Bivak kampı nedir nasıl yapılır?

Bivak kampı nedir nasıl yapılır?

Bivak kampı, planlı veya plansız yapılabilen, sınırlı malzeme ile gerçekleştirilen geceleme şekline verilen isimdir. Bivak kampı genelde hafif yükle hareket etmeyi tercih eden dağcılar, doğa gezginleri ve bisikletli gezginler tarafından tercih edilir. Bir Bivak çadır, herhangi bir çadırın sağlayabildiği su ve rüzgar geçirmezliği sağlayarak güvenle içinde konaklamanıza imkan tanır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında uyku tulumsuz kullanılamaz. Bivaklar, uyku tulumu görevi görmezler. Soğuk mevsimlerde içerisinde uyku tulumu ile uyunmalıdır.

Dağcılık sporunda hızlı hareket etmeniz gereken ve sınırlı süreye sahip olduğunuz tırmanışlarda erken rotaya girmek için planlı bivaklama yapılabilir. Rotadan sapma, rotada beklenmeyen durumlarda (örneğin çığ riski yüzünden rotayı değiştirmeniz ve uzatmanız gerektiğinde), yaralanma, kötü hava koşulları gibi nedenlerden plansız bivaklama yapılabilir.

Bivak Kampı  yapacaklara tavsiyeler

Planlı veya plansız bivak yapacağınız zaman hedefiniz rahat olmasa da asgari koşullarda geceleme yapmanızı sağlamaktır. Mevsim ve ortam koşullarına bağlı olarak bivak torbası, battaniye, çöp torbası, sırt çantanız, matınız veya yedek giysilerinizle geceleme yapmanız mümkündür. Yanınızda ısınmanızı sağlayacak ocak veya cep sobası, enerji verecek yiyecek ve içecek su bulundurmanız bu tip zorunlu konaklamalarda avantaj sağlayacaktır.

Bivak kampı nedir? Nasıl yapılır?

Yüksek rakımlarda Bivak Kampı

Eğer 2000 metre ve üzeri yüksek irtifa dağcılığı ile ilgileniyorsanız 200 ila 400 gram arasında değişen bivak torbalarından mutlaka edinmelisiniz. Rüzgar hissedilen ısıyı daha da düşürür. -15 derece ısıda 40 km/saat rüzgar esen bir dağda -27 derece hissedecek, kıyafetleriniz ıslaksa 20 kat daha hızlı ısı kaybedeceksiniz. Bivak torbası rüzgarı keser ve dış ortamdaki ısıdan en az 10 derece daha iyi şartlarda gecelemenizi sağlar.

Bivak torbanız olmadığında, tedbirsiz davranıp gerekli malzemeleri almadan faaliyete gittiğiniz durumlarda,  sırt çantanızı eşyalarınızı kayıp olmayacak şekilde boşaltın ve eşyaları emniyete alın. Ayaklarınızı boş çantaya sokun ve çantanızın uzatma boynunu sıkın. Çantanın başlığını kalçanızın altına denk gelecek şekilde konumlandırın. Yanınızda ne varsa üzerinize giyinin böylece yedek eşyalarınızın açıkta ıslanma ve kaybolma olasılığını azaltırsınız. Bu şekilde sırt çantasını vücudun yarısını koruyacak bir bivak torbası olarak kullanmış olursunuz.

 

Bivak Kamplarında yer seçimi

Bivaklamada yer seçimi hayati önem taşır. Hava kararmadan bivak yerinizi seçmeniz, çığ ve taş düşebilecek yerlerden kaçınmanız, rüzgardan korunaklı bir bölge bulunamıyorsa kar duvarı veya taşlardan bir duvar örmek kötü şartlara hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır. Dik yerlerde bivaklamak zorundaysanız kendinizi ve malzemelerinizi mutlaka emniyete almanız gereklidir. Yanınızdaki ekip arkadaşlarınızla bir arada daha çabuk ısınabilir, sürekli iletişim halinde olacağınızdan moralinizi yüksek tutabilirsiniz.

Reklamsız gezinti için

Kötü hava şartlarında bivaklarken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ıslak elbiselerle, ıslak veya nemli çoraplarla geceyi geçirmemeniz gerektiğidir. Sabah olduğunda farkına varmadan uzuvlarınız donmuş olabilir. Bu durum ertesi gün hareket etmenizi imkansız kılacaktır. Bol bol sıcak sıvı ve yiyecek tüketin. Su ısıtma imkanınız varsa şişelere sıcak su doldurup bunlarla uyuyun.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır