ANDORRA

Gezi Rehberi

ANDORRA GEZİ REHBERİ

 GENEL BİLGİLER


Yüzölçüm:
467 km2

Popülasyon:
69,165

Nüfus Yoğunluğu:
183 kişi/km2

Başkent:
Andorra la Vella

Yönetim:
Prenslik

Para Birimi:
Euro €

Konuşulan Dil:
Katalanca

Bunlara dikkat


Schengen:
İspanya, Fransa

LGBT+:
Hoşgörülü

 Tavsiyeler

[sc name="traveladvicegeneral"]
ANDORRA'DA HAVA DURUMU

  BORDO PASAPORT


Vize:
Gerekli

Başvuru Süresi:
Min. 1 Ay önce

Pasaport Süresi:
Min. 6 aylık

Schengen:
Gerekli

Rezervasyon:
Zorunlu

  YEŞİL PASAPORT


Vize:
Gerekli

Başvuru Süresi:
Min. 1 Ay önce

Pasaport Süresi:
Min. 6 aylık

Schengen:
Gerekli

Rezervasyon:
Zorunlu

Andorra için seyahatler mecburi olarak Schengen bölgesinde olan İspanya veya Fransa üzerinden gerçekleşeceği için Schengen vizesine sahip olmak gerekmektedir.

Konsolosluk Bilgileri

Andorra’da Barselona Başkonsolosluğu nezaretinde bir Türkiye Başkonsolosu var.

Andorra’daki Konsolosumuzla bağlantı kurmak veya Andorra’da Konsolosluk yardımı istemek için önce Barselona’daki Türkiye Başkonsolosluğu ile iletişime geçmelisiniz.

Türkiye Başkonsolosu:  Güçlü Kalafat

Konsolosluk Adresi:

Passeig de Gracia, nº 7, 1ª, 08007, Barselona – İSPANYA

Tel:+34 93 317 92 31 / +34 680 414 283 ACİL DURUM HATTI

Fax: +34 93 481 55 28
E-mail: [email protected]

GENEL BAKIŞ

GİRİŞ

Bu Andorra gezi rehberi seyahatiniz süresince ihtiyacınız olabilecek tüm bilgiler düşünülerek hazırlandı. Yemeden, içmeye.. Gezip görülebilecek yerlere, yapılabilecek aktivitelere ve hatta Andorra gezi rehberi içinde Andorra’nın kültür ve bilmeniz gereken yerel yasaları ve zor bir durumda kalmanız halinde konsolosluk iletişim bilgilerini içerir. Şimdi lafı uzatmadan gelin, Andorra Gezi Rehberi ‘ni yakından inceleyelim.

Başkenti Andorra la Vella olan, Doğu Pireneler’den ayrılan bu minik Andorra Prensliği, kayak ve doğa yürüyüşü için popüler olan dar vadiler ve dağlık manzaralar içerir. Ülkeyi geçen ana yol boyunca uzanan güzel köy ve eşsiz manzaraları, yerel bir tarzda inşa edilmiş ve ülke gözetiminde korunan Romanesk kiliseleri ve evleriyle doludur.

Köklerini Eski Yunan zamanlarına ve Polybius’un İber Andosinos’tan bahsettiği tarihe kadar dayanan Andorra tarihi hiç de kısa değildir. Geleneğe göre Charlemagne, Andorrans’ı Moors’a bir kira sözleşmesi vererek ödüllendirir. Andorra’nın güzel mimarisinin günümüze kadar bozulmadan kalmasına izin veren, arka arkaya gelen tehditlere rağmen dayanan bağımsızlık aşkıdır.

Yağan kar ile birlikte Pyrenees’in bir bölümü kayak koşulları için idealdir; Kış sporlarını sevenler burada Avrupa’nın en iyi pistlerinden bazılarını bulacaklar. İspanya’nın politikacıları ve krallıkları, kayak tatilleri için Andorra’nın beyaz zirvelerini tercih ediyor ve fiyatlar kesinlikle üst gelirlilere yönelik. Andorra ayrıca geniş vadiler, zorlu yükselişler ve büyüleyici manzaralar ile mükemmel yürüyüş parkurları da sunar.

Küçük ulus, başkent Andorra la Vella’dan, ortak devlet başkanları olarak iki “Eş Princes” ile birlikte yönetiliyor: Fransa Cumhurbaşkanı ve Katalonya’daki Urgell Piskoposu. Bu, 13. yüzyıla kadar uzanan bir gelenektir. Başkent herkesin zevkine uygun olmayabilir (çünkü şehir, genelde olabileceğinden daha fazla dükkan arasında tıka basa tıkanan bir trafiğe sebep olur) .

11. yüzyıl kilisesine sahip bir ortaçağ yerleşimi olan Pal gibi köyler görülmeye değer yerlerdir. Demir Yolu ya da otobüsle aynı zamanda eski Ordino kasabasını gezip dolaşan turistler de sıklıkla görülür. Andorra, yılda 10 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Andorra Gezi Rehberi ‘mize bir diğer önemli konu olan Emniyet ve Güvenlik ile devam ediyoruz.

GÜVENLİK

Sokak Suçları

Sokak suçları nadirdir, ancak kişisel eşyalarınıza iyi bakmalısınız. Para ve değerli eşyaları tek bir yerde saklamayın. Güvenli bir yerde fotokopisini veya pasaportunuzun taranmış bir kopyasını saklayın. Sentetik uyuşturucu ve türevi ilaçların olası kullanımına karşı dikkatli olun. Kendi içkilerinizi kendiniz alın ve içeriğinde herhangi bir katkı olmadığından emin olmak için şeffaf şişeleri tercih edin; kadın gezginler özellikle dikkatli olmalı. Alkol ve uyuşturucu sizi daha az uyanık, daha az kontrol sahibi ve çevrenizden daha az haberdar olmanızı sağlar. İçerseniz, sınırınızı bilin  barlarda servis edilen içeceklerin alkol oranlarının yüksek olduğunu unutmayın. Arkadaşlarınızdan ayrılmaktan kaçının ve tanımadığınız insanlarla dışarı çıkmayın.

Andorra’da ne yazık ki adli yardım yalnızca Andorra’da yaşayanlar için geçerlidir. Bu, Andorra’da herhangi bir adli durum karşısında gezginlerin özel bir avukat tutmaları gerektiği anlamına gelir.

Acil Numaraları

Andorra’ya kayak tatili planlıyorsanız, seyahate çıkmadan önce güvenlik ve hava koşulları hakkında tavsiyeler için Andorra Dışişleri Bakanlığı ile irtibata geçin. Pist dışı kayak yapmak çok tehlikelidir. Kendinizi çığlardan korumak için güvenlik talimatlarını dikkatlice izleyin. Avrupa Çığ Uyarı Servisi, Ski Andorra ve GoSki web sitelerinde daha fazla bilgi bulunabilir. Dağcılık, kanyon, çukurlaşma veya tırmanma sırasında bir kaza olursa veya kaybolursanız, aşağıdaki Acil Servisleri numaralarından arayın:

112 – Genel Acil Durumlar / Dağ Kurtarma 118 – Ambulans / İtfaiye 110 – Polis 116 – Acil Tıbbi Hizmet

Yerel Yasalar ve Gelenekler

Andorra Gezi Rehberi ‘nin en dikkatle okunması gereken konu yerel yasalar ile yerel halkın genel tutum ve kültürüdür. Andorra Kanunları, turistlerin kalacağı ev/dairelerin tescilli olmasını gerektiriyor ve tescilli olmayan dairelere yaptırımlar uygulanabiliyor. Resmi turist dairelerinde kalmanız tavsiye edilir. Otel ve turistik apartman dairelerinde gecelik konaklayanların isimlerini polise kaydettirmeleri ülkemizdeki gibi zorunludur. Konaklamanız boyunca pasaport bilgilerinizi vermeniz gerekecektir. Andorra’nın sarhoşluk konusunda katı kuralları var. Sokakta alkollü içki içmek yasaktır. Andorra, yasadışı uyuşturucuların bulundurulması ve kullanılması için sıfır tolerans politikası uygulamaktadır.

Andorra, Avrupa Birliği üyesi değildir ve gümrüksüz tütün, likör ve lüks ürünler, Avrupa Birliği ülkelerine tekrar girme konusunda vergi ve harçlara tabidir. Fransa ve İspanya, kişisel kullanım için Andorra’dan ihraç edilen tütün miktarına katı kurallar uygulamaktadır. Bunun üzerindeki miktarlar, nakil aracında olduğu gibi barajda tutulabilir.

SAĞLIK

Ülkeye giriş için zorunlu aşı: Yok Seyahatiniz sırasında acil tıbbi yardıma ihtiyacınız olursa, 116 numaralı telefonu arayın ve ambulans isteyin. Tedavi için bir tıbbi tesise yönlendirilirseniz derhal sigorta / tıbbi yardım şirketinize başvurmalısınız.

Ülkenin Sağlık Koşulları

Hastaneler

Andorra’da 1 adet hastane ve 249 adet doktorun yanısıra 20’nin üstünde özel ve 10 adet devlete bağlı sağlık merkezi bulunmaktadır

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Andorra’da çalışan vatandaşların ayakta tedavi masraflarının %75, hastane masraflarının %90’ı devlet tarafından karşılanmakla birlikte iş kazalarında bu oran %100’dür. Özel hastane ve kliniklerde ise tedavi ve yatak ücretleri yüksektir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Andorra sağlık sistemi Fransız sağlık sistemiyle benzerlik göstermektedir. Andorra sağlık sisteminde çalışan vatandaşların ve ailelerinin sosyal sağlık hizmetleri maaş oranlı bir prim karşılığında devlet tarafından karşılanmaktadır. Öte yandan özel sağlık sigortası olanağı da mevcuttur.

İçme Suyu Temin Koşulları
Reklamsız gezinti için

Herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Aşı ve Sağlık Tavsiyeleri

Andorra’ya seyahatinizden en az 3 hafta önce Sağlık Bakanlığının Andorra Sağlık tavsiyelerini buraya tıklayarak inceleyiniz.

ULAŞIM

Karayolu Seyahati

Sürüş Andorra’da (Türkiye’deki gibi) sağda. Bir kaza ya da arıza durumunda, aracın önüne ve arkasına yerleştirilmesi için 2 kırmızı uyarı üçgeni taşınması için Andorra’ya seyahat eden ya da geçiş yapan sürücüler için yasal bir zorunluluktur. Sürücülerde yedek bir çift gözlük (sürüş için gerekliyse), bir yedek tekerlek ve  bunları değiştirmek için araç-gereç bulundurmalıdır. Kaza veya arıza nedeniyle veya acil servislerin gelmesini beklerken aracınızı terk etmek zorunda kalırsanız, yansıtıcı bir ceket giymelisiniz. 

Bunu yapmamak ağır para cezasına neden olabilir. Yanınızda bir sigorta sertifikası bulundurun. Bir araba kiraladıysanız ve sigorta aldıysanız, size belgeler verilmelidir vermezlerse şayet bu belgeyi mutlaka araç kiralayan firmadan isteyin. Andorra, Türkiye de dahil olmak üzere diğer birçok ülkeden daha katı içki içme yasalarına sahiptir ve yetkililer katı cezalar uygulamaktadır. Emniyet kemerleri ön koltuktaki yolcular için gereklidir. On yaşın altındaki hiçbir çocuk ön koltukta olmamalıdır ve küçük çocuklar onaylı bir çocuk emniyet koltuğunda olmalıdır.

Araç kullanırken cep telefonlarında konuşmak yasaktır, ancak tamamen eller serbest bir ünite kullanmanıza izin verilir.

ANDORRA'DA GEZİLECEK YERLER

Escaldes-Engordany’de kaplıcalara gidin

Başkente bitişik olan Escaldes-Engordany kaplıca kasabasını ziyaret edebilirsiniz. Roma döneminden beridir bilinen doğal kaplıcalar; yürüyüş veya kayakla geçen yorucu bir günün ardından yorgun kasları gevşetmek için mükemmeldir. Kasaba ayrıca son derece güzel Romanesk mimarisine de sahiptir. Günün kalanını bir akşamüzeri , şehrin dokusunu kadrajınıza alarak fotoğraf çekerek de geçirebilirsiniz.

Encamp’ın taş evlerini keşfedin

Küçük bir dağ kasabası olan Encamp, Başkent ile Fransa sınırı arasında yer almaktadır ve yürüyüşlere başlamak için iyi bir başlangıç noktasıdır. Encamp, güzel taş evleri ve sahip olduğu ortaçağ kilisesi nedeniyle turistler tarafından da çok seviliyor.

Alışverişe Gidin

Andorra’nın geniş kapsamlı alışveriş fırsatları, pek çok Avrupalı’nın evde bekleyebileceğinden çok daha ucuz fiyatlar sunuyor. Bu fiyatların düşük olmasının başında devletin vergi karşıtı duruşu ile ilgisi var. Yakın zamanda Avrupa Birliği’nin baskısı altında yumuşatılmaya başlandı.  Bu harika fırsatlardan yararlanmanın yanı sıra, şarap, peynir ve sigara içiyorsanız, burada yetişen tütün gibi stoklamaya değer birçok geleneksel yerel ürün var.

Pirenelerde yürüyüş yapın

Andorra’ya gelen pek çok ziyaretçi dağlık nehirleri, geniş gölleri ve görkemli kırsal bölgeleri arasında yürüyüşe çıkıyor. Daha kolay gezintiler arasında La Cortinada semtindeki Camí Ral d’Ordino ve Encamp’taki Camí de les Pardines bulunmaktadır. Sadece biraz tedbirli giyinmeyi unutmayın, bu bölgeler yıl boyunca serindir.

Avrupa’nın en büyük spasında rahatlayın

Caldea, Güney Avrupa’daki en büyük spa merkezi olduğu söyleniyor. Tesislerde yüksek basınçlı iç ve dış mekan jakuzileri, saunalar, hamamlar, UVA kabinleri, masajlar ve tüm yüz ve vücut bakım programları yer almaktadır. Ayrıca bir su barı ve gece su altı müziği ve ışık gösterisi de mevcuttur.

Ünlü pistlerde kayak

Andorra’nın pek çok beldesinden birinde kayak yapmaya gidin; Ana merkez Soldeu’dur, ancak diğer kayak merkezleri Fransa sınırındaki Pas de la Casa-Grau Roig’de ve Andorra la Vella’nın kuzeyinde bulunan Ordino-Arcalis ve Arinsal-Pal’de bulunabilir. La Rabassa beldesinde kros kayağı yapmayı deneyin.

El Serrat’ın manzarasına bakın

Andorra’daki pitoresk dağ köylerinden El Serrat belki de en iyisidir. Yakınlarda yürüyüş yaparken veya kayak yaparken birçok kişi konaklayabilir, ancak Pirenelerin nefes kesen manzaraları buna değer.  Escaldes-Engordany’den yaklaşık 18km uzaklıktadır.

UNESCO listesindeki Madriu Vadisi’ni ziyaret edin

Andorra Gezi Rehber ‘imizin ve Dünyanın göz bebeklerinden Pürüzlü kayalıkları ve etkileyici buzulları ile prensliğin yaklaşık onda birini kesen çarpıcı Madriu Vadisi, bir UNESCO Dünya Mirası Alanı. Çarpıcı manzaraların yanı sıra bölge, eski bir Pireneler yetiştiriciliği kültürünün değerli kalıntıları olan geleneksel çoban kabinleri ve antika hamletlerle doludur.

Reklamsız gezinti için

Andorra la Vella’da dolaşın

Pitoresk bir vadide, iki dağ deresi kavşağında yer alan Andorra la Vella, bu küçük prenslikte varsayılan olarak başkenti yapan tek şehirdir. Hükümet başkanı olmasının yanı sıra, bu küçük kasaba, iyi bir 12. yüzyıl kilisesi ve eski hükümet merkezi olan Casa de la Vall gibi çeşitli turistik mekanlara sahiptir.

ANDORRA'DA KONAKLAMA

Oteller

Andorra, bazıları yıl boyu açık olmasına rağmen, esas olarak yaz ayları ve kayak sezonu için yiyecek ve içecek sağlayan yüzlerce otel ve konuk evine sahiptir. Yaz aylarında (Temmuz-Ağustos) odalara önceden rezervasyon yapılmalıdır. Oteller ve restoranlar turizm ofisine kayıtlı olup, kayıtlı fiyat ve hizmetlere uymaları zorunludur. Oteller hakkında bilgi Andorran Otel Birliği’nden temin edilebilir.

Andorra’da Kamp

Andorra’nın kamp alanları genellikle ana şehirlere yakındır ve kamp yerleri net bir şekilde belirtilmiştir. Bu kamp yerlerinde bazı dükkanlar ve diğer tesisler de mevcuttur. Karavanla seyahat edenler için geniş olanaklar da vardır.

ANDORRA'DA YEME & İÇME

Andorra gezi rehberi söz konusu olunca mutfak elbette es geçilemez. Andorra mutfağı hakkında ilk olarak şunu belirtelim: Prenslikte, Andorra’nın Akdeniz’e olan uzaklığına rağmen, Katalonya’nın geniş çaplı domuz yetiştiriciliğinden kaynaklanan pek çok domuz eti yemeği mevcuttur. İspanyol omleti olarak da bilinen tortilla gibi sosisler ve kurutulmuş jambonlar neredeyse her gün yeniyor. Andorra’da et yemeği yemeden önce mutlaka etin Dana veya Sığır eti olması gerektiğini belirtin, aksi halde ülkede domuz eti tüketimi son derece yaygındır. Andorra ve tipik Katalan yiyecekleri arasında farklılıklar olduğunda, bunlar çoğunlukla yüce Pireneler’deki prensliğin konumu ile ilgilidir. Bolca alabalık ve dağ hayvanlarıyla yapılan pilav yemekleri ile karşılaşırsınız. Daha farklı lezzetler arayan ziyaretçiler, pişirme amacıyla yetiştirme veya satılmasının artık yasaklanmasına rağmen, amb-esquirrol (sincap) karşılaşabilirler. Salyangozlar Andorra’da da çok popülerdir. Varsa şayet, Andorra’da tattığınız farklı lezzetleri mutlaka Andorra gezi rehberi ‘ne [email protected] adresine mail atarak aktarın, yayınlayalım.

Andorra’nın Popüler Lezzetleri : Mutlaka Tadın!

Koka: Çeşitli soslu yassı kekler, özellikle kavrulmuş sebzeler; Ayrıca tatlı soslarla tatlı olarak da servis edilir.
Trinxat: Patates ve lahanadan yapılmış bir çeşit köftesi.
Truites de carreroles: Bir tür mantarlı omlet.
Formatlar i Embotits: Yerel olarak üretilen birçok peynir ve soğuk et var.
Vedella d’Andorra: Andorra dana eti.
Cargols: Salyangozlar, bazen bir sos ile servis edilir.
Escudella c’olla carn: İçten Andorran yahnisi ya da köfte, makarna, sebze ve aşçıya bağlı olarak diğer etli çorbalar.
Arrós amb esquirrol: Bir zamanlar Andorra’da geleneksel ama sincaplı bir tür paella.
Pa amb tomáquet: Birçok öğün, domates, sarımsak ve zeytinyağı ile ovalanmış ekmek ile servis edilir.
Amb ibern ibéric:  İspanyol jambonuyla kızartılmış bakla.
Botifarra amb mongetes: Beyaz fasulye ile servis edilen geniş bir yerel sosis türü.
Bahşiş ücretleri genellikle faturaya dahil edilir. Garsonlar genelde %10 daha fazla bekliyorlar.

Alkol alma yaşı

Türkiye’de de olduğu gibi 18 ‘dir.

ALIŞVERİŞ & GECE HAYATI

Andorra’da Alışveriş

Andorra Gezi Rehberi ’nin size sunduğu bir diğer nimeti alışveriş olarak görebilirsiniz. Çünkü Andorra’da tüm mallar için gümrüksüz alışveriş var. Benzin, alkol, kamera ve saatler düşük fiyatlarla satın alabilir, Elektrik/elektronik ürünleri çok uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

Mağazalarda Alışveriş Saatleri

Mağazalar: Pazartesi-Cuma arası 09:30-20:00, Cumartesi 09:30-21:00 ve Pazar günleri 09:30-13:30 ve bazı mağazalar ise Pazar günleri de 21:00‘e kadar çalışıyor.

Andorra Gece Hayatı

Andorra’nın karakteristik olarak güvenli sokakları gelişen bir gece hayatı yaratmaya yardımcı olur. Birçok bar ve otel çeşitli akşam eğlenceleri sunar. Kulüpler hem yaz hem de kış aylarında açıktır.

REHBERİ DÜZENLE

Andorra Gezi Rehberi ‘ne katkıda bulunan kimse olmadı. Bu rehbere eklemek veya düzenlemek istediğin bilgileri yukarıda yer alan “REHBERİ DÜZENLE” bölümünden ekleyebilir, düzenleyebilirsin.

YORUMLAR

Andorra Gezi Rehberi ile ilgili düşüncelerinizi, bildirimlerinizi veya geliştirilmesini arzu ettiğiniz yönlerini yorum alanında ifade ederek Andorra Gezi Rehberi ‘ne katkı sağlayabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır