik Pasaportlular 30 gün vizesiz Çin’e giriş yapabilmektedir. Umuma mahsus pasaport sahipleri ise Çin’e girmeden vize alması gerekmektedir.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Çin Halk Cumhuriyeti turistik amaçla Çin’e seyahat etmek isteyen kişilerin bireysel başvurularını kaldırdı. Bireysel başvuruların yerini “Grup Vizesi” almıştır. Ayrıntılı bilgi için sayfayı aşağı kaydırın.

Gerekli Evraklar

Çin turistik vizesi başvuruları için gereken evrak listesi aşağıda yer almaktadır. Bu evrakları hazırlayıp Çin turistik vize başvurusunda bulunduktan sonra Çin Konsolosluğunun vize işlemlerini olumlu sonuçlandırması halinde size verilecek Çin turist vizesi tek girişli vize olmaktadır. Size verilecek Çin turistik vize süresi kısa süreli vize olup Çin turist vizesinin süresi sadece Çin Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Çin’de daha uzun süre kalmak istiyorsanız Çin’e giriş yaptıktan sonra Çin’deki yerel emniyet müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. Çin’deki yerel emniyet müdürlüğü başvurunuzu durumunuza göre  kabul veya reddetmekte olup başvurudaki tek sorumluluk başvuran şahsa aittir.

 1. Davetiye: Çin turistik vize başvurusu için davetiye gerekmektedir. Çin Konsolosluğu her davetiyeyi kabul etmeyip Çin turist vizesi için vermeniz gerek davetiye Çin’de yer alan turizm şirketi tarafından hazırlanmış olup, kaşeli ve imzalı olmalıdır. Çin Konsolosluğu bu davetiyenin aslını vize başvurusu için kabul etmektedir.
 2. Pasaport: Çin turist vizesini alabilmeniz için pasaportunuzun seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerliliği olmalıdır. Pasaportun iki boş sayfasının olması gereklidir.
 3. Fotoğraf: Çin turistik vize için istenen 2 adet fotoğraf 33×48 mm ölçülerinde vesikalık olup, fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır. Turist vizesi için fotoğrafın güncel olması da gerekmektedir. 
 4. Sabıka kaydı: Çin turist vizesi için adli sicil ve arşiv kaydı ile ilgili belge almanız gerekmektedir. Bu belgenin üzerinde adli sicil kaydı yoktur yazısının olması gerekip belgede arşiv kaydı yoktur ibaresi de olmalıdır.
 5. İkametgah Belgesi: Çin turistik vize için ikametgah belgesi muhtarlıktan alınmış olup belge ıslak imzalı ve mühürlü olmalıdır.
 6. Geçim durumunuzla ilgili belge: Çin sizden geçim durumunuzla ilgili olarak banka hesap özetini istemektedir. Çin turistik vizesini alabilmeniz için hesap özetinizde olması gereken asgari bakiye miktarını Vize Merkezi temsilcilerimiz ile iletişime geçerek bilgi alabilmektesiniz. Banka hesap özetinde gereken miktarda bakiye ile birlikte kaşe, imza ve imza sirküleri de olmalıdır.
 7. Vergi levhası fotokopisi.
 8. Son 6 ay içerisinde Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Odası’ndan alınan faaliyet belgesinin aslı, şahıs şirketi ise vergi dairesinden alınan ıslak imzalı vergi mükellefiyet yazısı.
 9. Limited şirket veya anonim şirket ise ticaret sicil gazetesi fotokopisi.
 10. Şirket antetli kağıdı üzerine basılmış kaşe ve imzalı dilekçenin aslı.
 11. Firma sahibi ise e-devletten alınan 4B SGK dökümü, çalışan ise e-devletten alınan 4A SGK hizmet dökümü.
 12. Banka Hesap Cüzdanı: Banka hesabında en az 5.000 USD bakiye olması gereklidir. Kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle hesap dökümü alınmalıdır.
 13. Kimlik: Çin turistik vize için sizden nüfus cüzdanı fotokopisini istenmektedir.
 14. Eski Pasaport: Çin turistik vize için güncel pasaportunuzun yanında eski pasaportunuzu da vermelisiniz. Eğer eski pasaportunuz yoksa veya kayıpsa, durumunuz ile ilgili şirketin antetli kağıdına yazılmış, imzalı ve kaşeli dilekçe vermelisiniz. Vereceğiniz bu dilekçe ise sadece İngilizce dilinde olması hallinde kabul edilebilmektedir.

Çin Grup Vizesi Nedir?

Çin’e turistik amaçlı gitmek isteyenlerin Çin’in uyguladığı vize çeşitlerinden Çin turistik grup L vizesi almaları gerekir. Çin Halk Cumhuriyeti tarafından 15 Şubat 2016’da bireysel turistik vize başvuruları kabul edilmeyip turistik grup vizesi başvuruları kabul edilmektedir. Bu nedenle Çin’e planlanan turistik seyahatler için turistik grup L vizesi kategorisinden başvuru yapılması gereklidir.

Çin Konsolosluğu, seyahat amaçlı grup vizesi başvurularını yetkili turizm acenteleri ve vize merkezleri aracılığıyla kabul etmektedir. Dolayısıyla Çin grup vizesi için Çin Konsolosluğuna direkt olarak başvuru yapılamamaktadır. Vize Merkezi, Çin Halk Cumhuriyeti’ne planladığınız seyahat öncesi grup vizesi başvuru işlemleri için danışmanlık vermektedir. Çin grup vizesi için beyan edilen belgeleri Vize Merkezi’ne ulaştırmanız durumunda vize işlemlerinizi sizin adınıza takip edebilir, Çin grup vizesi almanıza yardımcı olabiliriz.

Çin turistik grup vizesi Çin’de kısa süreli kalma hakkı tanıyan bir vizedir. Bu nedenle Çin grup vizesi için vize başvuruları konsolosluk tarafından yetki verilmiş acenteler aracılığıyla yapılmaktadır. Çin grup vizesi başvuruları Çin İstanbul Başkonsolosluğu’na ya da Ankara Çin Büyükelçiliği’ne yapılabilmektedir. Türkiye’nin her yerinden kargo aracılığıyla Vize Merkezi’ne Çin grup vizesi için gereken belgeleri ofisimize göndermeniz durumunda Vize Merkezi sizin için başvuru işlemlerinizi gerçekleştirir. Çin turistik grup vizesi sahibi olabilmek için ibraz edilen tüm belgeler vize başvuru işleminden önce eksiksiz hazırlanmalıdır.

Çin Turistik Vizesi kaç günde çıkar?

Çin turistik vize çıkış süresi evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi ve vize işlemleri sırasında özel bir durum olmaması halinde ortalama 7 iş günüdür. Çin Konsolosluğuna Çin turistik vize başvurularını gerçekleştirebilmek için başvurular Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri yapılmaktadır.

Çin Konsolosluğunun vize başvuruları nedeniyle yoğun olması veya vize işlemleri sırasında sizden ek evrak talep etmesi gibi farklı durumla karşılaşmanız halinde de vize işlem süresi uzayabilmektedir. Bu nedenle vize başvurunuzun tarihini doğru belirlemeniz önem taşımaktadır, aksi takdirde vizeniz Çin’e gidiş tarihinden önce çıkamayabilir.

Çin Ticari Vizesi

Çin’de daha uzun süre bulunmak istiyorsanız Çin’e girişinizden sonra Çin’de bulunduğunuz yerin emniyet müdürlüklerine başvurmak zorundasınız. Çin’in yerel emniyet müdürlüğü, başvurunuzu durumunuza göre  kabul veya reddetmekte olup başvuruda tek sorumlu olan uzatım için başvuruda bulunan kişidir.

Gerekli Evraklar

 • Pasaport. Çin ticari vize için planlanan seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerlilik süresi olan pasaportlar kabul edilmektedir.
 • Davetiye. Çin’deki şirket tarafından e-mail ile gönderilmiş İstanbul Konsolosluğuna hitaben yazılmış davetiye. Çin ticari vizesi için davetiye almanız şarttır. Çin Konsolosluğu her davetiyeyi kabul etmez. Çin ticari vizesi için gerekli olan davetiye Çin’deki valilik tarafından onaylı, barkod numaralı ve konsolosluğa hitaben yazılmış olmalıdır. Bu davetiyenin e-mail aracılığı ile iletilmesi gerekmektedir.
 • Ticari Lisans. Çin’deki firmanın ticari lisansı, şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi ve firmanın ticaret hacmi kaydı en az 10.000 USD. Çin ticari vize için Çin’de bulunan firmanın ticari lisansı istenmektedir. Başvuran kişi Çin ticari vizesine ilk defa başvuruda bulunuyorsa ticari lisansa ek olarak firmanın işletme belgesi ve şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi de istenmektedir.
 • Fotoğraf. Çin ticari vize için 2 adet 33×48 mm ölçülerinde vesikalık, arka fonu beyaz fotoğraf gerekmektedir. Ticari vize için fotoğrafın güncel olması gerekmektedir. 
 • Kimlik. Çin ticari vize için kimlik fotokopisi ve nüfus kayıt örneğinin aslı gerekmektedir.
 • Çin ticari vize dilekçe. Çin ticari vize talebi için özel bir dilekçe gerekmektedir. Bu belge hakkında detaylı bilgi alabilmek için Vize Merkezi temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Vize Merkezi aracılığıyla yapılan Çin ticari vize başvurularunda temsilcilerimiz Çin ticari vize dilekçenin temin edilmesi ve hazırlanmasında  vize başvuru sahiplerine yardımcı olmaktadır.
 • Sabıka kaydı. Çin ticaret vizesi için 2 maddeli sabıka sicil kaydı gerekmektedir. Bu belgeyi e-devlet yoluyla alabilirsiniz.
 • Eski Pasaport. Çin ticari vize için güncel pasaportunuzla birlikte eski pasaportunuz da gereklidir. Eski pasaportunuz yok veya kayıp olması halinde, durumunuzu açıklayan şirketin antetli kağıdına yazılmış, imzalı ve kaşeli dilekçe vermelisiniz. Bu dilekçe sadece İngilizce dilinde yazılması halinde kabul edilmektedir.
 • İş durumunuzla ilgili belgeler. Çin ticari vize için iş durumunuzla ilgili birtakım belgeler gerekmektedir. Bu evraklar işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve şirket evraklarıdır. Noter onaylı beyanname (şirket yetkilisi tarafından kişinin çalıştığına dair beyanname) En az 5.000 USD bakiyeli banka hesap dökümü aslı, en az 3 aylık kaşeli ve imzalı. Çin ticari vize için gerekli güncel tarihli şirket evrakları ise orijinal faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, ve sicil gazete fotokopileridir. Şirket evraklarınızın güncel olması da gereklidir.

Çin Öğrenci Vizesi

Uzun süreli Çin öğrenci vizesi ile Çin’de 180 günden daha uzun sürede kalabilmenizle birlikte Çin’e girişinizden sonra Çin’de ikamet ettiğiniz yerde ilçe düzeyinin üstünde olan Yerel Halk Hükümet Emniyet Müdürlüğü Hudut Giriş ve Çıkış İdare Şubesi’ne giriş tarihinizden itibaren ilk 30 gün içinde başvuruda bulunmak zorundasınız. Bu başvuru ikamet tezkeresi almanız için uygulanmaktadır.

Gerekli Evraklar

 1. Pasaport. Çin öğrenci vizesi için planladığınız seyahat sonrası en az 8 ay daha geçerlilik süresi olan pasaportlar kabul edilmektedir.
 2. Kimlik. Çin öğrenci vizesi için sizden nüfus cüzdanının fotokopisi istenmektedir.
 3. Fotoğraf. Çin öğrenci vizesi için gereken fotoğraf vesikalık olup güncel olmalıdır. Çin X1 vzesi için fotoğrafın arka fonunun da beyaz olması da gerekmektedir. Çin öğrenci vizesi için bu fotoğraftan 2 tane istenmektedir.
 4. Okula Kayıt Mektubu. Çin X1 vizesi ile öğrenci olarak Çin’de uzun süreli okumak için Çin’de okumak istediğiniz eğitim kurumundan kayıt mektubu almanız gerekmektedir. Eğitim alınacak kurumdan verilen imzalı, kaşeli okula giriş bildirim mektubunun aslı.
 5. Sabıka Kaydı. Çin öğrenci vizesi için adli sicil kaydı – temiz kağıdını almalısınız. Adli sicil kaydınızı gösteren belgede adli sicil kaydı yoktur yazısı olmalıdır. Bu belge adli sicil kaydı ile birlikte alınmalıdır.
 6. Sağlık raporu. Uzun süreli Çin öğrenci vizesi için sağlık durumunuzla ilgili belge de gerekmektedir. Sağlık raporunuzun geçerli olması için raporunuzun tam teşekküllü devlet hastanesinden tarafından verilmiş, heyet tarafından onaylı, ıslak imzalı ve mühürlü olması gerekmektedir. Türk ya da Çin Devlet hastaneleri tarafından son 6 ay içinde alınmış sağlık veya heyet raporunun aslı, kan testleriyle beraber.
 7. Eski Pasaport. Çin X1 vizesi için şimdi kullandığınız pasaportunuza ek olarak eski pasaportunuz da gereklidir. Eski pasaportunuz yok veya kayıp olması durumunda, bu durumu açıklayan şirketin antetli kağıdına yazılmış, imzalı ve kaşeli dilekçe vermelisiniz. Bu dilekçe yalnızca İngilizce dilinde yazılması durumunda kabul edilmektedir.

Vize Danışmanları

Vize Firmanızla ilgili faaliyetlerinizi paylaşmak için “Temsilci Üye” olun.

Vize Danışmanı
Reklamsız gezinti için Giriş Yap / Üye Ol! Vize hizmetlerimiz ile ilgili ayrıntılı bilgi...
Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır