Rotaları Karşılaştır

Çakmak Hattı

Çakmak Hattı

Çakmak Hattı

Pek bilinmeyen Çakmak Hattı ‘nın hikayesini duyunca çok şaşıracaksınız. Çakmak Hattı 2. Dünya Savaşı Sırasında Türkiye’yi Nazi Almanyasından Korumak İçin yapılmış bir savunma hattıdır. Yapımında Fransızların Majini Hattı örnek alınmıştır.
Trakya’da bulunacak ve beton ile çelik karması bir savunma merkezi olacak hattın planını  dönemin Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak hazırlamıştır. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, ” Savaş, oldum olası toprak üstünde yapılır ve toprak üstünde kazanılır, yahut kaybedilir. Hat ne kadar güçlü olursa olsun ömrü, bir muharebenin ki kadar kısadır. Ben milletimin parasını bir kapris uğruna toprak altına yahut betona gömdürmem.” diyerek plana karşı çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938 tarihinde vefat etmesinin ardından İsmet İnönü cumhurbaşkanı olmuş, 2. Dünya savaşı başlamıştır.
Savaş Almanya’nın  Polonya’yı işgali ile başlamış, yaşananlar çok kısa sürede  bütün Dünya’da yayılmış ve yaklaşık 65 milyon insanın ölümüne Dünya korku ve dehşet içinde  tanıklık etmiştir.
Türkiye’de ise henüz 1. Dünya Savaşı’nın etkileri atlatılamamış, Almanya, Sovyetler Birliği, İngiltere gibi ülkelerin ısrarcı baskılarına rağmen tarafsız kalınmıştır.

Tank Engelleri

Savaşın başlamasıyla birlikte Almanya’nın ilerleyişi, Türkiye’yi tedirgin etmiş Mustafa Kemal Atatürk’ün karşı çıktığı Çakmak Hattı kurulmuştur.1941 yılı Şubat ayında Bulgaristan Almanlar tarafından işgal edilmiştir. Hemen adından Yunanistan ‘ın işgali ile  bu hat savunma işlevini yitirmiştir. Savunma hattı Bulgaristan’dan gelebilecek saldırılara göre düzenlendiği için artık Yunanistan sınırında da komşumuz olan Almanya Meriç Nehri’nin aşağı kısmından  saldırırsa Trakya’nın kuzey sınırı boyunca uzanan Çakmak Hattı ile irtibat kesilecekti. Bu yüzden İsmet İnönü, Çakmak Hattı’nı tahliye ettirmiş ve orduyu Çatalca hattına çekmiştir.

Bir kısmı büyük, bazıları ise küçük olan askeri koruganlardan oluşan hat Durusu (terkos gölü) yakınlarından başlayıp Büyükçekmece’ye uzanan iki hat olarak planlanmıştır. Hatta olası bir saldırıda Tankların İstanbul’a girişini engellemek ya da yavaşlatmak için beton tank engelleri de yapılmıştır.Yılda ancak 380 bin ton çimento üretilmiş  ve Çakmak Hattı inşaatı yetersizlikten dolayı fazla ilerleyememiştir. Şuan metruk halde bulunan bu askeri yapılardan bazılarını Büyükçekmece’de Mimar Sinan eseri olan Kanuni  Sultan Süleyman köprüsünün ayaklarında da görebilirsiniz.
img

kopuqucurtma

Ortalama 80 yıllık bir yaşam formu için sizce de bu kadar kibir fazla değil mi?

İlgili Mesajlar

Nemrut Dağı Gezisi ve Efsanesi

Nemrut Dağı Gezisi ve Efsanesi Nemrut Dağı Gezisi ve Efsanesi için Güney Doğu turu...

Devamını oku
turluyorum
Yazar: turluyorum

Saros Körfezi İtalyan Koyu Kampı

İtalyan koyu nerede, nasıl gidilir ve kamp alanı İtalyan koyu, Issızlığın özgürlük...

Devamını oku
turluyorum
Yazar: turluyorum

Papaz koyu kumluca kampı nerede, nasıl gidilir?

Papaz koyu kumluca kampı nerede, nasıl gidilir? Papaz Koyu Kumluca kamp nerede, nasıl gidilir....

Devamını oku
turluyorum
Yazar: turluyorum

Bir Cevap Yazın

Uygulama kaynakları korunuyor