Çadırda Konaklama Yapacaklara 16 Önemli Tavsiye

Çadırda konaklama yaparken bunlara dikkat edin

 1. Çadır içinde sigara içmeyin-içirtmeyin.
 2. Tüp gaz ile çalışan aydınlatma ve ısıtma araçlarını kullanmayın ve içerde tutmayın.
 3. Fermuarı kapalı tutun. Her seferinde fermuarları aramamak için fermuarların bırakılma konumunu belirleyin.
 4. Hava şartları uygunsa yatmadan önce çadırınızı havalandırın.
 5. Ayakkabılarınızı dışarıda çıkardıktan sonra ters olarak çadırın altına doğru sokabilirsiniz. Sabah giymeden önce silkeleyin.
 6. Soğuk havalarda çadırı ısıtmak için mum yakabilirsiniz, çadırı yakmadan tabii ki.
 7. Islanan malzemelerinizi ayakkabı ve çoraplarınızı ateşte kurutmaya çalışmayın genelde yanarlar.
 8. Yatmadan önce tuvalet ihtiyacınızı giderin.
 9. Çadırınızın altına (dışarıya taşmayacak şekilde) serilecek bir örtü tabanın ömrünü uzatır.
 10. Yanınızda bulunduracağınız bir acil durum battaniyesi veya örtüsünü, matınız ile çadırınız arasına sermeniz nemli ortamlarda daha rahat etmenizi sağlar.
 11. Siz uyurken ısının sıfırın altına inme riski varsa şişeleri ters çevirin. Su yukardan aşağıya doğru donar. Böylece sabah şişelerin ağzındaki kısmı donmadan bulma şansınızı arttırırsınız.
 12. Ağacın altında uyumak sizi nemden, hafif yağan yağmurdan ve soğuk hava akımından koruyan bir şemsiyenin altında olmak demektir. Ağacın altındaki ısı açık havadaki ısıdan 10 derece daha yüksektir
 13. Çadırda yemek yapmak: Bunu hiç yapmasanız daha iyi. En iyisi çadırların antrelerinde pişirmektir ancak ocağınızı ilk yakma işini mutlaka çadırın dışında yapın ki çadırınızı yakabilecek gazın ilk yanmasındaki alevlerden koruyun. Eğer yağıyorsa siz çadırınızda otururken ocağınızla dışarıda yemek pişirebilirsiniz. Olağandışı koşullar ve gereklilik dışında kesinlikle çadırda yemek yapmayın.
 14. Hava ne kadar soğuk olursa olsun yada yağmurlu olursa olsun çadırınızın havalandırma deliklerini kesinlikle kapatmayın. Soluduğunuzda oluşan nemin dışarı çıkışı için bir yol olmalı yoksa çadırınızda sırılsıklam olursunuz.
 15. Hava kararmadan çadırınızın içini hazırlayın. Matları serin, uyku tulumlarını açın, serin havada gerekebilecek kazak-mont vb. malzemeyi rahat ulaşabileceğiniz bir yere koyun. El fenerleri ve alın lambalarınızı pillerini kontrol ettikten sonra kapıya yakın koyun.
 16. Çadırın içinde sürekli kalan küçük bir fener bulundurun bunu tavana asabilirsiniz ve çadır toplandığında da içinde kalabilir. Böylece her çadır kurduğunuzda fener aramazsınız.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır