Birlik Günü (Rusya Resmi Tatili)

Birlik Günü (Rusya Resmi Tatili)

İnsanlar ne yapar?

Ruslar, Birlik Günü ‘nü birçok yönden kutlayabilirler. Bazıları, 4 Kasım 1612’de Moskova’yı işgal kuvvetlerinden kurtaran halk ayaklanmasına yol açan ulusal kahramanların anıtları Kuzma Minin ve Dmitry Pozharsky’ye çiçek bırakabilir.

Rus Ortodoks Hristiyanları, en önemli Rus Ortodoks ikonlarından biri olan Meryem Ana’yı onurlandırmak için kilise faaliyetlerine katılabilirler. Kilise faaliyeti genellikle bir alayla sona erer. Televizyonda vurgulanan birçok politikacı, dini önder, Rusya Federasyonu’ndaki tüm etnik ve dini mezhebe ait grupların birlik ihtiyacına işaret eder. Konserler ve sergiler düzenlenir.

 

Tatil kimleri ve hangi kurumları kapsıyor?

4 Kasım, Rusya Federasyonu’ndaki resmi tatildir. Tüm okullar, postaneler, kamu binaları ve çoğu işletme bu gün kapalı olur. Toplu taşıma programları yürüyüş alayları ve siyasi gösteriler nedeniyle değişebilir. 4 Kasım haftasonuna denk gelirse şayet, Pazartesi de resmi tatil yapılır.

Birlik Günü ‘nün Tarihsel Arkaplanı

Birlik Günü, Moskova’yı 4 Kasım 1612’de Polonya-Litvanya işgal kuvvetlerinden kurtaran Rus halk ayaklanmasını kutladı. Ayaklanmanın liderleri Kuzma Minin ve Dmitry Pozharsky ulusal kahramanlar oldu. 1649’da Rus Çar Alexei Mihayloviç 4 Kasım’ı (daha sonra 22 Ekim’de Julian takvimini kullandı) resmi tatil yaptı. 1917’ye kadar pek çok Rus bu günü kutladı. 1918’de Bolşevikler, 1917 Devrimi’ni anmak için 7 Kasım’da yeni bir bayramla değiştirdiler. 4 Kasım 2005’te bir kez daha, 2005’te Rus Parlamentosu’nun 7 Kasım’ı çıkardığı resmi tatil oldu resmi tatil günleri listesi ve Birlik Günü tanıtıldı.

Semboller

Minin ve Pozharsky’ye adanmış anıtlar, Our Lady of Kazan simgesi ve Rusya bayrağı, Rusya’da Birlik Günü’nünde görülen en yaygın sembollerdir.

 

Reklamsız gezinti için
Yıl Gün Tarih Türü
2019 Pzt 4 Kas Ulusal Tatil
2020 Çar 4 Kas Ulusal Tatil
2021 Per 4 Kas Ulusal Tatil
2022 Cum 4 Kas Ulusal Tatil
2023 Cmt 4 Kas Ulusal Tatil
2023 Pzt 6 Kas Ulusal Tatil
2024 Pzt 4 Kas Ulusal Tatil
2025 Sal 4 Kas Ulusal Tatil

 

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır