Ağaç Yosunları Hangi Yönü İşaret Eder?

Yanınızda bir pusula yoksa, Kutup Yıldızını göremiyorsanız, Güneş’in nereden doğduğunu göremediyseniz, yönünüzü tespit edebilmek için ağaç yosunları hangi yönü gösterir bilmeniz yeterli.

Ağaç yosunları ile yön bulma

Doğada teknolojik aletleri kullanmadan, sadece doğal imkanlarla yön tespiti yapmak son derece basit olmakla birlikte, yön bulabilmek için bazı bilgilere de sahip olunması gerekiyor. Bu noktada ihtiyacımız olan bilgi ‘’Ağaçların yosunları hangi yönü gösterir?’’ sorusunun cevabı. Aslında yalnıza ağaçların değil; kayaların ya da yosun tutabilecek diğer yapıların da yosun tutan kısımları bizlere kuzey yönünü gösterir. Bunun sebebi Güneş’in bu yosun tutabilecek yapıların güney yönünde bulunmasından dolayı; kuzey yönlerinin yeterince ısınamaması ve ısınıp bünyelerindeki suyu buharlaştıramadıkları için nemli kalmalarıdır.

Yani özetleyecek olursak Güneş ağacın veya kayanın güney yönünde bulunduğu için kuzey yönü nemi bünyesinde daha fazla barındırır. Ağacın bünyesinde barındırdığı nem yosunların büyümesi için gerekli koşulları sağlar ve burada yosunlar büyür. Ve bu yosunlar yolunu kaybeden gezginlere, doğa severlere kuzey yönünü gösterir.

 

Ağaç Yosunları Hangi Yönü İşaret Eder?

Peki Ya Diğer Yönler?

Gözlerinizi kapatıp aklınızda Türkiye haritasını canlandırın. Sırtınızı ağaçların yosunlu tarafına yani kuzeye dönün. Bu durumda yüzünüzün baktığı yön güney olur. Sağ tarafınız batı, sol tarafınız da doğuyu göstermektedir. Türkiye haritası üzerinde bunu kodlarsanız bir kriz anında aklınıza yalnızca  ‘’Ağaçların yosunları hangi yönü gösterir?’’ sorusunun cevabının KUZEY olduğunu bilmek yeterli olacaktır. Diğer yönleri akıl yürütme yöntemiyle kolaylıkla hatırlayabilir ve yolunuzu bulabilirsiniz.

Reklamsız gezinti için

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır