Araç Üstü Çadır : Nasıl seçmeli, nelere dikkat edilmelidir?

Araç üstü çadırlar adından da anlaşılacağı üzere araç üzerine konuşlandırılan çadır türüne denir. Özellikle 4×2 ve 4×4 tipi araçlar üzerinde kullanılan bu çadırlar Cross sever hemen her arazi aracı sahibi tarafından yakinen bilinir. Bunun yanı sıra Campervan karavanların üzerinde de kullanılmaktadır.

Bu çadırlar, geniş bir araç tavanına ihtiyaç duyar. Bu alanı da yukarıda belirttiğimiz gibi 4×2 ve 4×4 araçlar ile Minibüs ve panelvan araçlar sağlar.

Araç Üstü Çadır Türleri

Fiber Çadır ve Klasik çadır modelleri mevcuttur. Çadır kumaşları genelde alışıla geldik 4 mevsim çadır kumaşları gibi değildir daha kalın poly-cotton kumaşlar kullanılır.  Fiber çadırlar ise aracın tavan sepetine monte edilir, kapanır-açılır tiple dikdörtgen kutu görünümlü çadır tipleridir. Bkz. Aşağıdaki video.

Fiber Çadır Sistemleri

Yurtdışında, Avrupalılar genellikle fiber kaplı modeli tercih ediyor. Bunun en belirgin sebeplerinden biri fiber modellerin kullanım kolaylığıdır.  Ülkemizde ise genellikle klasik çadır görünümlü ve kapandığında brandayla korunan modeller tercih ediliyor. Bunun sebebi ise daha ekonomik fiyatlarda modellerinin bulunabilir olmasıdır, kurup toplaması nispeten fiber modellere göre daha çok uğraştırmaktadır.

Türkiye’de fiber tipi araç üstü çadır üreticileri mevcuttur. Gipsy adlı firma bilinen en meşhur ve en çok tercih edilen, %100 yerli sermayeli üreticidir. Son derece başarılı fiber tipi çadır üretmekteler. Merakınızı gidermek için web adresi : http://gipsykamp.com/urunler

Klasik Çadır Sistemleri

Klasik çadır sistemleri, araç tavan sepeti üzerine monte edilen kullanmak için açılabilir, kullanım sonrası kendi üzerine toplanan ve bir branda yardımıyla muhafaza edilen çadır sistemleridir. Tabanları, Alüminyum, Fiber veya Su kontrplağı olmak üzere üç farklı taban malzemesi ile üretilirler. Çadır kumaşı daha önce de belirttiğimiz gibi standart 4 mevsim çadır kumaşlarından daha kalın bir dokuda olurlar su geçirmezliğe sahiptirler. Fiber Çadır Sistemlerinde de olduğu gibi Klasik Çadır Sistemlerinin de tabanları araç tavan sepetine bağlı olduğundan ötürü, çadır rüzgarlara karşı yeteri mukavemeti gösterirler.

Klasik Çadır Sistemi

Çoğunlukla çadırı içeriden ayakta tutan İskelet (Pole) sistemi Alüminyum malzemeden üretilir. Yeteri penceresi ve havalandırması bulunur.

Özel Yapım Çadırlar

Bazen yukarıda konusunu ettiğimiz bu iki tip çadır sistemi de işimize yaramayabilir. Şöyle ki ; 4×2 bir aracımız var ama Fiber ve Klasik tip araç üstü çadırı monte edebileceğimiz bir alan yok. Aracın tavanına monte etmeye kalksak tavan küçük, aracın arkasına kurmaya kalksak bu kez de aracın arkası küçük kalıyor. Böyle bir durumda aracın arkasına özel modifikasyonlar yapmanız gerekirdi. Böyle durumlarda aracınıza özel çadırlar ürettirmeniz mümkün.

Çadır Nasıl Seçilmeli?

Çadırı seçerken dikkat edilmesi gereken ilk kriter elbette bütçenizdir. Araç üzerinde kullanacağınız çadırların fiyatları malzeme kalitesi, ebatları, çadır sistemine bağlı olarak 3.000 – 20.000 arasında değişir. Fiber Sistem çadırları 2019 yılı fiyatları ile; genel olarak 3500-5000 arası bir fiyatla almanız mümkündür. Öte yandan Klasik tip araç üzeri çadırlar ise özellikleri ve ebatları bakımından çok geniş bir yelpazeye sahiptir bu sebeple fiyat aralığı çok geniştir. Sizin burada dikkat etmeniz gereken şey yolculuklarınızda konaklayacak kişi sayısıdır.

Fiber Sistemler yapıları itibari ile maksimum 2 kişiyi barındırabilir. Eğer çocuklu bir aile iseniz Fiber Sistem bir çadır işinize yaramayacaktır. Bunun yerine Family tipi diye tabir edilen araç üzeri çadırları tercih etmelisiniz. Hal böyleyken fiyat skalanız bir hayli genişlemiş oluyor. En doğru çadır seçimi kabaca bir kroki çizerek çadır içerisinde ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu belirlemekle başlamanızı tavsiye ederiz. Böylelikle ihtiyacınızdan büyük veya ihtiyaç duyduğunuzdan küçük bir çadırı almaktan kaçınabilir,  bütçenizi de boşuna zorlamamış olursunuz.

Çadır malzemesi hususunda da şunları söyleyebiliriz, çadır içi taşıyıcı boruların kesinlikle Alüminyum, kullanacağınız merdivenin ise katlanabilir ve galvanizli bir malzeme olmasına özen gösterin.

Dezavantajları Nedir?

Araç üzeri çadırlar 6 yönde de hava ile temas ederler ısı muhafaza etme konusunda zemine kurulan çadırlar kadar başarılı değildirler. Bu sebeple çadır zeminde bir yalıtım malzemesi üzerinde yer alacak,  yatak kullanmak mantıklıdır.

Reklamsız gezinti için

Araç Üzeri Çadır Üreticisi ve Satıcısı

http://gipsykamp.com

Karavanlar ilginizi çekiyorsa Karavanlarla ilgili yazımıza göz atabilirsiniz

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır