Çift Pasaport Almak : İkinci Pasaport

ÇİFT PASAPORT ALMAK : İKİNCİ PASAPORT

Bir pasaportum var çift pasaport almak ne işime yarayacak? Eğer sıklıkla aynı ülkeye seyahat eden biriyseniz şayet hiçbir işinize yaramayacaktır. Ancak birbirleri ile bürokratik krizler yaşayan ülkeler arasında seyahat etmeye çalıştığınızda Vize işlemlerinde sorunlar yaşıyorsunuz. Örneğin İRAN-ABD, İSRAİL ve ARAP Ülkeleri arasındaki bürokratik krizler, pasaportunuzda bir ülkenin giriş/çıkış damgası yer alırken bir diğer ülkeye giriş için size vize vermeyebilir.

Böyle bir durumda planladığınız tüm seyahat çöpe gider.

Bu durumdan ikinci bir pasaport alarak kaçınabilirsin!

Şöyle düşün, iki tane pasaportun var. Artık bunlardan birini Avrupa ve Batıda yer alan diğer kıta ülkeleri için kullanabilirken bir diğerini Doğu / Ortadoğu ve Asya ülkeleri arasında kullanabilirsin. Böylelikle birbirleri ile bürokratik kriz yaşayan ülkelerde kullandığın pasaportu ayırmış olursun. Vize başvurularında ve Pasaport kontrollerinde bu damgalar yer almadığı için vize redlerine veya pasaport kontrollerinde ise can sıkıcı sorularla karşılaşmazsın. Çift pasaport almak için yapman gereken şey öncelikle bu pasaport için yaşadığınız şehirde yer alan Emniyet Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvuru yapmanızdır.

Dilekçenizde ikinci bir pasaport için başvuru yaptığınızı özellikle vurgulamalısınız.  Vereceğimiz dilekçe örneği tamamen bir hayal ürünüdür. Dilekçenizde herhangi bir gerekçe belirtebilirsiniz. İllaki bir  iş adamı/iş kadını olmanız gerekmiyor. Dünyayı gezen bir gezgin olarak da pek tabi ikinci pasaport için başvuru yapabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak ikinci bir pasaport talep etmek sizin hakkınızdır.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne                        Tarih: 08.05.2017

Halen u1xxxx seri numaralı pasaporta sahibim. İşim gereği yurt dışına çok sık seyahat (ihracat amaçlı ticari seyahat) gerçekleştirmekteyim. Ancak seyahat ettiğim ülkelerden bir çoğu (örnek: israil, iran, dubai, azerbaycan, ermenistan) birbirleriyle itilaflı olduğundan bir çok sorun yaşamaktayım.

Bu gibi durumlar seyahatlerimi kısıtlamakta ve hatta engellemektedir. Ayrıca vize alım işlemlerinin uzun sürmesinden dolayı da çoğu zaman aynı zamana denk gelen seyahatlerimi iptal etmek durumunda kalmaktayım. Bu gibi mağduriyetlerimin ortadan kalkması için ikinci bir pasaport talep etmekteyim.

Gereğinin yapılmasını rica ederim.

Saygılarımla,
İsim Soyisim, İmza

Ev Adresi:  ……………
TC no:  …………………
tel: +90

GEREKEN EVRAKLAR AYNI

İlk ile ikinci pasaportu almak arasında bir fark yok. İlki için geçerli tüm işlem adımları ve evraklar aynıdır.

İkinci Pasaport  için gerekli evraklar

 1. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

   Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere)
  – 50mm X 60mm ebatlarında
  – Arka Fonu Beyaz
  – Biyometrik özelliklere sahip

 2. Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı

 3. Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır.

 4. Daha önce herhangi bir sebeple( sürücü belgesi, silah ruhsatı, pasaport alan) parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelendirmeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmayacak. 7 yaşından gün almış ve daha büyük çocuklardan parmak izi alınmaktadır.
 5. Pasaport Harç ve Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı.

  – Dekontun üzerinde Tahsil Edilmiştir kaşesinin basılması
  – Dekontun 1. Nüshasının müracaatta sunulması (en üst nüsha)
  – Dekontun üzerinde tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.

Birbirleri ile bürokratik sorunlar yaşayan ülkelere dair deneyimlediğiniz vize sıkıntılarını lütfen yorum alanında belirtin.

Tartışmaya Katıl

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır