Andorra Karnaval Festivali

Andorra Karnaval Festivali

Andorra Karnaval (Carnival) her yıl Lent (Paskalya öncesi tutulan oruç) arifesinde kutlanan, renkli görüntülere sahne olan eğlenceli bir karnavaldır. Karnaval her yıl farklı bir tarihte gerçekleşir, aşağıdaki takvimden hangi yıl, hangi tarihlerde yapıldığı ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

En son yapılan karnaval 4 Mart’ta Andorra la Vella ve Escaldes-Engordany’de gerçekleşti. Her yıl düzenlenen bir faaliyet aynı zamanda Ulusal bir tatildir. Bir diğeri 24 Şubat 2020’de gerçekleşecek karnaval süresince ülke genelinde tüm devlet daireleri bankalar ve pek çok özel işletme karnaval günü kapalı olacaktır. Seyahatiniz bu tarihlerdeyse şayet Banka ve exchange işlemlerinizi önceden halletmenizde fayda var.

 

Sayısı en az sekiz kişiden oluşan gruplar, en özgün kostümlerle dans yarışmalarına katılabilir. Yarışmaya her yaştan gruplar katılabiliyor.

Kostüm yarışmasının kazananları 500 avro (birincilik ödülü), 350 avro (ikinci ödül), 250 avro (üçüncü ödül) ve 200 avro (dördüncü ödül) alacak. Dans yarışmasının kazananları 300 avro (birincilik ödülü), 250 avro (ikinci ödül) ve 200 avro (üçüncü ödül) alacaklar.

Bu yıl (2019), ilk kez, 200 avroluk bir ödül fonu ile “En orijinal aile” yarışması düzenlendi.

Geçit töreni 18:00’de başlayan Geçit alayı, Parla de la Mola d ‘Escaldes-Engordany’den  Carlemany ve Meritxell’in sokaklarının yanı sıra, Canals de les Canals, Mossèn Tremosa, Mossèn Cinto Verdaguer, Doctor Nequi ve avinguda Princep Benlloch sokaklarını takip ederek devam etti. Tören, festivalin dans katılımcılarının performansıyla devam ettiği kortej, Plaça del Poble d’Andorra la Vella’da sona erdi.

Carnival Takvimi

Yıl Gün Tarih Adı Türü
2019 Pzt 4 Mar Carnival Ulusal Tatil
2020 Pzt 24 Şub Carnival  Ulusal Tatil
2021 Pzt 15 Şub Carnival  Ulusal Tatil
2022 Pzt 28 Şub Carnival  Ulusal Tatil
2023 Pzt 20 Şub Carnival  Ulusal Tatil
2024 Pzt 12 Şub Carnival  Ulusal Tatil
2025 Pzt 3 Mar Carnival  Ulusal Tatil

 

Diğer Tatil Günleri

Andorra’daki diğer tatil günlerini görmek için buraya tıklayın

Reklamsız gezinti için

Festivale ait fotoğraflarınızı ve buradan okurlarla paylaşmak istediğiniz seyahat anılarınızı yorum alanlarında veya [email protected] adresine e-posta ile veya Gezgin üye olarak, kendi gezgin profiliniz ile kendi kaleminizden yayınlayabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır