Arpenaz 2 (Quechua) Kamp Çadırı : İnceleme

Arpenaz 2 Kamp Çadırı Nedir? Ne değildir?

Eğer kaliteli ama ucuz bir kamp çadırı istiyorsanız, bu incelemeyi okuyarak bir fikir edilebilirsiniz.

Şiddetli yağış veya şiddetli rüzgarlar gibi  doğal olaylara dayanabilecek doğru çadırı bulmak, özellikle elinizdeki bütçeniz kısıtlıysa çok önemlidir. Piyasada satılık pek çok ucuz çadır var, ancak birkaç saatlik yağışa bile dayanacak kadar dayanıklı değilse, o çadır bir para israfıdır diyebiliriz. Piyasada şiddetli yağışlara veya şiddetli rüzgarlara dayanabilecek dayanıklı çadırlar da var, ancak çoğu zaman bu çadırlar bütçemizin alabileceğinden çok daha pahalı olurlar. Bu durumda sıklıkla bahar ve yaz aylarında kamp  yapan biriyseniz şiddetli yağmur ve rüzgarlara dayanan bir çadırın çok da bir anlamı ve önemi yoktur. Amaca ve kullanılacak mevsime uygun bir çadır almanız mantıklıdır.

 

Arpenaz 2 Avantajları:

Kolay Kurulum: Kendi kendine ayakta duran yapı, portatif fiberglass direkler ile kolay kurulum

Yeterli İç Hacim: 120 X 200 cm (Tek kişiye göre)

Taşıma Kolaylığı:  57x12x11 cm Ebatlarında/7.5 L Hacminde 2.2 kg ağırlığında

Havalandırma:  Dış tente ve zemin arası havalandırma. Havayı yeniler ve nem oluşumunu engeller.

 

Arpenaz 2 Dezavantajları:

Su Geçirmezlik:  Çadır, Cehennem dere kampımızda 5-6 saat süren sağanak yağış altında dikiş yerlerinden ne yazık ki su aldı.  Özellikle yoğun yağış alan aylarda kamp yapacakları; bu çadırın su geçirmezliği hususunda uyarıyoruz. Geçirecektir.

Bir kaç saatlik yağış altında ise herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadık. Gayet başarılıydı.

Havalandırma: Çadırın nem ve temiz hava sirkülasyonunu sağlayan bir havalandırması olduğundan bahsetmiştik. Tabi ki bu havalandırma bahar ve kış aylarında gayet kullanışlı. Ancak çadırın ikinci bir kapısı yok. Bu sebeple sıcak yaz aylarında daha çok ihtiyaç duyulan daha yoğun bir hava sirkülasyonu ne yazık ki mümkün değil. Özellikle sıcak aylarda kamp yapanlar havalandırma hususuna dikkat etmeliler.

Yeterli İç Hacim:  Çadır üreticisi bu çadırın iki kişilik olduğunu belirtmesine bakmayın. Tek kişi için gayet yeterli bir alana sahip iken; iki kişi ile balık istifi yatmak durumunda kalırsınız. Özellikle yağışlı günlerde eşyalarınızı da çadırın içerisine alacağınızı düşünürsek rahatça yatıp uyumayı şöyle bırakalım uyuyamayabilirsiniz bile.  Bu çadırı almayı düşünen çiftler varsa şayet bu hususa dikkat etmelisiniz. Biz daima şunu ifade etmeye çalışacağız. 1 kişilik diye ifade edilen bir çadırın ideal bir konforla konaklama kapasitesi 1 kişi’dir. 2 kişilik diye ifade edilen bir çadır 1 kişi, 3 kişilik bir çadır ise 2 kişiliktir. Elbette zorunlu durumlarda konfordan feragat edip, belirtilen sayıda kişi konaklayabilir. Ancak kampı zorunluluktan değil keyif almak için yapıyorsanız bu dediğimizi yabana atmamalısınız.[/vc_column_text][vc_column_text]

Arpenaz 2 Çadır Malzemesi

Direkler : 100.0% Fiberglass (FG)

Zemin : 100.0% Polietilen (PE)

İç Tente : 100.0% Polyester (PES)

Dış Tente : 85.0% Polyester (PES)  15.0% Poliüretan (PÜ)

Taşıma Çantası : 85.0% Polyester (PES), 15.0% Poliüretan (PÜ)

Malzeme kalitesi diğer tüm benzer çadırlar ile özdeş diyebiliriz. Özellikle aynı markanın farklı modellerine göre dış tentede dokuma teknolojisi ve kesit kalınlığı farkı var. Bu çadırın tente kesit kalınlığı diğer modellere göre daha ince diyebiliriz. Bu fark gözle de görülebilir.

Çadır direkleri, Sabitleme çivi ve ipleri standart. Diğer modellerden hiçbir farkı yok.

 

Sonuç olarak yukarıdaki avantajlar ve dezavantajları değerlendirerek eğer amacınıza hizmet edebilecek, kamp yapacağınız mevsim ve iklim şartlarına uygun ise bu çadır tam bir fiyat performans ürünüdür diyebiliriz. Gönül rahatlılığıyla kullanabilirsiniz.

Reklamsız gezinti için

 

Arpenaz 2 kullananlar bu çadır ile ilgili olumlu veya olumsuz tüm deneyimlerinizi yorum alanında belirtebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır