5 Adımda Kış Dağcılığına Genel Bakış

Son zamanlarda dağcılık sporuna olan ilgi giderek artıyor,  bir çok insan dağcılık hakkında sorular soruyor, “Dağcılıkta nasıl yer alırım?” ya da daha spesifik hedefler belirleyerek “kış dağcılığı  ne kadar tehlikeliler?”  gibi sorular sorabiliyorlar. İnsanların tutkularının reklamını yapan sosyal medya yayınlarının bolluğu göz önüne alındığında, gittikçe daha fazla insan bu maceraya atılmak, yolun ötesine geçmek istiyor. Peki ya bu heyecan verici aktiviteyi geliştirmek için en iyi yaklaşım nasıl olmalıdır?

 

Adım 1: Dış mekanı tanımak

Muhtemelen açık havada yetkin bir kişi olmak için iyi bir yoldasın. Gitmeden önce rotalarınızı dikkatlice kontrol ettiniz. Acil durum planı geliştirmeyi biliyorsunuz, topografik haritasını okuyabilir ve 10 temel gereç’in çoğunu yanınıza almak konusunda oldukça iyisiniz. Tebrikler, temelde ilk adımı bitirdiniz.

 

Dağcılık temel olarak normal bir yürüyüş aktivitesinden farklı olarak daha çok efor ve daha fazla tehlike içeren yürüyüşler, tırmanışlar yapmaktır. Dağcılık yapmak istiyorsanız ilk başlamanız gereken yer sırt çantasıyla uzun yürüyüşler çalışmaktır. Hiçbir şey sizi ağır bir sırt çantası ile saatlerce tırmanmaya doğrudan hazırlayamaz.  Bu yürüyüşler rahatsızlığa karşı toleransınızı arttırır ve daha iyi bir aktivite için acı eşiğinizi güçlendirir. Kamp ve sırt çantası kullanma becerileri dağcılıkta eşit derecede faydalıdır ve çadır yaşamının temposuna alışkın olmak ve her türlü kolaylıktan faydalanabilmek gerçekten yararlıdır. Yemek yapmak, kişisel temizliğinizi yapmak, uyumak ve diğer basit diyebileceğimiz bu sıradan görevler, alışık olmadığınız bir dağcılık aktivitesi sırasında zor bir hal alabiliyor. Bu görevleri ve dağcılık becerilerini aynı anda öğrenmeye çalışmak çok zor. İlk önce temellerle başlayın.

 

Dağcılığın yaygın bir uzantısı olan Scrambling, dağcılık aktivitesine girişmeden hemen önce atmanız gereken son adımdır.

Scrambling : Kaya tırmanışı ile doğa yürüyüşünün birleştirilmiş şekli denebilir. Ancak hiç bir teknik malzeme (ip, sikke, bolt vb.) kullanılmaz. Yürünen bölge teknik gerektirmeden tırmanabileceğiniz/yürüyebileceğiniz gibidir. Bu tür sarp rotalardan zirvelere çıkmak, harita okumak, rotaları planlamak, nispeten daha dik tırmanışlar yaparak ilerlemek ve daha uzun günler boyunca yürüyüşler yaparak dağcılığa hazırlanılır. Scrambling sırasında en önemli şey, rota bulmayı öğrenmeye başlayacaksınız. Bu, dağcılığın ekmeği ve tereyağıdır. İrili ufaklı kayaların arasında zorlu rotaları seçerken ne kadar rahatsanız, yoğun kar ve buz altındaki rotaları çizmek çok daha zor olacaktır. Özellikle daha önce keşfi yapılmamış bir rotayı belirlerken çok dikkatli hareket edilmelidir. Hatta en iyisi; risk almayıp kar düşmeden rotayı keşfetmektir.

Bir sonraki adıma hazır olduğunuzu nasıl anlayacaksın? Kemerinin altında geçirmen gereken deneyimlerin listesi:

 • Sekiz saatten fazla bir süre boyunca gereğinden büyük bir sırt çantası ile yürüdün.
 • Her şeyin yanlış gittiği bir gün geçirdin.
 • Kayboldun
 • Sırılsıklam oldun.
 • Üşüdün.
 • Hızla değişen şiddetli bir dağ havası yaşadın.
 • Ellerini kullanman gereken bir tırmanma rotasında tutunduğun kaya parçası koptu ve dengeni kaybettin.
 • Baş ağrıları ve mide bulantıları yaşadın

Alacağınız eğitim ne kadar profesyonel olursa olsun;  hiçbir eğitim, sahada edindiğiniz tecrübeden daha öğretici olamaz. Yaşayacağınız yaşamsal tehdit içermeyen her olumsuzluğu bir öğretici ders olarak almalısınız. Gereğinden ağır bir çanta taşımanın ne demek olduğunu ancak gereğinden ağır bir çanta taşıyarak öğrenebilirsiniz. Bunu sözlü olarak öğretmenin bir yolu yoktur. Bu deneyim sizi, minimal yük taşımaya itecektir.  Sırılsıklam olduğunuzda bu sizi neden sırılsıklam olduğunuzu sormaya itecek ve çözümler üretmeye zorlayacaktır. Kaybolduğunuzda yön tayin etme ve rota tanımlama becerilerinizi geliştirmeniz gerektiği sonuçlarına varacaksınız. Hava şartlarının hızla ve şiddetle değiştiği durumlarda karşılaşacağınız koşullar için yine bertaraf edici çözümler üretmenizi gerektirecektir. Tırmanırken bastığınız ve tuttuğunuz kayaların yerinden oynaması veya kopması durumunda; bu size basacağınız ve tutacağınız kaya parçasının kontrol etmeden ağırlığınızı vermemeniz gerektiğini öğretecektir. Alışık olmadığınız irtifalarda uzun zaman geçirerek, düşük oksijenli havayı soluyarak vücut dengenizde düzensizlikler meydana geldiğinde bu durum size;  daha düşük irtifalarda aktiviteler yaparak vücudunuzu bu irtifalara alıştırmanız gerektiğini öğretecektir.

Adım 2: Bir kursa mutlaka katılın

Dağcılık hakkında yüzlerce YouTube videosu olsa da,  bu videolar öğretici olmak anlamında size anında geri bildirim veya kritik kişisel deneyim sağlayamazlar.

Bir hafta süren bir dağcılık kursu, hızlı bir şekilde yeni bilgiler edinmenin en iyi ve en hızlı yoludur. Sertifikalı rehberler, bilmeniz gerekenleri tam olarak açıklamak ve herkesin yaptığı kaçınılmaz hataları düzeltmek için çok uygundur. İlk olarak meraklı bir dağcılık sporu severi olarak tüm dikkatinizi dağcılık ekipmanlarına vermek isteyebilirsiniz, bunu hevesini anlayışla karşılıyoruz. Ama unutma ki, bilgi neredeyse her zaman ekipmandan çok daha önemli bir bir yatırımdır. Her ne kadar ekipman hayat kurtarır gibi görünse de hayat kurtaran yegane şey bilgi’dir. Ekipmanlar sadece bu bilgiler ışığında bir amaca hizmet etmek için üretilmiş adı üzerine “ekipman” lardır.

 

Peki hangi bilgi ve beceriler edinilmelidir?

 • Karlı ve buzlu arazilerde güvenli tırmanma ve korunma teknikleri
 • Buz baltası tekniği, krampon tekniği, kendini durdurma tekniği, kar ve buz demirleri, buzul seyahatleri için beceriler, yarıkların ve buzul morfolojisinin okunması, buzullu arazilerde tehlike tanımlanması, buzullu araziler için rota planları, buzul seyahatleri için halatlar, buz tırmanışı teknikleri
 • Navigasyon kullanımı, etkili rota planları tasarlama, aşağıdakileri içeren navigasyon araçlarına giriş: GPS üniteleri, pusula, altimetre, topografik haritalar, Google Earth,
 • Kazaya giriş ve acil durum müdahalesi
 • Tahliye teknikleri ve kurtarma
 • Kayalık arazide güvenli seyahat ve koruma teknikleri
 • Tırmanış ve Dağcılıkta Emniyet ve İple İniş Teknikleri
 • Kaya Tırmanış Teknikleri

Bu dersler her ne kadar sizi bir dağa tırmanmaya hazırlıyor gibi görünse de aslında böyle değildir. Daha deneyimli insanlarla ortak aktiviteler düzenleyerek tırmanış parkurunun zorluk seviyesi zamanla artacaktır. Bu eğitimler sizi doğrudan zorlu bir parkura hazırlayamaz. Bu sebeple kolay parkurlarla başlayarak giderek daha zorlayıcı parkurlara geçiş yaparsın.

 

Adım3: Partner bulun

Bu genellikle en zor kısımdır. Arkadaşlarınızla birlikte kursa katılmak, macera arkadaşlarına sahip olmanızı sağlamak için harika yoldur. Ancak unutmayın, kurslar size sadece tepki gösterecek becerileri verir. Size nasıl davranılacağını bilmek için deneyim vermezler. Mümkünse eğer bazı zorlayıcı parkurlar için daha deneyimli insanları bulmaya çalışın. Elde edeceğiniz zengin bir hikaye ve deneyime sahip olacaksınız.

Peki, mentorları ve partnerleri nasıl elde edersiniz?

Bir kulübe katılın: Çok fazla insan, çok fazla bilgi, çok fazla bakış açısı demektir.

Hevesli olun:  Bu hevesiniz gözden kaçmayacaktır.

Sorumlu olun: Araştırmalarınızı yapın, rotayı öğrenin, kamp işlerinizi kendiniz yapın. Bir başkalarına bırakmayın.

Soru sorun: İnsanlara bir şeyler sormak istemek için çekinmeyin. Sık sık ilgisiz bir surat dahi görüyor olsanız yine de sorun. Bilgi için iletişim şart.

Adım4: Ekipmanlarınızı alın

Birçok kişi bu adım için çok heveslidir ve çoktan halletmiştir. Ancak bunu son derece hatalı buluyoruz. Bu adım bilerek dördüncü ve sonuncu adımdır.

 

İhtiyacınız olan çok az süslü dağcılık ekipmanı var. İlk seyahatim toplamda 100 dolara mal olan kıyafetler ve ödünç alınan malzemelerdi. İHTİYACINIZ olan on temel 10 öğenin olmazsa olmaz olduğunu söyleyen blog yayınlarını yoksayın..

Bu aşamada zaten ihtiyacınız olan pek çok  şeye sahipsindir. Bir çanta, bir yağmurluk mont , bir pantolon, bir bere vs. İlk etapta en ucuz şeyleri almak, eksik olanları ödünç olarak temin etmek; bu ekipmanlarla yapacağınız ilk deneyimlerinizin ardından gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu bulmak için harika bir yol olacaktır. İlk deneyiminizi tecrübe etmeden ekipmanlara yapacağınız her yatırım birer ölü yatırım olacaktır.

İhtiyacınız olan ekipmanları belirlemeden önce paranızla yatırım yapmanız gereken sadece iki şey var: bilgi ve ayakkabı.

Reklamsız gezinti için

Bilgi, yeni yerlere ve harika yeni deneyimlere erişmenizi sağlayan şey olacaktır. Gore-tex ceketler, harika olsa da, sadece üç ila sekiz yıl sürüyor ve  konforunuzu arttırıyorlar. Ancak konforla ilgili şartlarınızı ücretsiz olarak da ayarlayabilirsiniz. Bkz. İnce ince / Kat-kay giyinmek.

Herkes listeleri sever. İşte yatırım yapmanız gerekenler (sırayla):

 • Pamuksuz katmanlama sistemi (ince ince kat kat kıyafetler)
 • Yürüyüş botları
 • Çadır ve Uyku Tulumu
 • İçecek su, konserve yiyecek, protein bar, tahıllı bar
 • Çakmak, Kibrit, Küçük bir ilkyardım seti
 • Yün çorap
 • Sırtçantası
 • Yedek Çoraplar
 • Tırmanma İpi
 • Karabina, Sikke, Takozlar,
 • Emniyet Kemeri (Koşum)
 • Dinamik İpler
 • Statik İpler
 • Kask
 • Dağcılık botları
 • Süslü yalıtım / su geçirmez
 • Kramponlar
 • Buz baltası

Adım: Dışarı çıkın ve yeteneklerinizi uygulayın

Bir kurs yaptın! Bir dağa tırmandın! Şimdi bir sonraki zorlu tecrübene hazırsın!

Dağlar her zaman değişiyor ve dağcılık sanatı bu değişimleri yorumluyor. İlk olarak, birçok yeni ve potansiyel olarak tehlikeli arazi ile karşılaşacaksınız. Dağcılık şartlarla ilgilidir ve onları nasıl tahmin edeceğinin iyi bir şekilde anlaşılması için deneyimli insanlarla çok fazla seyahate çıkılır. Şimdi dışarı çıkmanın, eğlenmenin ve kendi deneyimlerinizi yaratmanın zamanı geldi. Daha deneyimli diğer insanları takip ederek zaman geçirin. Deneyiminizi geliştirin. Beceri setinizi daha da genişletmek için bir rehber kullanın veya beceri setinizin ötesinde olabilecek hedeflerin peşinden gidin.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır