Balıkesir Gezilecek Yerler

Hiç şüphemiz yok. Balıkesir Gezilecek Yerler denince akla gelen en güzel şehirlerden biridir.  Edremit, Ayvalık, Kazdağı, Akçay’ı, Kuşcenneti ve Marmara Adası derken daha neler var neler.

Balıkesir  Gezilecek Yerler

Kamprota ne için var? Tüm bu güzel Tarihi yerleri, Doğal güzellikleri bir araya toplamak için.  Gelin bu yerleri başlık başlık inceleyelim.

 

# Cunda Adası

Cunda Adası

Ayvalık’ın biraz ilerisinde yer alan dünya güzeli bir ada burası. Burada Ayvalık Adaları adı verilen 22 tane ada bulunmakta ve Cunda Adası bunlar arasında yerleşime açık olan tek ada. Balıkesir turizm haritası içerisinde önemli bir yeri var. Zaten sahibi olduğu doğal güzellikler ve tarihi değerler sebebiyle koruma altına alınmış ve sit alanı ilan edilmiştir. Burada Çamlı Manastırı’nı, Koruyan Meryem Manastırı’nı ve Ay Işığı Manastırı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

# Kaz Dağları

Kaz Dağları

Dünyanın en güzel yerlerinden biri de Kaz Dağı. Balıkesir gezilecek yerler arasında muhakkak olmalı. Hatta hayatınızda bir kere olsun Kaz Dağı’nda kamp yapıp onun havasının, suyunun tadını çıkartınız. Zira Türkiye’de Kaz Dağı’nın doğası gibi bir yer bulmak bir hayli zor. Edremit Körfezi’nin hemen arkasında kalıyor. Bir kısmı Balıkesir’e bir bölümü da Çanakkale’ye bağlı buranın. Antik dönemde bir hayli önemli bir yermiş. Pek çok mitolojik hikayede de adı geçmekte.

Kuşcenneti Milli Parkı

Kuşcenneti Milli Parkı

Bu muhteşem yer Bandırma’nın güneyinde, Manyas Gölü’nün de kuzeydoğusunda kalıyor. Kuşların göç ederken kullanmış olduğu bölgelerden biri. Doğası ve özellikle barındırdığı kuş çeşidi zenginliğinden dolayı burası Avrupa Konseyi’nce de önemli görülen yerler arasında. Ancak son senelerde bilinçsizce çöp atmalar ve betonlaşma sonucu burası doğal özelliklerini kaybetmek. Buraya gelen kuş sayısı her geçen sene düşmekte.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Tabiat parkı yaklaşık 18.000 hektarlık bir alanı kapsıyor. Az önce adını zikrettiğimiz Ayvalık Adaları’nın 19 tanesini kapsayan bir park burası. Tekne turları ile buraları dolaşabilirsiniz. Doğası ve tarihi bir hayli önemli bir bölgedir. Geleneksel yapıları bozulmadan korunmuştur. Ayrıca bu adalardaki birçok manastır ve kilise de restore edilmiştir, doğanın içindeki bu ibadethaneleri gezmek bir hayli enteresan ve güzel. Kumsalları ve denizi de çok güzeldir. Denize girip, isterseniz dalış yapabilirsiniz. Sualtı zenginliği de hatrı sayılırdır.

 

Kapıdağ Yarımadası

Kapıdağ Yarımadası

Balıkesir’in kuzeyinde bulunan bu yarımada nerdeyse ada olacakmış da son anda yarımada olarak kalmış. Küçük bir kolla anakaraya bağlanıyor. Çok güzel bir doğası var. Dilerseniz burda doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Ayrıca birçok güzel koy da barındırıyor. Denize girmek, tatil ve kamp yapabilmek için ideal bir yer.

Yazören Mağarası

Yazören Mağarası

Balıkesir’in güneyinde, Manisa sınırında kalan bir mağara burası. Balıkesir’in mağaralarının ne kadar değerli olduğunu söylemiştik. Burası da Balıkesir tarihi yerler açısından o mağaralardan bir tanesi. Aynı zamanda sarkıtları ve dikitleriyle muhteşem bir güzellik. İnsan gerçekten bakmaktan kendisini alamıyor. Yarı aktif durumda. Bir bölümü ziyarete açık.

 

Avşa

Avşa

Marmara Denizi’nde tatlı mı tatlı bir ada. Son senelerde bir hayli kalabalıklaştı ve adanın nerdeyse her yeri yerleşim yeri oldu. Ancak hala daha güzelliğini korumakta. İstanbul’dan deniz otobüsüyle iki buçuk saat, Erdek’ten ise bir buçuk saat uzaklıkta. Balıkesir günübirlik gezi için düşünülebilecek bir yer. Burada hem gezip denize girebilir, hem de geceleri eğlenmeye çıkabilirsiniz.

 

Balıkesir Tarihi Yerleri

Kyzikos

Kyzikos, Erdek yakınlarındaki diğer bir antik kent. Üstelik epey eski bir kent. M. Ö. 6.000 yıllarına kadar uzanan bir tarihi var. Ancak tabii ki kent kurulmaya çok daha sonra başlanıyor. Bir vakitler, bölgede yaşamakta olan Türkler, bu kentin kalıntılarına Belkıs Sarayı diyorlarmış. Yol tarifi ve ayrıntılı bilgi için “Kyzikos Antik Kenti” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Antandros

Antandros, Altınoluk’taki bir antik kent. Mozaikleri o kadar güzel ki nam salmışlar. Buradan kazılar sonucu çıkarılan eserler M.Ö. 7. Yüzyıl’a kadar uzanmakta. Eğer bu eserleri merak ediyorsanız kendileri Bursa Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyorlar. Yol tarifi ve ayrıntılı bilgi için “Antandros Antik Kenti” başlıklı yazımızı mutlaka inceleyin.

Hala düşünüyor musunuz? İş güç bitmez, daima yeteri kadar para olmaz… Ama ömürlerimiz hızla akıp gidiyor. En azından bir gün için kalkıp gitmenin önünde gerçekten de engeliniz ne olabilir ki? 😉

 

Balıkesir’de konaklama , nerede kalınır?

Hotel konusuna hiç girmiyoruz. Google map üzerinden sayısız seçenek bulmanız mümkün. Biz size daha çok Kamp ve Karavan konaklaması için en ideal yerleri listeleyeceğiz. Askar Camping, Ant Camping, Altıncamp, Mysia Beach, Erdek Kamp Yerleri, Ayvalık Kamp yerleri ve Kamprota’da kayıtlı tüm diğer Kamp yerleri için buraya tıklayarak mutlaka bir göz atın. 

 

Reklamsız gezinti için

Kaynak: Özlem Akçin 

Editör Notu: Özlem’in YouTube kanalı da var.  Takip etmenizi tavsiye ederiz.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır