2-3-4-5 Mevsim çadır arasındaki fark nedir?

Bu konuda kafalar gerçekten çok ama çok karışık. Bunun altında yatan sebep tamamen bir pazarlama stratejisinden kaynaklıdır. Çadır üretici firmaları size falanca iki ay arasındaki dönemde kullanın demez. Demez, çünkü böyle derse ürünün hitap ettiği alıcı kitlesini daraltmış olur. Pazardaki payını mevsimsel olarak kısıtlar böylelikle bu tanım ve uyarılar ürün satışlarına olumsuz olarak yansır.

Bunun yerine 2 Mevsim çadır, 3 mevsim çadır, 4 mevsim çadır, 5 mevsim çadır olarak tanımlamayı uygun görmüşler.

 

2 Mevsim Çadırlar

Bu tür çadırlarda kullanılan kumaş ve çadır taban kumaşının kesiti incedir, pol direklerinin çapları küçük ve daha ucuz malzemelerden üretilirler. 2 Mevsim olarak tanımlanarak kast edilen mevsimler İlk bahar ve Yaz aylarıdır. Ancak yaz aylarında da kullanılabilir olduğunun ifade edilmesine rağmen genelde yeterli hava sirkülasyonu sağlanamaz ve yoğun sıcakların yaşandığı yaz aylarının ortalarında güneş altında çadır içleri çok sıcak olabilmektedir. Yüksek  yağış alan sonbahar aylarında kullanmak ise çadırın su alması ile sonuçlanır. Ancak hafif yağışlı İlkbahar aylarında başarılı bir şekilde sizi yağıştan koruyacak kadar su geçirmezliğine de sahiptirler.

3 Mevsim Çadırlar

İlkbahar, Yaz ve Sonbahar aylarını temsil etmektedir. 2 Mevsim çadır ibaresiyle satılan çadırlara nazaran kumaş, taban ve pol direk kesitleri ile kaliteleri daha yüksektir. Sonbahar aylarında artan yağış ve kuvvetini arttıran rüzgarlara karşı daha dayanıklıdırlar. Ancak yine de yoğun yağış ve kar yağışlarının yaşandığı kış ayları için elverişsiz çadırlardır.

4 Mevsim Çadırlar

İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış aylarında kullanılabileceğini ifade eder. Ancak kış aylarında, her şartlar altında kullanmak mümkün değildir,  kısıtlı bir kullanım söz konusudur. Yüksek rakımlı yerlerde yoğun yağış ve rüzgar şartları altında kullanıma uygun değildir.

Reklamsız gezinti için

5 Mevsim Çadırlar

Bu tür çadırlar tabiri caiz ise dilediğiniz her hava şartı altında her mevsimde rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle yüksek rakımlı dağlarda günler süren tırmanışlar yapan dağcılar tarafından tercih edilir. Bu tür çadırları Everest / Basecamp fotoğraflarına  baktığınızda görebilirsiniz. Yüksek kar yağışı hatta tipi altında dahi içinde güvenle konaklamanıza olanak tanır. Açılır kapanır havalandırmaları ile karlıkları ile en zorlu hava şartlarından, baharın en ılık, yazın en sıcak dönemlerinde de rahatlıkla konaklayabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır